Ako sa zbaviť straníckej korupcie v štáte. Časť eurofondy

Písmo: A- | A+

Koľko sa v tomto štáte už namlátilo prázdnej slamy o efektivite využívania či nevyužívania verejných peňazí i eurofondov. Vieme dobre, že verejné zdroje daňových poplatníkov na úrovni Slovenska, či EÚ má dávať príležitosť zaostalým regiónom Slovenska, aby sa dostali na úroveň vyspelých regiónov EÚ. Tiež dobre vieme, že v systéme riadenia štátu máme množstvo unikátnych kuriozít, ktoré devalvujú efektivitu využívania verejných peňazí i bezbreho umožňujú politikom sa koristnícky správať k štátu i k ľuďom.

 

Poďme sa teda pozrieť napríklad na mechanizmy využívania eurofondov, ktoré bezbreho až chrapúnsky umožňujú kradnúť tým, ktorým dáme dôveru v nádeji, že tento systém zmenia. Je verejným tajomstvom, že akákoľvek výmena straníckych garnitúr v riadení štátu korupciu verejných financií a teda aj eurofondov nezastaví. Preto treba verejne diskutovať, ako to zmeniť.

Ponúkam jedno z riešení, ktoré by mohlo seriózne a vážne spriehľadniť finančné toky i stransparentniť ich využívanie na úrovni eurofondov. Ak ide o eurofondy, model prerozdeľovania eurofondov, postavený na dôslednom uplatnení princípov subsidiarity v trojstupňovom riadení štátu umožní zásadným spôsobom vyriešiť donekonečna vlečúci sa problém neefektívneho využívania europeňazí. Navyše by vrcholoví politici nemohli korumpovať lokálnych politikov a lokálni politici by sa viac zodpovedali svojím občanom, ako straníckym centrálam, či oligarchom a nastrčeným agentúram.

Preto obce by nemali byť korumpované politikmi, ale by mali priamo byť zodpovední za využívanie tretiny eurofondov pri trojstupňovom riadení štátu. Samospráva, v ktorej žije napríklad 1200 obyvateľov, by na rozvojový program obce zo zákona získala jeden milión eur. Každá samospráva i občania v obci by ľahko vedeli, koľko peňazí do obce pritieklo, koľko a načo sa minulo. Obce by tak nemuseli podliehať politickej korupcii. A starosta? Nemuseli by sa lokajsky ponižovať – či už straníckym úžerníkom, alebo ich nastrčeným agentúram.

Čo by takáto jednoduchá zmena pri využívaní eurofondov spôsobila? Odbúranie korupcie a vymanenie ľudí z bahna straníckeho klientelizmu. Podporovala by sa tvorivosť a inovácie, nezamestnanosť by klesala a došlo by k celkovému naštartovaniu ekonomického rozvoja v chudobných regiónoch, ktorým Bratislava, či Brusel zatiaľ len deklaratívne pomáha. Výrazne by sa tak posilnili nie len istoty straníckych centrál, ale aj obyčajných ľudí po celom Slovensku.

Tému efektívnosti využívania eurofondov treba otvoriť na protestných mítingoch proti korupcii a dať na známosť oligarchom i ich politickým prisluhovačom, že my občania z ulice nie sme stádo hlupákov, ale sme občania slobodného moderného štátu, ktorý si cti otvorenosť, transparentnosť, toleranciu, solidaritu i pomoc slabším.

Skryť Zatvoriť reklamu