Program revitalizácie krajiny naštartoval historicky nebývalú mobilizáciu takmer 500 starostov, 200 podnikateľských subjektov a takmer 8000 občanov, ktorí v poškodených štruktúrach krajiny realizovali opatrenia pre ochranu pred povodňami. „Experti" hodnotia túto účasť verejnosti ako trestnú činnosť nezlučiteľnú so zdravým rozumom. Takéto tvrdenie je však signálom nezlučiteľnosti zdravého rozumu s realitou u tých, ktorí šíria takéto bludy. Ak je ozaj tak silná nenávisť proti komplexným riešeniam ochrany pred povodňami na Slovensku, sme už blízko zásadnej zmeny vodohospodárskej politiky na Slovensku.
Hovorí sa, že pravda je najskôr zosmiešňovaná, potom tvrdo nenávidená a až následne všeobecne akceptovaná. Donedávna celá táto iniciatíva bola zosmiešňovaná, teraz je v odborných kruhoch až nenávidená. Je to len potvrdením, že sme už blízko k všeobecnému konsenzu v tejto veci? Podľa mňa áno, potrebujeme len vydržať. Tí, ktorých psou povinnosťou je zabezpečovať účasť verejnosti na protipovodňovej ochrane Slovenska v zmysle smernice EÚ a pomáhať objavovať všeobecnú pravdu, vyhrážaním starostom i verejnosti o údajnom páchaní trestnej činnosti realizáciou projektov protipovodňovej prevencie konajú v rozpore s legislatívou EÚ.
Takže, ak kompetentní šíria strach o páchaní údajnej trestnej činnosti starostami i verejnosťou pri realizácii opatrení protipovodňovej ochrany, konajú proti záujmom Slovenska i Európy. Preto by sa verejnosť i samosprávy nemali báť pokračovať v realizácii opatrení protipovodňovej prevencie. Môžu sa odvolávať na príslušnú legislatívu EÚ. Slovenska je povinné rozpracovať legislatívu pre podporu účasti verejnosti v ochrane pred povodňami. Starostovia i verejnosť dobre vedia, že experti sa účelovo mýlia, ak tvrdia, že už realizované opatrenia vydržia počas záplav len niekoľko sekúnd. Aj prvé povodne na východe Slovenska v tomto roku potvrdzujú, že opatrenia urobené v rámci Programu revitalizácie krajiny pomáhajú chrániť obce pred povodňami. Dôkazom sú aj nasledujúce obrázky z obce Skároš v okrese Košice-okolie, ktoré poskytol JUDr. Ľubomír Vranka, starosta obce Skároš. Viac info o projekte môžte čítať tu: http://www.skaros.sk/povodne.html.








