Na akom fyzikálnom jave funguje princíp zvýšeného znečistenia vzduchu? Čím je menej vody v ekosystémoch, tým sa jej menej vyparí. Menej vyparenej vody znamená nižšiu vlhkosť vzduchu. Nižšia vlhkosť vzduchu spôsobuje, že prachové a peľové zrnká sa víria už napríklad pri bežnej chôdzi človeka. Najrizikovejšie sú na tom naše deti a to z dvoch dôvodov. Prvý je, že dýchacie ústrojenstvo detí v období rastu permanentne zaťažuje jemný prach a peľové alergény. Druhý dôvod je, že deti sa vzhľadom na vzrast pohybujú v zóne zvýšenej koncentrácie prachu a peľov.
Problém súvisí s tým, že ľudstvo minimálne 60 rokov rozvíja pre mestá technologické systémy čo najrýchlejšieho odkanalizovania dažďovej vody. Len z miest na Slovensku sa ročne odkanalizuje viac ako 100 miliónov m3 dažďovej vody. Z miest Európy ročne viac ako 20 miliárd m3. Preto mestá vysychajú a znižuje sa vlhkosť vzduchu. Ak by sa našli technológie, ktoré ponechajú aspoň časť dažďovej vody v mestskom prostredí, aby sa mohla prirodzene vyparovať a zvlhčovať ovzdušie, začneme riešiť aj problém čistoty ovzdušia a zrejme i alergií. Nielen to. Určite by sme sa dočkali ďalších pozitívnych vecí - napríklad by častejšie a s menšou intenzitou pršalo.
Jedno z možných riešení je jednoduché - dažďovú vodu zo striech i spevnených plôch zbierať do zelených zón, aby sa z týchto plôch mohla prirodzene vyparovať a zvlhčovať ovzdušie. Ako to robiť? Napríklad tak, ako som to opísal tu[2]. Toto jednoduché riešenie treba legislatívne ošetriť nielen na Slovensku, ale v celej Európe - voda a vzduch predsa fungujú bez politických hraníc. V záujme zdravia novej generácie ide o urgentnú prioritu. Treba preto ponúknuť byrokratom v Bruseli inovatívne nápady na komplexné riešenia nielen v záujme zdravia našich detí, ale aj ochrany vôd a klímy. Inovácie na podporu trvalo udržateľného života v našom spoločnom európskom dome. Ak mi občania dajú dôveru a zvolia ma za poslanca Európskeho parlamentu, urobím všetko pre to, aby legislatíva nevnímala dažďovú vodu ako odpad, ale ako dar. Dar, ktorý možno zhodnotiť v náš prospech.
[1] http://primar.sme.sk/c/7153672/staneme-sa-vsetci-alergikmi.html?ref=tit
[2] http://kravcik.blog.sme.sk/c/251543/2011-Rok-dazdovych-zahrad.html