Je preto logické, že tak, ako ovplyvňuje teplotu voda v krajine počas dňa, tak zrejme ovplyvňuje voda teplotu aj v sezónnych cykloch. Čím viac je vody v krajine, tým by mali byť výkyvy teploty menšie. Nielen medzi dňom a nocou, ale aj medzi sezónami. Preto je možné logické vysvetlenie, že po historických suchách prichádzajú historické mrazy.
Experti na klimatickú zmenu nás už niekoľko rokov presviedčajú, že príčinou zmeny klímy je zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Ak by to bola pravda, potom výkyvy teploty medzi dňom a nocou, ako aj medzi sezónami, by mali byť menšie. Ono je to však naopak. Sú väčšie extrémy teploty medzi dňom a nocou i medzi sezónami. Príčinou tohto stavu je zmenšovanie stavu vody v krajine - teda vysušovanie krajiny. O negatívnych vplyvoch vysušovania krajiny na prostredie človeka, jeho socio-ekonomické i prírodné prostredie, som už písal [1],[2]
V budúcnosti budú extrémy v počasí pribúdať. Ich sprievodným javom budú dramatické zmeny teploty medzi dňom a nocou i medzi sezónami. Samozrejme, ovplyvní to aj správanie ľudí v bežnom živote. Budú viac podliehať stresom a medzi ľuďmi bude viac konfliktov i agresivity.
Dá sa z tohto nebezpečného trendu vybŕdnuť? Experti hovoria, že nie. To hovoria tí, ktorí prezentujú schému katastrofálnych vízií úpadku civilizácie vplyvom zvýšenej produkcie skleníkových plynov v atmosfére a následnej klimatickej zmeny. Reálne riešenie je však jednoduché až primitívne a nesúvisí s pribúdaním skleníkových plynov CO2 v atmosfére, ale s ubúdaním skleníkových plynov H2O z atmosféry. Dá sa to označiť za rednutie atmosféry. Čím redšia atmosféra je, tým viac podlieha extrémom.
Som preto presvedčený, že riešenie problému spočíva v plošnom zadržiavaní dažďovej vody v krajine. Voda, ktorá z oblohy padá na naše lesy, polia, lúky i príbytky, má mať príležitosť sa cez odpar vrátiť tam odkiaľ prišla - do atmosféry. Aby sme utlmili produkciu tepla do atmosféry a zvýšili produkciu výparu vody a tým ochladzovali vzduch a nie ho ohrievali. Ako to súvisí s terajšou zimou? Nuž jednoducho - namiesto vyparenej vody, ktorá by posilňovala skleníkový efekt, vyfučí do atmosféry viac energie, ktorá bola v minulosti viazaná na výpar vody a tým sa atmosféra rozpadáva.
Preto som vďačný premiérke Ivete Radičovej, že umožnila naštartovať na Slovensku fenomenálny program revitalizácie krajiny, ktorý dáva reálne základy pre riešenie najväčšieho rébusu súčasnej civilizácie: KLIMATICKEJ ZMENY. V období, keď aj naša spoločnosť prežíva vážnu duchovnú krízu v hľadaní vlastnej sebaúcty, môže byť spomínaný program nádejou na obnovovanie hodnôt. Nielen prírodných, ale i sociálnych. Veď do realizácie programu sa doteraz v stovkách našich obcí zapojilo viac ako 7 tisíc dlhodobo nezamestnaných ľudí. Revitalizujeme tak nielen krajinu, ale aj komunity, ktoré ju obývajú.
[1] http://kravcik.blog.sme.sk/c/234891/Vyschnuta-krajina-a-extremy-v-pocasi.html
[2] http://kravcik.blog.sme.sk/c/243828/1000-rocna-zima-Urcite-ano-aj-ked-to-nemusi-byt-tento-rok.html