V povodiach Slovenska dochádza k znižovaniu zásob vodných zdrojov v povodiach, prehlbovaniu kontinentálnej klímy, poklesu bilančných úhrnov zrážok na juhu Slovenska a na severe nárastom, predlžovaniu periód suchých období a výskytom zrážok s extrémne vysokou intenzitou, nárastu intenzity zrážok v letnom období, poklesu zásob pôdnych a podzemných vôd, nárastom odtoku zo zrážok a častejším výskytom povodní, zamedzovaniu tvorby zrážok i ich nerovnomernému rozdeľovaniu v prírode, stratou biodiverzity i ekologickej stability, znižovaniu vzdušnej vlhkosti, dramatických zmien počasia i prehlbovaniu teplotných výkyvov počasia, znižovaniu plošného výparu i prehrievaniu povrchu zeme.
Jedna z príčin je abnormálna koncentrácia zrážkovej činnosti v horských oblastiach a druhá príčina je nedostatočná vodozádržna kapacita leso-poľnohospodárskej krajiny, ktorá nedokáže absorbovať veľké prívaly dažďa. Zo svahov z lesnej a poľnohospodárskej krajiny dažďová voda veľmi rýchlo steká do roklín, kde prehlbuje koryta a miestami sa vytvárajú umelé zdrže z nahromadených stromov a kríkov. Po prerazení zdrží naakumulovaná dažďová voda vytvára bleskové povodne, ktoré ohrozujú našu bezpečnosť.
Voda je modrá niť života, ktorá sa tiahne ekosystémami riek, celých povodí, biotou i atmosférou vo všetkých jej formách výskytu. Človek sa pre svoje socio-ekonomické potreby príliš sústredil na vodu, ktorú vidí a nedocenil potreby ekosystémovej ochrany i obnovy vôd vo všetkých jej formách výskytu, pre seba, pre prírodu i pre klímu. Preto sa rieky i celé povodia vysušujú, prehlbuje sa nedostatok vody pre človeka i prírodu, ubúda biodiverzita, rastú živelné pohromy, povodne i požiare zo sucha.
Preto potrebujeme priniesť novú kultúru starostlivosti o vodu v ekonomickom, sociálnom i environmentálnom prostredí a nájsť také mechanizmy a nástroje riadenia vody v povodiach, ktoré zabezpečia permanentný dostatok vody pre ľudí i prírodu. Potrebujeme dosiahnuť, aby civilizácia lepšie chápala ekosystémovú kultúru ochrany i obnovy vodných zdrojov, ako aj to, že sociálne úžitky vody pre človeka sú závislé na plošnej ochrane i obnove vôd v povodiach kdekoľvek na svete.
Nová kultúra vody znamená mať plošne viac vody v pôde, v organizmoch rastlín a živočíchov i v atmosfére. Nová kultúra vody znamená tiež využívať povodia tak, aby sa všetky ekosystémy v povodiach dokázali vysporiadať s extrémnymi prívalovými dažďami i extrémnym suchom. Nová kultúra pre vodu znamená, že voda je boží dar. Na to, aby sme dosiahli vzájomnú úctu ľudí, žili v harmónii s prírodou i v tolerancii so susedmi, potrebujeme vracať bohu to, čo sme od neho dostali. Budujme preto pri kostoloch i pri našich domoch dažďové záhrady, v ktorých budeme zbierať dažďovú vodu z našich príbytkoch a výparom ju vracať bohu. Návod na vybudovanie dažďovej záhrady môžete nájsť tu: http://kravcik.blog.sme.sk/c/251543/2011-Rok-dazdovych-zahrad.html.