Ako regionálni papaláši pomáhajú riešiť (ne)zamestnanosť

Regionálna samospráva existuje 12 rokov. Z rôznych  verejných vyhlásení vieme, ako regionálnym politickým papalášom ležia na srdci sociálne istoty. Tak sa poďme pozrieť, aký je ich vplyv na tvorbu pracovných príležitostí. Stretol som sa aj s názorom, že regionálna samospráva nemá kompetencie vytvárať pracovné príležitosti. Preto pripomínam, že originálnou kompetenciou regionálnej samosprávy je regionálny rozvoj. Táto originálna kompetencia na úrovni regionálnych samospráv je nezvládnutá a keď vznikne niekoľko pracovných príležitostí v ktoromkoľvek regióne, je to na základe rozhodnutia privátneho sektoru a nie na základe toho, že región spracoval plán rozvoja kraja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Zo skúseností viem, že regionálne strategické rozvojové programy sú skôr papierovým šalátom, ako serióznym rozvojovým dokumentom. Prečo si to myslím? Uvediem na konkrétnych číslach v štyroch samosprávnych krajoch, aká nekompetentnosť je v rozhodovaní strategicky rozvíjať regióny so spájaním spoločných úžitkov. Ponúkam porovnanie čísiel počtu nezamestnanosti v roku 2000 so súčasným stavom nezamestnanosti. Rok 2000 som vybral preto, lebo v tomto roku bola najvyššia nezamestnanosť v histórii Slovenska a aj preto, že je to rok pred vznikom regionálnej samosprávy. A ako túto realitu regionálni papaláši zohľadňujú v rozhodovaní, ktoré investície sú pre región kľúčové a nevyhnutné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za 12 rokov fungovania regionálnych samospráv klesla v Nitrianskom kraji nezamestnanosť o 49%. Vo vzdialenom Košickom kraji klesla nezamestnanosť o 20%, v Banskobystrickom vzrástla o 2% a v Prešovskom o 4%. Ak by do Košíc iniciatívne nevstúpil IT privátny sektor, nezamestnanosť v Košickom kraji by sa zvýšila, podobne ako v Prešovskom kraji. Takže toto je realita. Regionálni papaláši si užívajú veget, namiesto aktívnej iniciatívy vo vytváraní pracovných príležitostí.

V programovom dokumente na nové programovacie obdobie bola Slovenskom do Bruselu predložená žiadosť o čerpanie 400 miliónov eur na výstavbu dvoch priehrad. Slatinka (Banskobystrický kraj) a Tichý Potok (Prešovský kraj). Údajne ide o nevyhnutné strategické investície na adaptáciu klimatickej zmeny. Za tieto peniaze by mohlo mať prácu v oboch krajoch 20 tisíc nezamestnaných na obdobie troch rokov. Z oboch krajoch by sa stali regióny s minimálnymi rizikami vzniku povodní, sucha a klimatickej zmeny, prostredie by sa zatraktívnilo a vznikla by vhodná infraštruktúra pre rozvoj cestovného ruchu. Zdynamizovala by sa tiež lokálna infraštruktúra, ktorá by dala prácu ďalším viac ako desiatim tisíckam ľudí v službách. Prečo to nejde? Lebo aj doterajší regionálni papaláši vo svojom rozhodovaní nevedia spájať úžitky a v nevedomosti vegetia a užívajú si zdroje verejných statkov. Ako ľudia reálne žijú ich pramálo zaujíma. Tiež ich nezaujímajú sociálne istoty. Prečo? Lebo z veľkej investície sa dá ľahšie cucať. Z drobných projektov nie!

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu