Asi pred štyrmi rokmi moja organizácia bola oslovená Richnavskou samosprávou pripraviť projekt čistiarne odpadových vôd pre rómsku osadu. Z diskusie vzišlo, že rómska osada nepotrebuje čistiareň odpadových vôd, lebo nemá vodovod. Obec vodovod má, len potrebuje čistiareň odpadových vôd a že jediná šanca získať financie na čistiareň odpadových vôd pre obec je z balíka peňazí pre rómske komunity. Možno obec získala iného spracovateľa projektu a možno medzičasom si vybudovala čistiareň odpadových vôd. Možno. Možno takéto čistiarne na Slovensku, ktoré akože mali zlepšiť infraštruktúru pre rómske osady z Európskych peňazí boli vybudované viaceré. Ale asi nie pre Rómov, ale pre „bielych".
Poznám inú obec, kde bolo preinvestovaných viac ako 20 mil. Sk na infraštruktúru, ale ani koruna nešla do rómskej osady. Pripomínam, že v tom čase nemali zavedenú elektriku. Vtedy rómsky vajda nemenovanej osady v dôvernej chvíli s ľútosťou pripomenul: „Pán inžinier, vy chcete, aby naše deti sa učili a rozumeli vašej reči? Ale odkiaľ sa majú naučiť, keď po večeroch sa môžu učiť len pri sviečkach".
Tieto dva príbehy len potvrdzujú, že priepasť medzi rómskymi komunitami a majoritou sa za statných 20 rokov sa len a len prehlbuje. Pribúda frustrácie, nedôvery, konflikty, agresivita i pocit skrivodlivosti na obidvoch stranách. Spiš je toho exemplárnym príkladom. Kuriózne je, že práve na Spiši bol realizovaný projekt „Tvoj Spiš" pre riešenie problémov rómskych komunít a za dosť veľké peniaze zo Svetovej banky i Holandskej vlády. A výsledok? Nie nulový, ale mínusový.
Za 10 rokov v rómskych osadách Spiša nenastala žiadna zmena k lepšiemu. Naopak. Prehĺbili sa konflikty, rozšírila sa vzájomná nedôvera i nenávisť, ktorá sa prejavuje stupňovaním zosmiešňovania slabších. Na to sa využívajú aj také kuriozity, aká sa stala pre skladaní sľubu pri preberaní starostovského žezla v Richnave, ktorá fascinuje celé Slovensko. Smutné na tom je to, že sa k tomu pridávajú spoločenský i mediálne vplyvné osoby.
Potešilo by ma, ak by tieto osoby si všimli pozadie týchto kurióznych príbehov a nezosmiešňovali slabšieho. Ak skutočne chcete vo svojích komentároch prinášať čistú pravdu o Slovensku, prosím prebudte sa a zdvihnite zadky. Navštívte regióny Slovenska na precitnutie a pochopenie toho, čo sa deje na východ od Bratislavy. Lebo pod príbehom skladania sľubu starostu v Richnave sa skrýva oveľa vážnejšia tragédia minorít na Slovensku i úrovne občianskej demokrace.
Tu sa núka Mullerov refrén z jeho pesničky „... a vy na tom druhom brehu, pestujte si nehu...". Len dodávam, že za negramotnosťou jedného Róma stojí negramotnosť nás všetkých riešiť tento problém.