Hľadá sa nový primátor Košíc

Prichádzajú komunálne voľby a s nimi aj rast ambícii komunálnych politikov o primátorské kreslá s ambíciou riešiť rozvoj svojej komunity hlavne vtedy, keď sa blížia voľby. Po získaní mandátu akosi ambicia riešiť rozvojové programy upadá  Takýmto príbehom sú aj Košice. Konči sa volebné obdobie komunálnych politikov a ja ako bývalý člen Košického parlamentu ponúkam predovšetkým občanom mesta Košíc, aké ambície v komunálnej politike v Košiciach vznikli počas volebného obdobia 2002-6, ktorého súčasťou bol aj terajší prímártor. Či "otec" tohto mesta sa pokúsil priblížiť k týmto ambíciám, alebo sa z jeho ambicí vyparili do neznáma, nech posúdia Košičania. Otázkou je, či  my Košičania máme ambíciu byť lepší. Tu je 7 bodov prerušenej piesne „Novej kultúry pre prosperitu Košíc".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Nová kultúra pre prosperitu Košíc

1. Nová kultúra pre podnikanie - Moderné mestské centrum

Ambíciou je orientácia na znalostnú ekonomiku. Svetový trend miest je vytvárať moderné mestské centrá, kde pulzuje zdravý podnikateľský duch, kde sa tvorí mestský kapitál. Je moderné kumulovať tento kapitál na jedno miesto, s čím sa veľmi jednoducho a ľahko stotožní podnikateľské prostredie aj na vonkajšie vzťahy. V týchto centrách sa kumuluje finančný i mozgový kapitál, ktorý je hnacím motorom progresívneho rozvoja mesta. Košice, potrebuje takéto centrum a historickou príležitosťou vybudovať takéto centrum v geografickom centre mesta do priestoru, kde sa zbiehajú všetky dopravné osi. Je to zároveň skvelá príležitosť orientovať mesto na znalostnú ekonomiku, čím sa otvárajú netušené možnosti perspektívy mesta. Týmto priestorom je Asanačné pásmo na rozhraní Terasy a starého mesta a má rozlohu viac ako 10 hektárov a viac ako 6 hektárov je vo vlastníctve mesta. Týmto riešením sa umožní vyvážený rozvoj historického jadra a dá sa nová perspektíva priestoru, ktorý donedávna bol najzanedbanejšou časťou mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Nová kultúra pre bývanie

Dominantná časť kultúry bývania občanov mesta Košíc je v panelákových bytoch, ako dôsledok rýchleho populačného rastu Košíc v 60-tich rokoch. Kultúra bývania v Košiciach odpovedá architektúre a štruktúre bývania. Budúcnosť kultúry a zdravého štýlu bývania v Košiciach je v orientácii na individuálne bývanie, ktoré dáva príležitosť občanom mesta zdravo bývať v prostredí, ktoré zvyšuje kvalitu života. Príležitosťou Košíc je pripraviť podmienky, aby občanom Košíc sa umožnilo stavať rodinné domy tak, aby postupne aj klasické panelákové byty sa mohli perspektívne transformovať na prostredie mestského typu s európskym štandartom bývania. Mesto pre Novú kultúru bývania by malo vytvoriť transparentné podmienky výstavby rodinných domoch na ekologických princípoch v okrajových častiach Košíc a v záhradkárskych osadách pre výstavbu 5.000 rodinných domov. Tento trend umožní novú perspektívu pre mladých ľudí vybrať si Košice za mesto v ktorom sa oplatí žiť.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nová kultúra pre ochranu a využívanie prírodných zdrojov

Košické mestské lesy je klenot, ktorý vytvára okolo Košíc zdravé životné prostredie. Zároveň tieto lesy sú zdrojom najkvalitnejšej vody i ekologickej obnoviteľnej energie pre Košice. Preto príležitosťou Košíc je využívať toto vzácne prírodné dedičstvo Košíc so zdravou pramenistou vodou pre Košičanov a taktiež zdrojom pre čistú energiu z dreva (BIOMASA). Potenciál Košických lesov je 15 mil. m3 zdravej vody ročne. Preto Košičania budú mať možnosť piť zdravú a lacnejšiu vodu. Využívanie vody z Košických lesoch umožní, aby z vodárenskej nádrže Bukovec sa mohla perspektívne stať prímestská rekreačná oblasť pre vodné športy a oddych Košičanov. Košické lesy sú taktiež potenciálom výroby obnoviteľných zdrojov energie z biomasy. Preto ambíciou je umožniť, aby pre prímestské bývanie bolo teplo a elektrina vyrábaná z obnoviteľných zdrojov, čím sa posilní diverzifikácia teplárenských zdrojov pre Košice, čo zreálni cenu tepla a energie pre Košičanov v celom meste. Košické lesy sú taktiež zdrojom obnovy a ochrany zdravia pre občanov, preto perspektívou je, aby v Košických lesoch bola vybudovaná integrovaná infraštruktúra pre ľahkú turistiku (cyklotrasy, lesné chaty, oddychové priestory a zóny). Na revitalizácii Košických lesoch pre zvýšenie vodného potenciálu môže sa vytvoriť viac ako 1000 pracovných príležitostí pre ľudí, ktorí v dnešnej dobe sa bezprizorne potulujú bez zmyslu života.

SkryťVypnúť reklamu

4. Nová kultúra pre sociálnu prácu

Košice majú aj traumu európskeho významu v podobe sídliska LUNIK IX, kde sa kumuluje najväčšia chudoba v meste, bez perspektívy a pracovných príležitostí pre občanov tohto sídliska. Táto trauma produkuje nie len chudobu, ale aj kriminalitu, drogy, a choroby. Preto ambíciou programu je umožniť občanom tohto sídliska vymaniť sa z biedy tým, že dostanú príležitosť uplatniť sa na trhu práce, postaviť si vlastný dom a sídlisko LUNIK IX obnoviť a vytvoriť z neho Azylové mestečko, ktoré bude vytvárať priestor premostenie zaradiť sa sociálne, ekonomický i kultúrne znevýhodneným ľuďom postaviť sa na vlastné nohy.

SkryťVypnúť reklamu

5. Nová kultúra pre vzdelanie

Košice sú mestom regionálneho významu vo vzdelávaní. Stará kultúra vzdelávania tak ako všade na Slovensku je poznamenaná dedičstvom na kvantitu nie na kvalitu. Preto príležitosťou Košičanov je presadiť a vytvoriť podmienky, aby na školách vládol duch tvorivosti, tolerancie a úcty k sebe i k okoliu. Chceme, aby vo vzdelávacích inštitúciách v Košiciach bola súčasťou vzdelávania súťaživosť, kto lepšie, kvalitnejšie a efektívnejšie dokáže riešiť problém, ako prevencia pred nenávisťou a intrigami. Chceme, aby Košické školy sa orientovali na praktické vzdelávacie procesy, ktoré novú generáciu mladých ľudí bude pripravovať, aby sa dokázali výsporiadať aj v ťažkých životných situáciách.

6. Nová kultúra pre územný rozvoj

Doterajšia kultúra územného rozvoja je silne poznamenaná chaotickou výstavbou investorov na základe tendenčných rozhodnutí. Územný rozvoj sa orientoval podľa potreby investorov bez jasnej predstavy územného rozvoja mesta. Preto Nová kultúra pre územný rozvoj je podporovať taký územný rozvoj, ktorý zlaďuje záujmy mesta so záujmami investorov.

Prvým príkladom bude vybudovanie moderného mestského centra, ďalšími príkladmi bude spôsob investovania do kasárni, revitalizácia celého Pohornadia, kde sa za 40 rokov minulosti stalo územie priemyselného odpadu, ktoré zaťažuje životné prostredie, obnova Mlynského náhonu (oživenie priestoru medzi historickým jadrom a Mestským parkom, revitalizácia Mestskej pamiatkovej rezervácie, revitalizácia dopravnej infraštruktúry, revitalizácia priemyselných zón (Ťahanovce, Bankov, železničná vlečka) .

7. Nová kultúra pre komunikáciu

Otvorenosť a transparentnosť sú základnou tézou riadenia samosprávy s posilňovaním participatívnych metód riadenia samosprávy v meste.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu