Povodne odsúdené na samovývoj

Je isté, že tragické povodne zažijú ďalšie obce na Slovensku. Prečo? Pretože rozsah poškodenej krajiny na Slovensku je tak veľký, až sa do jej opravy nikomu nechce. Povodne sú skôr zdrojom inšpirácie na manipuláciu verejnej mienky. Povodne sa stali v čase volieb predmetom politického kupčenia a teraz po voľbách zodpovedné inštitúcie, ktoré sú zodpovedné aj za ochranu pred povodňami, budovali po desaťročia nesystémové a finančne neefektívne riešenia za miliardy korún sa mobilizujú, ako prepašovať do programového vyhlásenia novej vlády budovanie priehrad za stovky miliónov EUR (http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/vecer-na-temu-/). Údajne kvôli povodniam. A tak Slovensko je odsúdené na samovývoj povodní, čo zásadným spôsobom bude ovplyvňovať správanie sa ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

Deň pred voľbami (11. júna 2010) minister životného prostredia zverejnil výzvu na predkladanie projektov protipovodňovej ochrany (http://www.opzp.sk/downloadfile/vyzvy/opzp-po2-10-1/00-vyzva-opzp-po2-10-1.pdf), ktorá síce hovorí o prevencii pred povodňami, ale uchádzačmi môžu byť len správcovia vodných tokov. V praxi to znamená, že sa budú naďalej regulovať potoky, ktoré síce v danej obci dokážu zabrániť vyliatiu povodňovej vlny, ale regulácia zhoršuje povodňové stavy na celom úseku pod reguláciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa nebudú spolupracovať na protipovodňovej ochrane aj majitelia či správcovia lesných, poľnohospodárskych i urbannych pozemkov, obce v údoliach sa budú musieť pripraviť na ďalšie katastrofálne povodne. Je nenormálne, aby vedenie štátu ohrozovalo svojich ľudí! Do protipovodňovej ochrany musia byť zapojení všetci, aj lesníci, aj poľnohospodári, aj majitelia či správcovia akýchkoľvek plôch, aby na svojich pozemkoch zadržiavali dažďovú vodu, či už hradením bystrín, budovaním odrážok na cestách v lesnej a poľnohospodárskej krajine, budovaním malých vodných plôch, rybníkov, protipožiarnych a závlahových nádrží, zberných nádrží na zbieranie dažďovej vody zo spevnených plôch miest a obcí. Všetky tieto opatrenia významným spôsobom prispievajú k znižovaniu povodňových rizík.

SkryťVypnúť reklamu

Ponúkam ďalší smutný príbeh odumierajúceho lesa na Kysuciach, kde zahryznutý lykožrút do dreva kántri smrekové porasty, po ktorých ostávajú holé pláne pripravené na samovývoj povodní. Okrem ťažby lesa sa v danej lokality nerobí nič. V údolí pod vyholeným lesom sa nachádza najväčšia dedina na Slovensku Oščadnica, ktorá už pár krát sa pokúšala získať finančné zdroje na komplexnú integrovanú ochranu vôd, no neúspešné, lebo nespĺňa kritériá. V tom istom čase bolo na protipovodňovú ochranu bolo zrealizovaných 13 projektov a všetky na reguláciu potoku, ktoré prispievajú k rizikám povodní na rieke Kysuce i Váh.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

PS:

Keď Nemecké Bavorsko postihla v roku 1988 veterná smršť, padlo viac ako 70 mil. kubíkov dreva. Vtedy nemeckí lesníci, ochranári aj politici spolupracovali a vymysleli program podpory ekologizácie lesov v celom Nemecku a federálna vláda financovala zo štátneho rozpočtu 10.000 Nemeckých mariek na jeden hektár. A tak sa od roku 1990 vysádzali poškodené lesy ekologický a dokonca aj monokultúrne dospelé smrekové porasty po celom Nemecku sa jeden deň vyťažili a na druhý deň ekologický vysádzali. Tým predišli lykožrútovej katastrofe. U nás sa ochranári s lesníkmi hádali, kto má silnejšie lakte, a politici ako truhlici nenabrali odvahu zásadne sa rozhodnúť, ako predísť umieraniu lesov.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu