Za posledné dve desaťročia sa vynaložili stámilióny eur na zabezpečovanie sociálnych istôt pre chudobných. Vymyslelo sa veľa projektov - od vzdelávacích, cez sociálne či praktické vyučovanie, až po projekty krátkodobého zamestnania, atď. Všetky tieto projekty po skončení financovania skončili svoju púť. O aký typ projektov často išlo? Napríklad jedni špinia a druhí čistia ulice. Okrem nedôstojnosti takéhoto druhu práce, často krát sa to u ľudí, ktorí stratia zamestnanie, stretáva s pocitom poníženia, menejcennosti i hanby.
Neviem posúdiť, či existujú sociologické výskumy vplyvu rôznych kategórií na osobnostný rozvoj obyčajných ľudí. No nestretol som sa s informáciou, aby nejaký odborník upozornil na nevhodnosť projektov bez pridanej hodnoty pre ľudí, ktorí stratili prácu. Tiež som sa nestretol s odborným názorom, aký druh práce je prospešný pre ľudí, ktorí stratili prácu, aby u tejto skupiny ľudí nevznikol syndróm poníženia, nedôstojnosti, či hanby.
Ak ľudia dlhšie nevidia východisko a vlastnú perspektívu a okolo seba vidia množstvo papalášov platených z verejných zdrojov, majú pocit skrivodlivosti. Jednoducho neveria, že niekto, kto sa derie do verejných funkcií, im chce pomôcť. Od takýchto ľudí očakávať tolerantný prístup je naivné. Na to, aby sa to pozitívne zmenilo, je najvyšší čas, aby sa na Slovensku pre armádu nezamestnaných vytvorili projekty s pridanou hodnotou. Jeden z takýchto projektov sa začal za vlády Ivety Radičovej. V priebehu roka 2011 naštartoval zamestnávanie nezamestnaných pri obnove poškodenej krajiny.
Obnova poškodenej krajiny prináša spoločenské úžitky napríklad tým, že sa znižujú povodňové škody, vytvárajú sa zásoby vody v krajine, posilňuje sa biodiverzita, zatraktívňuje sa prostredie a zmierňujú sa negatívne dopady klimatických zmien. Existuje množstvo príkladov z realizácie projektov Programu revitalizácie krajiny, že okrem verejno-prospešných úžitkov to má významný vplyv na rozvoj osobnosti - tvorivosti i pozitívneho správania, ktoré sa prejavuje väčšou mierou tolerancie, solidarity a empatie. Je preto nepochopiteľné, že vláda Róberta Fica tento projekt zrušila. Nie nadarmo sa hovorí, že kto seje vietor, žne búrku. Okrem prirodzených búrok sa Slovenskom začínajú preháňať búrky sociálnych nepokojov. Preberie to politikov z nezáujmu?
Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Ako-budovanie-socialnych-istot-posilnuje-extremizmus