Ako „budovanie" sociálnych istôt posilňuje extrémizmus

Našim politikom nestačilo 24 rokov na vytváranie mechanizmov, ktoré by umožnili človeku niesť dôstojnú zodpovednosť za svoje konanie, za svoju rodinu, komunitu i región. „Budovanie" sociálnych istôt sa zvrhlo na kŕmenie „stáda" za nedôstojných podmienok. Teraz sú tí istí politici prekvapení, že sa im to vymklo spod kontroly a že to naberá príznaky extrémizmu. Pripomeňme si, ako nezáujem politikov riešiť problémy spoločnosti ovplyvňuje správanie sa obyčajných ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Za posledné dve desaťročia sa vynaložili stámilióny eur na zabezpečovanie sociálnych istôt pre chudobných. Vymyslelo sa veľa projektov - od vzdelávacích, cez sociálne či praktické vyučovanie, až po projekty krátkodobého zamestnania, atď. Všetky tieto projekty po skončení financovania skončili svoju púť. O aký typ projektov často išlo? Napríklad jedni špinia a druhí čistia ulice. Okrem nedôstojnosti takéhoto druhu práce, často krát sa to u ľudí, ktorí stratia zamestnanie, stretáva s pocitom poníženia, menejcennosti i hanby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem posúdiť, či existujú sociologické výskumy vplyvu rôznych kategórií na osobnostný rozvoj obyčajných ľudí. No nestretol som sa s informáciou, aby nejaký odborník upozornil na nevhodnosť projektov bez pridanej hodnoty pre ľudí, ktorí stratili prácu. Tiež som sa nestretol s odborným názorom, aký druh práce je prospešný pre ľudí, ktorí stratili prácu, aby u tejto skupiny ľudí nevznikol syndróm poníženia, nedôstojnosti, či hanby.

Ak ľudia dlhšie nevidia východisko a vlastnú perspektívu a okolo seba vidia množstvo papalášov platených z verejných zdrojov, majú pocit skrivodlivosti. Jednoducho neveria, že niekto, kto sa derie do verejných funkcií, im chce pomôcť. Od takýchto ľudí očakávať tolerantný prístup je naivné. Na to, aby sa to pozitívne zmenilo, je najvyšší čas, aby sa na Slovensku pre armádu nezamestnaných vytvorili projekty s pridanou hodnotou. Jeden z takýchto projektov sa začal za vlády Ivety Radičovej. V priebehu roka 2011 naštartoval zamestnávanie nezamestnaných pri obnove poškodenej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Obnova poškodenej krajiny prináša spoločenské úžitky napríklad tým, že sa znižujú povodňové škody, vytvárajú sa zásoby vody v krajine, posilňuje sa biodiverzita, zatraktívňuje sa prostredie a zmierňujú sa negatívne dopady klimatických zmien. Existuje množstvo príkladov z realizácie projektov Programu revitalizácie krajiny, že okrem verejno-prospešných úžitkov to má významný vplyv na rozvoj osobnosti - tvorivosti i pozitívneho správania, ktoré sa prejavuje väčšou mierou tolerancie, solidarity a empatie. Je preto nepochopiteľné, že vláda Róberta Fica tento projekt zrušila. Nie nadarmo sa hovorí, že kto seje vietor, žne búrku. Okrem prirodzených búrok sa Slovenskom začínajú preháňať búrky sociálnych nepokojov. Preberie to politikov z nezáujmu?

SkryťVypnúť reklamu

Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Ako-budovanie-socialnych-istot-posilnuje-extremizmus

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu