Európska architektúra po košicky

Keď som si prečítal článok "Mestské zásahy ponúkajú riešenia pre Košice" v dnešnom Košickom Korzári, ktorý ponúka info o jednej z mála umeleckých iniciatív v rámci projektu EHMK 2013, do ktorej sa údajne môžu zapojiť aj samotní obyvatelia, tak ma ide šľak trafiť. Ponúkam do pozornosti tak mladým architektom, ako aj primátorovi Košíc, akú architektúru v meste rozvíja, ktoré údajne by malo byť Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2013.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Košickí mešťanostovia začiatkom minulého storočia rozhodli, že Črmeľské údolie zatraktívnia pre korzovanie a nedeľné vychádzky výstavbou meštiackych domov. Jeden z mála domov, ktorý ešte nebol zbúraný z tohto obdobia, bol dokončený presne pred 100 rokmi (na obrázku).

Obrázok blogu

Na konečnej zastávke električky číslo 2 do Črmeľského údolia vyrastá architektonický „klenot" na poslednom zvyšku zelenej plochy o rozlohe cca 200 m2. Staviteľ, ktorý začal stavať pred dvomi rokmi, ktorý nie najvhodnejším spôsobom sa tiež nalepil na suseda, zrejme netušil, že sa to môže stať aj jemu, keď nebude majiteľom aj zelenej plochy pred svojou stavbou. Stalo sa! Na tomto "smiešnom" kúsku zelenej plochy od suseda až po chodník z juhu a cesty zo západu sa stavia unikátny grc s tromi podlažiami, ktorý úplne tieni susedný nedokončený dom.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Dvaja dedkovia pri raňajšej prechádzke krútia hlavou, ako je možné takto stavať a kto to vlastne povolil.

Obrázok blogu

Vzácny pohľad na "skvost" zo zastávky električky, ako vstupnej brány do Čermeľského údolia. 

Obrázok blogu

Takýto unikátny originálny a neopakovateľný pohľad je do Potočnej ulice na západ od "skvostu".

Obrázok blogu

 Toto je západný pohľad z Potočnej ulice...

Obrázok blogu

Vzdialenosť južného suseda od výklenku rozostavaného domu je cca 1,5 m. Zrejme bude si musieť majiteľ buď namaľovať okná do výklenku aj s nejakými stromami, alebo pozerať susedovi do kúpeľne.

Obrázok blogu

"Skvostný" pohľad zo severu na juh po Potočnej ulici hovorí sám za seba. Možno aj preto rozostavaná stavba je na predaj. Bude zaujímavé sledovať, kto to kúpi a či vôbec sa to dá predať mať takto nalepeného suseda na nose. Možno si majiteľ v našom skvostnom právnom systéme vymôže odškodné za znehodnotenie majetku od Stavebného úradu a teda od mesta Košice.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Toto je fakt bez slov...

Obrázok blogu

Otázkou je ako je možné, že takého architektonické grcy môžu vznikať v meste, ktoré chce byť Európskym hlavným mestom kultúry? Takúto kultúru chceme v roku 2013 ponúknuť? Mesto Košice má Útvar hlavného architekta, má Stavený úrad. Ako som sa naposledy dozvedel, že Útvar hlavného architekta (ÚHA) nie je účastníkom konania a preto Stavebný úrad údajne nemusí prihliadať na odporúčania ÚHA. V takom prípade je za tento grc plne zodpovedný Stavebný úrad Sever, ktorý pripravuje podklady pre rozhodovanie primátorovi mesta Košice, ktorý zrejme nemá ani páru, čo podpisuje.

Z volebného programu terajšieho primátora mesta pod názvom „Spolu ozdravíme Košice" sa dozvedám, že pán primátor by chceli napríklad "Stopnúť nekontrolovateľnú výstavbu v meste...". 

SkryťVypnúť reklamu

Tak sa verejne pýtam pána primátora, či oni vedia, čo vlastne podpisujú v stavebných rozhodnutiach, či majú kontrolu nad nekontrolovateľnou výstavbou v meste a či pán primátor to mysleli vážne s ozdravovaním mesta, alebo to bol len taký volebný bon mot (po slovensky klam). 

Taktiež sa verejne pýtam, či pán primátor to myslia vážne s Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2013, a či netreba napomôcť ľuďom, ktorí rozhodujú o tom, že či ten vznešený titul v roku 2013 mestu má patriť, keď my tej kultúre asi veľmi nerozumieme. V dnešnej dobe turbulencií v Európe to až také ťažké nebude, že pán primátor?

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu