Ako sa chrániť pred povodňou lacno, rýchlo a efektívne

V príspevku "Úpadok strechy Európy" (http://kravcik.blog.sme.sk/c/260690/Upadok-strechy-Europy.html) som uviedol príklad hrozby vzniku povodní, sucha a klimatickej zmeny. Jednou z najvážnejších príčin vzniku povodni i sucha sú cesty v lesnej i poľnohospodárskej krajine, ktoré zrýchľujú odtok dažďovej vody z prirodzených i poškodených ekosystémov (http://www.povodne.sk). Na príklade revitalizácie krajiny v Ťahanovciach pri Košiciach ponúkam návod, ako je možné znižovať riziko vzniku povodní, sucha i klimatickej zmeny rýchlo, efektívne a lacno. Projekt bol realizovaný z rezervy premiérky Vlády SR a dokončený 15. marca 2011. Prvú povodňovú skúšku projekt obstál 18. marca 2011, keď celý systém vodozádržných prvkov zadržal dažďovú vodu a ochránil obec pred povodňou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (238)

Územie patrí do Košického lesoparku so súvislým porastom lesa, starším viac ako 50 rokov. V území sa nachádzali staré zvážnice, približovacie linky a hlboké erózne ryhy, ktoré vznikli pri ťažbe dreva pred viac ako 50 rokov. Tieto zvážnice, približovacie linky a hlboké erózne ryhy slúžili v čase výdatných dažďov zberu dažďovej vody a jej odvádzaniu do historickej obce Ťahanovce, kde vznikali lokálne záplavy po výdatných dažďoch. Teraz je tomu koniec. Projektom sa zrevitalizovalo viac ako 6 km viac ako 50 rokov starých zvážnic a vytvorili sa kaskády vodozadržných zemných hrádzi, ktoré dokážu jednorázovo zadržať takmer 8.000 m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti spôsobovala lokálne záplavy a spôsobovala traumu občanom obce. Likvidacia starých lesných ciest sa urobila vytváraním priečnych jám s rozrušením zhutnenia, aby dažďová voda mohla ľahšie vsakovať do pôdy priamo na cestách. Projekt stál 30.000 EUR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z ciest vznikli retardéry s jamami na zber a vsak dažďovej vody...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nasypaním zeminy na konci plytších eróznych brázd v čase dažďa vznikli drobné jazierka...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V hlbších eróznych ryhách vznikla sústava jazierok, ktoré v čase dažďa sa naplnili...

Obrázok blogu

... a prilákali divé kačky (pi návšteve 28.3. ich bolo počuť).

Obrázok blogu

Ponaučenie pre tých, ktorí majú traumu z povodní:

Ak máte v obciach povodne, je potrebné nad obcami v lesnej a poľnohospodárskej krajine odstrániť všetky staré lesné a poľné cesty, ktoré nepoužívate a po ktorých steká dažďová voda na vaše hlavy. V roklinách a hlbokých eróznych ryhách môžte vybudovať celé kaskády vodozádržných prvkov, v ktorých sa bude zbierať dažďová voda, ostávať v krajine, obohacovať ju, prinášať nový život a nespôsobovať povodne.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu