Podľa toho, ako sú zanesené objekty protipovodňovej prevencie, vybudované v časti chotára obce za takmer rok a pol, je možné zrátať, že viac ako 50 ročné poškodzovanie lesopoľnohospodárskej krajiny v Zázrivej prispelo k napĺňaniu priehrad Vážskej kaskády viac ako 3 miliónmi m3 zeminy, štrku i kameňa. Sedimenty v priehrade sa v zmysle zákona o odpadoch stávajú nebezpečným odpadom. Jeho likvidácia z priehrady stojí viac ako 40 eur/m3, s čím si vodohospodári nevedia rady. Kuriózne práve tí vodohospodári, ktorým projekty revitalizácie boli na osoh aj znižovaním eróznej činnosti v krajine, masovou kampaňou prispeli k zastaveniu Vládneho programu revitalizácie krajiny.
Ak zemina z eróznej činnosti lesopoľnohospodárskej krajiny ostáva hrádzke vysoko v horách povodia, stáva sa súčasťou ekosystémov a bráni tvorbe odpadu v priehradách. Každý objekt protipovodňovej prevencii v ekosystémoch krajiny sa stáva súčasťou prírody. Prispieva k prevencii pred povodňami, suchom a má protierózny účinok. Takže viac ako 300 hrádzi s objemom viac ako 30.000 m3 naplnených zeminou a štrkom za jeden a pol roka ušetrili vodohospodárom investovanie 1,2 mil. eur do potrebnej ťažby sedimentov z priehrad Vážskej kaskády. Stálo to 120 tisíc eur. Starosta obce i občania Zázrivej, ktorí projekt realizovali, ponúkajú prostredníctvom fotoreportáže spoznať prebiehajúce procesy na zrealizovaných opatreniach.






















Pred dvadsiatimi rokmi vodohospodárska autorita Slovenska na otázku novinárke, čo urobia vodohospodári, keď sa priehrada zanesie odpovedal : „Postavíme ďalšiu priehradu". Ja si dovolím teraz odpovedať na tú istú otázku, že keď sa zanesie hrádza, postavíme novú. Jednoducho preto, lebo 4 eur za 1 m3 vodozádržného objemu hrádzky je 10 násobne lacnejšie, ako čistiť priehradu, či hrádzku. Navyše s tým rozdielom, že zanesená priehrada sa stáva časovanou bombou odpadu, a hrádzka zanesená sedimentmi splynie s prírodou a stáva sa prvkom zelenej infraštruktúry, o čo sa snaží aj Európska komisia v koncepcii ochrany vodných zdrojov, len vodohospodári na Slovensku to ešte nepochopili.
http://vybrali.sme.sk/c/Takto-zafungovali-protipovodnove-opatrenia-v-Zazrivej