Celkové náklady plánovanej výstavby priehrady Tichý Potok dosahujú 337,87 milióna eur s celkovým objemom nádrže 24,5 mil. m3 a výdatnosťou vodného zdroja 680 l/s. Ministerstvo životného prostredia tiež dospelo k názoru, že alternatíva, ktorú presadzuje Michal Kravčík nevyhovuje.
Nevedno čo a kedy ministerstvo posudzovalo. Jedno je však isté. Mňa ani kolegov z MVO Ľudia a voda sa nikto nepýtal a teda sa nikto nezaujímal ani o pilotný projekt Modrej alternatívy na hornej Toryse, ktorý spravili dobrovoľníci v roku 1996 a ktorý funguje doteraz. Pilotný projekt Modrá alternatíva aj v historický najsuchšom období na jeseň minulého roka dával toľko vody, že ak by sa zrealizoval plošne v povodí plánovanej priehrady Tichý Potok na ploche 100 km2 s objemom vodozadržných opatrení 24,5 mil. m3 (ten istý objem, ako plánovaná priehrada Tichý Potok), získal by sa vodný zdroj o výdatnosti viac ako 900 litrov za sekundu a stálo by to 98 mil. eur. Obce, ktoré sú v povodí plánovanej priehrady, by sa nelikvidovali, ale dostali by príležitosť pre dostojný život!
Táto investícia do plošnej revitalizácie krajiny na získanie viac ako 900 l/s by si vyžadovala len 29% toho, čo plánuje štátny podnik Vodohospodárska výstava na priehradu Tichý Potok! Zvyšných 71% (239,87 mil. eur) by mohol štát ušetriť, alebo investovať do komplexnej revitalizácie poškodených častí krajiny celého východného Slovenska, aby východ nemusel žiť v traume extrémnych povodní i súch. Na tomto projekte obnovy poškodených častí krajiny by mohlo pracovať 10.000 tých ľudí, ktorí žijú na hranici biedy a majú problém sa zamestnať. Títo ľudia by si zaslužili istotu zarobiť si na svoju obživu prácou a netrieť biedu. Patrilo by sa im ponúknuť ľudskú dôstojnosť. Pochopí to už niekto v tomto štáte?