Odpoveď na prvú otázku: Z kontinentov sa ročne stráca viac ako 700 km3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti recyklovala v malých vodných cykloch na kontinentoch. Viac zadržanej dažďovej vody v krajine, znamenalo viac vody v pôde, viac zásob vody v podzemí i viac vyparenej vody do atmosféry. Viac vyparenej vody do atmosféry znamenalo zas viac mrakov na nebi a ich častejšia kondenzácia a dážď. Tým, že poškodzujeme, pretvárame a pečatíme zemské povrch, znižujeme zásoby vody na kontinentoch. Je menej a menej vody v malých vodných cykloch. Dotácia vody do krajiny vo forme dažďa prichádza zriedkavejšie a ak príde tak v extrémnych prívaloch, ktorá má kratší čas na vsak do pôdy, preto jej viac odteká do mora. Za posledných 100 rokov ubudlo z kontinentov viac ako 37.000 km3 vody. Ten istý objem vody pribudol v oceánoch, čo prispelo k stúpnutiu hladín o 10 cm.
Odpoveď na druhú otázku: Zásoby vodných zdrojov v štruktúrach krajiny sú závislé na vsakovaní dažďovej vody do pôdy. Čím viac dažďovej vody vsiakne do pôdy, tým viac sa jej doplní a menej jej odtečie do mora. Po dlhých desaťročiach, keď odborníci, legislatívci, finančníci i politici po celom svete podporovali odkanalizovania dažďovej vody, ako odpad, dochádza k zásadnej zmene. Slovensko i svet nastupuje na cestu k zadržiavaniu dažďovej vody v krajine. Bohužiaľ Slovensko ľahkovážnym zastavením Programom revitalizácie krajiny stráca líderstvo v ochrane vôd. Našťastie aj pre nás Európska komisia si uvedomuje, že voda je nad zlato. Rozhodnutím Rady Európy pre životné prostredie v decembri 2012, štartuje Európa prípravu smernice na zadržiavanie vody v krajine. Ak by lídri Slovenska boli dostatočne zrelí, presvedčili Brusel, aby Slovensko sa stalo modelovým územím inovácií, technologických riešení, finančných nástrojov, legislatívnych nástrojov i vytvárania pracovných príležitostí pre Európu.
Toho sa asi nedožijeme, lebo vládnu nám politici, ktorí v Bruseli podpisujú jedno a doma robia druhé. Rezort životného prostredia v januári 2013 totiž vyhlásil verejné obstarávanie na reguláciu 10-tich potokov za 30 mil. eur, čo je v rozpore zo pripravovanou Európskou legislatívou. Takže ďalších 30 mil. eur spláchnutých do mora na likvidáciu toho, čo vo svete už teraz má väčšiu hodnotu ako zlato. Viac zadržanej vody v krajine znamená menej obchodníkov s vodou, lebo ľudia budú mať dostatok vody aj bez obchodníkov.
http://vybrali.sme.sk/c/Voda-nad-zlato-1/
[1] http://finweb.hnonline.sk/c1-59725280-voda-zaraba-poraza-zlato-i-ropu