Preto je dobrou správou pre občanov Slovenska, že Vláda SR prijala Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny (http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18795), ktorý je postavený na troch základných princípoch:
najprv zachytenie dažďovej vody v mieste/priestore, kde spadne
následne retencia/akumulácia dažďovej vody v krajine
až nakoniec odvedenie tej časti dažďovej vody, ktorú povodie/územie/krajina predtým neabsorbuje
Súčasťou programu sú aj štartovacie projekty. Jeden z nich odštartoval v prameňoch Hornádu pod názvom OSUD VODY. Projekt získal finančnú podporu z Úradu Vlády SR a tak deti Hranovnice mohli neskutočne šantiť pri maľovaní 112 sudov, aby ich symbolický 12. 12. o 12-tej hodine predstavili verejnosti a ponúkli myšlienku zbierania dažďovej vody do umelecký stvárnených sudov, lebo dažďová voda nie je odpad, ale Boží dar a nepatrí do odpadovej kanalizácie.
...a tak v nedeľu 12.12 na pravé poludnie starosta obce Martin Benko privítal premiérku Vlády SR na slávnostnom odštartovaní projektu OSUD VODY.

To čo povedala premiérka Iveta Radičová a vedúci Úradu Vlády Viktor Nižňanský v Hranovnici, môžete počuť tu: http://www.vlada.gov.sk/23600/premierka-na-podujati-osud-vody-v-hranovnici.php

Moderátorovi Mišovi Hudákovi musela premiérka ukázať, ako bude zbierať dažďovú vodu z budovy Úradu Vlády do suda...

...a tak premiérka odkotúľala sud na symbolické miesto pod odkvap Úradu Vlády zbierať dažďovú vodu zo strechy do suda a nie do kanalizácie.

Premiérku pozdravil aj šéf speváckej skupiny Vernár, aby jej daroval CD unikátnych Vernárskych speváckych hlasov prameniacich z čistej vody hôr...

V Hranovnici sa "osudovo" stretli aj podnikatelia z Košíc, Prešova, Michaloviec, Stropkova, aby symbolický podporili myšlienku zbierania dažďovej vody z budov svojich firiem do sudov z Hranovnice. Proste nepatrí sa púšťať dažďovú vodu na hlavy susedov, ale nechať ju vo svojej záhrade, tam kde padne. Tvrdili...



... a prišli aj starostovia susedných obcí, aby podporili myšlienku mobilizovať občanov zadržiavať každý liter dažďovej vody a tak si navzájom pomáhať v prevencii pred povodňami, aby horného nesplachovalo a dolného nezalievalo.


Unikátnu farebnosť krojov Hranovnice deti preniesli na sudy ...

...neskrývanú radosť detí prejavili spevom i tancom....

...a s patričnou hrdosťou...

Na záver občania Vernára i Hranovnice zaspievali hosťom vianočnú pieseň "Tichá noc..."

Scenáristom a umeleckým tvorcom projektu bol Milan Antol z Prešova "spovedaný" Mišom Hudákom

...a všetko to ležalo na bedrách starostu Hranovnice Martina Benku...

Úžasná atmosféra, skvelí ľudia, výnimočný nápad, ktorý ukázal ako jednoducho je možné spojiť príjemné s užitočným, funkčnosť s kultúrou, záujem jedinca so solidaritou ostatných. Bodaj by bolo na Slovensku viac podobných aktivít, kde sa miestne komunity aktivizujú riešiť svoje problémy a dokážu sa pri nich tešiť i myslieť na iných. Za posledných niekoľko rokov som nevidel pohromade toľko pozitívnej energie a nadšenia, ako v Hranovnici. Vďaka Vám pán starosta. Vďaka všetkým organizátorom i podporovateľom tohto podujatia i myšlienky. Teším sa, že som mohol byť pri tom a tiež sa teším, že autori myšlienky rozšíria posolstvo projektu na celé Slovensko.