Takto je to aj s prírodou. Prejavom nedostatku vody v krajine je agresívnejšie počasie. Nevieme to pochopiť, napriek tomu že je to také jednoduché. Harmóniu ľudského ducha hľadajme v harmónii prírody a nie v priemyselných parkoch. Našu krajinu sme doráňali a zjazvili za posledných 50 rokov až tak, že je momentálne vyschnutá a dehydrovaná. Preto sa teraz správa agresívnejšie v podobe živelných pohrôm, povodní a sucha. Prejavuje sa to aj v zmene klímy. S tým súvisí aj úbytok biodiverzity. Jednoducho krajina je v kŕčoch a je najvyšší čas to zmeniť.
Ak sa rozhodneme pre zavodňovanie krajiny, určite budeme mať menej agresivity a viac harmónie nielen v prírode, ale aj medzi sebou. Budeme mať väčšiu úctu k sebe, viac sebavedomia i zodpovednosti pri spravovaní svojej krajiny. V spoločnosti bude viac tolerancie a ochoty spolupracovať, tak ako to dokázalo viac ako sedem tisíc ľudí, ktorí namiesto vysedávania po dedinských krčmách revitalizovali poškodenú krajinu a popri tom zrevitalizovali aj svoje ubolené duše. Skúsme to spolu a začnime od konkrétnych príkladov vo svojom okolí. Nedovoľme agresívnym politikom pretvárať nás na ich pokrivený obraz. Ukážme im, že sme dostatočne zrelí a múdrejší než oni - že vieme byť zodpovední za našu krajinu a že chceme žiť v prostredí, kde prevláda harmónia nad agresivitou.
V terajšej zložitej situácii, keď vláda zúfalo hľadá riešenia a ponúka rôzne bonusy a stimuly pre väčšinou zahraničné podnikateľské subjekty za stovky miliónov eur, je investovanie do obnovy poškodenej krajiny niekoľkonásobne efektívnejšie, ako do priemyselných parkov. Je to investícia do budúcnosti, do stability, prosperity a bezpečnosti krajiny. Budúcnosť Slovenska je v ochrane pôdy a vody a nie v priemyselných parkoch, ktoré o pár rokov aj tak stratia svoje opodstatnenie.
Už aj byrokrati z Bruselu to pochopili. Rada Európy pre životné prostredie v decembri 2012 podporila orientáciu ekonomiky Európskej únie na zelený rast s efektívnejším využívaním finančných, ľudských i prírodných zdrojov na prevenciu pred hospodárskou, sociálnou, environmentálnou a klimatickou krízou. Slovensko malo v tejto oblasti pred Európou náskok vďaka Programu revitalizácie krajiny z roku 2010. Preto pozývam všetkých občanov Slovenska prinavrátiť sa k programu revitalizácie krajiny bez akýchkoľvek politických, ideologických či etnických predsudkov. Dokážme sebe i svetu, že na Slovensku je viac zodpovedných ako nezodpovedných občanov.
http://vybrali.sme.sk/c/Vyzva-na-spolupracu-obnovy-ubolenej-dorananej-krajiny