Nová klimatická paradigma - štyri prostredia vody

Tháles z Milétu považoval vodu za pralátku sveta. Empedokles a niektorí ďalší antickí a neskôr i stredovekí a renesanční myslitelia ju pokladali za pralátku sveta spolu so zemou, s ohňom a so vzduchom. V tejto kapitole „otvoríme scénu" pre vodu a načrtneme mechanizmy interakcie s menovanými „základnými prvkami" pri jej kolobehu v prírode.Slnko na svojej dráhe zakladá procesy zmeny, vzniku a rozpadu. Jeho činnosťou je tá najjemnejšia a najsladšia voda každý deň vyzdvihovaná a rozpúšťaná v paru, ktorá sa dvíha do vrchnej sféry, kde je opäť kondenzovaná chladom a tak sa vracia na zem. Aristoteles, Meteorológia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Prostredia vody

Na Zemi je okolo 1 400 miliónov km3 vody. Keď v tomto dokumente hovoríme o vode, máme na mysli vodu v štyroch „prostrediach" - vodu v moriach a oceánoch, vodu na pevninách, vodu v atmosfére a vodu v živých organizmoch. Zároveň máme na mysli vodu vo všetkých jej skupenstvách - v plynnom, kvapalnom i tuhom.

Voda v oceánoch

Voda „prvého prostredia", t. j. morí a oceánov pokrýva 70,8 % povrchu Zeme a tvorí najväčšiu časť, až 97,25 %, objemu všetkej vody na Zemi. Moria a oceány plnia kľúčovú globálnu termoregulačnú funkciu na našej planéte. Ich teplota sa v priebehu roka mení len minimálne. Ak by však neexistovali, našu planétu by sužovalo striedanie extrémnych teplôt (ako je to napr. na Mesiaci), ktoré by na nej znemožnilo život tak, ako ho poznáme. Aj mierne rozkolísanie teplôt v porovnaní so súčasnými teplotami by mohlo mať fatálne následky na potravinovú bezpečnosť na našej planéte. Z ďalších funkcií morí a oceánov nás bude v tejto publikácii zaujímať najmä dotovanie zrážok na pevninách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voda na pevninách

Naša predstava o vode v „druhom prostredí" pevnín je často skreslená a fixovaná na vodu v riekach, prípadne v prirodzených a umelých nádržiach. Voda v tuhom skupenstve (ľadovce, sneh) však tvorí 2,05 % objemu všetkej vody na Zemi a ukrýva až 70 % svetových zásob sladkej vody (tab. 2). Popri tejto vode tvorí viditeľná povrchová voda v riekach len 0,0001 % a v jazerách (vrátane slaných jazier a vnútrozemských morí) 0,01 % objemu všetkej vody na Zemi. Podzemná voda a voda tvoriaca pôdnu vlhkosť (0,685 %) predstavuje okrem excentricky umiestnených ľadovcov najväčšie bohatstvo vody na pevninách, ktoré niekoľkonásobne prevyšuje objem vody vo všetkých riekach a jazerách sveta. Voda v pôde je z hľadiska množstva a úžitku dôležitejšia ako voda v riekach. Tento neobjavený a nepochopený poklad sa však prehliada, zanedbáva a ničí. Najmä o jeho zveľaďovaní pomocou vody z „tretieho prostredia" je táto publikácia.

SkryťVypnúť reklamu

Voda v atmosfére

Objem vody v atmosfére (vo všetkých troch skupenstvách) je približne desaťkrát väčší ako objem vody vo všetkých riekach. Ak by teoreticky všetka voda v atmosfére padla naraz v podobe zrážok, vytvorila by na imaginárnom zemskom povrchu vrstvu vody 25 mm. Tak ako majú moria a oceány kľúčovú globálnu termoregulačnú úlohu na našej planéte, tak má voda v atmosfére kľúčovú lokálnu termoregulačnú funkciu.

Voda v biote

Voda nás obklopuje. Je však nielen okolo nás, ale i v nás. V živých organizmoch, t. j. v „štvrtom prostredí" tvorí voda približne 0,00004 % objemu všetkej vody na Zemi, čo je objemovo najmenej zo všetkých prostredí, ale to, čo chýba na objeme, je vysoko vyvážené zásadnou dôležitosťou tejto vody pre každú individuálnu formu života. Ľudské telo obsahuje napríklad viac než 60 % vody a všetky fyziologické procesy prebiehajú v prostredí, ktorého hlavnou zložkou je voda. Obsah vody v rastlinách sa mení podľa druhu a často je oveľa vyšší ako v živočíšnych tkanivách. Objemy vody akumulované vo vegetačných porastoch nie sú zanedbateľné, podobne ako objemy vody akumulované v pôde vďaka existencii vegetácie. Vegetácia na pevnine má popri iných funkciách nesmierne dôležitú funkciu najmä pri regulácii výparu z pôdy, čím na pevninách významne napomáha teplotnej stabilite, od ktorej závisí jej vlastná prosperita, ba i samotná existencia. Od existencie a prosperity vegetácie nadväzne závisí všetok vyšší život na Zemi.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu