Urobte si klimatizačné zariadenie vo svojej záhrade a nie v dome

Nemuselo by tak byť horúco, ak by sme nemali pokazené klimatizačné zariadenie. Že vám doma funguje a nie je pokazené? Áno! Vaše klimatizačné zariadenie funguje a ochladzuje váš mikrosvet v práci či doma. Vyjdete na ulicu a dostanete tepelný šok. To je dôkaz, že pôvodné klimatizačné zariadenie nefunguje tak, ako by malo. Preto používame náhradné pre svoju pohodu, lebo pôvodné sme pokazili. Ako sme ho pokazili? Nuž jednoducho tak, že obmedzujeme výpar vody do atmosféry a tým slnečná energia sa nespotrebováva na výpare vody z krajiny, ale sa premieňa na citeľné teplo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Tým ohrievame vzduch prostredia, v ktorom žijeme. Že to nie je pravda? Nuž zabudli sme na základne zákony fyziky, o ktorých sme sa učili už na základnej škole? „Lúče Slnka dopadom na zemský povrch ho nahrejú a od neho sa ohrieva vzduch". Čím je viac vysušená krajina, tým viac sa prehrieva zemský povrch i vzduch nad ním. Prečo? Lebo menej vody na zemskom povrchu i v pôde spôsobuje viac transformovanej energie Slnka na citeľné teplo a naopak. Viac vody v krajine, viac sa jej vyparí a viac energie Slnka sa spotrebuje na výpare vody do atmosféry a preto je príjemnejšie a chladnejšie, aj keď lúče Slnka sú silné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviacej sa vyparuje vody tam, kde je dobré rozvinutá vegetácia, preto v lese je príjemný chládok. Nie nadarmo utekáme v horúcom lete pod stromy, či do lesa, aj keď sme pri vode. Strom je klimatizačné zariadenie. Všímajme si koľko ich likvidujeme v mestách. Údajne zavadzajú kvalite nášho života. Na to aby strom fungoval ako klimatizačné zariadenie, potrebuje dostatok vody. A tu je ďalší hriech našej "dokonalosti".

V novodobej histórii kultúra rozvoja miest sa traduje výstavbou kanalizačných zberačov pod zemským povrchom, ktoré odvádzali odpadovú i dažďovú vodu do najbližšieho potoka. Od tých čias sa technológie odkanalizovávania vôd z miest i obcí sa rozvinuli priam k dokonalosti, ale na tom istom zvrátenom základe: „odviesť dažďovú vodu čo najrýchlejšie do najbližšieho potoka".

SkryťVypnúť reklamu

A tak každým rokom dažde, ktoré kropia aj tú časť našej matičky Zeme, kde trávime takmer celý svoj život, posielame preč. V Bratislave „len" 20 mil. m3, v Košiciach „takmer" 15 mil. m3 a v Prešove „len 7,2 mil. m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti sa cez vegetáciu vyparovala do atmosféry a udržiavala teplotu prostredia v znesiteľnom stave. Takže milí Bratislavčania, Košičania, Prešovčania i iní mešťania, aby ste vedeli: "odkanalizovávaním dažďovej vody z našich miest a obcí vysušujeme prostredie, kde žijeme a tak si podkurujeme". Týmto dokonale nekultúrnym počinom spôsobujeme uvoľňovanie toľko tepla do atmosféry, koľko sa jej vyrobí vo všetkých elektrárňach na Slovensku za 5 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Tak si veru podkurujeme pod hrncom, v ktorom žijeme. Žijeme v ilúzii, že to podkurovanie prestane. Garantujem vám, že keď neprestaneme s tým nezmyslom odkanalizovávať dažďovú vodu zo spevnených plôch i striech do najbližšieho jarku a nie do zelen, tak v priebehu 5-tich rokov sa v naších vykachličkovaných a vydláždených kotloch usmažíme. Územní plánovači, architekti, urbanisti, starostovia, primátori neblbnite, dažďová voda je dar boží a patrí naspäť do nebies a nie do odpadového kanála. Ako to urobiť? Inšpirácia je na v príspevku „Rok dažďových záhrad"[1]

[1] http://kravcik.blog.sme.sk/c/251543/2011-Rok-dazdovych-zahrad.html

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu