Som za demokraciu ale pomalú, aby som ju stihol zdeformovať

Minulý týždeň na správnom konaní v obci Ťahanovce, či bol porušený zákon pri realizácii projektu protipovodňovej prevencie, jedna mladá úradníčka nemenovaného vodohospodárskeho podniku doslova povedala "...my sme za, ale prečo tak rýchlo". Pripomínam, že v obci Ťahanovce spor o ochranu povodní sa rieši viac ako 20 rokov a vodohospodári dokázali vymyslieť akurát papierový projekt za cca 20 mil. Sk. Odštartovaním Vládneho programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny sa ľady pohli a za podpory premiérky Vlády SR i mesta Košice obec zrealizovala projekt, ktorý už chráni obec pred povodňami. Preto som sa dotyčnej expertky na vodu opýtal, či prináleží štátnemu úradníkovi bojovať proti vládnym prioritám. Odpovede som sa nedočkal a asi ani nedočkám. Pochopil som, že aj v tomto prípade na Slovensku, tak ako v mnohých iných, je snaha papierových hláv deformovať ambiciózne programy i projekty, ktoré by pomohli vyriešiť nejeden problém. Aby sa tak nestalo, pozývam všetkých k ochrane slovenského modrého zlata, kým je ešte čas. Tu sú základné info o čo ide v programe, proti ktorému sa dvíha nevôľa papierových hláv.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Opatrenia protipovodňovej ochrany uskutočňované na Slovensku v posledných desaťročiach boli koncepčne prioritne zamerané na čo najrýchlejší odtok dažďovej vody z povodia/ územia/krajiny v čo najväčšom množstve. Aj napriek tomu, že niektoré z nich boli formálne nazývané ako preventívne, svojou podstatou boli opatreniami na riešenie už vzniknutej povodňovej situácie. Riešenie nie je v rozširovaní a v budovaní nových, kapacitne väčších sústav rýchlych odtokov dažďovej vody ale v obnovovaní ekosystémových funkcií poškodených povodí a krajiny, aby dokázali zadržať viac dažďovej vody v krajine, viac jej vsiaknuť do podložia i vypariť sa do atmosféry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznatky o hydrologickom režime vodných tokov na Slovensku potvrdzujú, že riziká extrémnych povodní i záplav, vysušovania krajiny i ostatných rizík živelných pohrôm a klimatickej zmeny sa budú v nasledujúcich rokoch zvyšovať, pokiaľ sa neobnoví vododržná funkčnosť poškodenej krajiny. Problémy sa budú exponenciálne prehlbovať, ak sa nezastaví predovšetkým nadmerné celoročné plošné odvodňovanie krajiny, ktoré vedie k jej prehrievaniu a vysušovaniu. Je potrebné komplexne revitalizovať poškodenú krajinu tak, aby dochádzalo k prirodzenej obnove vôd v krajinnej štruktúre. To spätne vytvorí priaznivé predpoklady prevencie pred povodňami, suchom, klimatickou zmenou a ostatnými rizikami náhlych živelných pohrôm.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom programu je obnovenie ekosystémových funkcií poškodenej krajiny, aby zadržala viac dažďovej vody, umožnilo sa jej vsaku do podložia, čo zvýši kvalitu pôdy a zabezpečí aj jej ekologickú stabilitu. Konkrétnym cieľom je vytvoriť a vybudovať v lesnej, v poľnohospodárskej a v urbánnej krajine na celom území SR vodozádržné krajinné a terénne útvary a v intravilánoch obcí a miest vybudovať vodozádržné systémy, zariadenia a technické riešenia s celkovou cyklickou zádržnou kapacitou dažďovej vody v objeme 250 miliónov m3. Spomalením odtoku dažďovej vody z krajiny sa vytvoria podmienky pre jej vsak do pôdy. Umožní sa tým rozvinúť krajine jej vitálne funkcie, ktoré sú z dlhodobého hľadiska nevyhnutné pre produkčný potenciál krajiny, ako aj pre environmentálnu, sociálnu a klimatickú bezpečnosť.  

SkryťVypnúť reklamu

Realizáciou programu bude zadržaná dažďová voda v krajine nielen účinným preventívnym prostriedkom na zníženie rizík povodní, ale v mnohých prípadoch sa stane aj vzácnym a dôležitým zdrojom pre ďalšie hospodárske využitie. Bude poskytovať príležitosti, ktoré môžu byť ďalej realizované zainteresovanými podnikateľskými subjektmi i verejnými inštitúciami. V závislosti od prostredia, v ktorom budú konkrétne projekty Programu realizované, bude zadržaná dažďová voda v revitalizovanej krajine dostupným, efektívnym a obnoviteľným multifunkčným prírodným zdrojom.

V lesnej krajine bude kvalitným zdrojom pitnej vody ako strategického a vzácneho prírodného produktu, zdrojom zvýšenia energetického potenciálu vodných tokov i zdrojom zvýšenia prírodnej biodiverzity a diverzity ekosystémov lesnej krajiny

SkryťVypnúť reklamu

V poľnohospodárskej a vidieckej krajine sa stane zdrojom zvýšenia produkčného potenciálu poľnohospodárskej pôdy. Zastaví sa jej vysušovanie a degradácia, zvýši sa biodiverzita krajiny i rozvinú sa poľnohospodárske produkty na báze vody, ako sú rybníky, vodné farmy, i zatraktívni sa prostredie pre hospodársky rozvoj vidieka, ktorého súčasťou sú agroturistické relaxačné a edukačné záhrady.

V urbánnom prostredí začne fungovať ozdravovanie klímy v mestských aglomeračných zónach. V intenzívne urbanizovaných a vysušených prostrediach a územiach intravilánoch miest a obcí sa rozvinú nové inovatívne technológie, ako sú bioklimatické a dažďové záhrady, strešné klimatické systémy, retenčné nádrže na recykláciu dažďovej vody a ďalšie nové progresívne technológie a vodozádržné technologické systémy, potrebné pre municipálne servisné činností (protipožiarne nádrže, zásobníky úžitkovej vody pre údržbu a čistenie cestných komunikácií) i uplatnenie inovatívnych prístupov biotechnologického čistenia odpadových komunálnych vôd)

Praktickou realizáciou revitalizačných projektov zadržiavania dažďovej vody v krajine má program podporovať hlavný cieľ budovanie preventívnych protipovodňových opatrení a podporovať opatrenia na znižovanie ostatných rizík klimatickej zmeny, ale tiež cielene vytvárať sekundárne hospodárske efekty, impulzy pre inovácie, vytvárať dopyt po nových inovatívnych technológiách, technických zariadeniach, nových produktoch a následne aj službách. To by malo dlhodobo vytvárať príležitosti pre vyššiu zamestnanosť a hospodársky rast.

Prezieravé strategické myslenie a cielená podpora inovácií, zavedenia nových výrob a produktov v oblasti efektívneho využitia potenciálu dažďových vôd a integrovaného manažmentu krajiny má ambíciu podporovať tuzemské podniky a investorov otvárať príležitosti etablovať sa odvetviam, ktoré majú v celosvetovom kontexte perspektívu dynamického rastu.

Etablovanie tuzemských technologických firiem v tomto odvetví v najbližších rokoch môže byť pre slovenskú ekonomiku významnou konkurenčnou výhodou v čase, keď vedomosti, znalosti, technológie, technické riešenia, strojné a výrobné zariadenia a súvisiace služby tohto odvetvia budú žiadané a vysoko zhodnocované tak na trhoch vyspelých ekonomík s vysokou koncentráciou intenzívne urbanizovaných území, ako aj na trhoch v súčasnosti rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík s veľkou dynamikou spriemyselňovania. Už v súčasnosti mimoriadny dopyt po produktoch tohto sektora možno zaznamenať v krajinách Stredného východu, severnej a južnej Afriky a v Austrálii. Dostatočné obchodné a investičné príležitosti v strednodobom časovom horizonte budú poskytovať aj trhy susedných krajín, ako dôsledok ich intenzívnej urbanizácie a necitlivého budovania priemyselnej a dopravnej infraštruktúry v nedávnej minulosti.

Technologické projekty manažmentu dažďových vôd vytvárajú neopakovateľnú príležitosť pre tvorivý potenciál univerzitných a vedeckých pracovísk v oblasti základného i aplikovaného výskumu integrovaných riešení ochrany i obnovy prírodných zdrojov.

Preto je na mieste otázka, či je Slovensko kultúrne zrelé takýto program, ktorý Vláda SR v októbri minulého roka schválila nie len prijať, ale aj rozvíjať a dať mu punc originality nie len v slovenských reáliách. Reakcie zainteresovaných naznačujú, že to bude vyžadovať oveľa viac enormného úsilia a obetí tých, ktorí tento program pripravili i politický presadili, kým si priemerne zmýšľajúci človek to dokáže uvedomiť.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu