Dá sa to za. Politici však musia dať príležitosť alternatívnym riešeniam spájajúcim viacnásobné úžitky. Konkrétne? Aby sa napríklad na čistenie odpadovej vody nevyužívala elektrina, ale energia Slnka. Malo by to ďalšiu pridanú hodnotu v podobe produkcie biomasy, ktorú možno ďalej využiť. Teraz sa za vyčistenie odpadovej vody prostredníctvom nákladných technológií a prevádzky platia vysoké poplatky. Ak by sa však na čistenie odpadových vôd používala vegetácia a slnko, spotreba energie by klesla na nulu a náklady na prevádzku rovnako takmer na nulu. Navyše, v biologických čističkách odpadových vôd by sa pestovala biomasa - teda energetická štiepka, pre ktorú sa na Slovensku tak rúbu lesy, ako ešte nikdy predtým.
Prečo sa to nerobí? Lebo politické rozhodnutia dláždia cestu monopolom. Ak počujete nejakého politika, že treba strašne veľa miliárd eur investovať do ekologických záťaží, tak nemá čisté svedomie. Jeho záujem je investovať do nákladných technológií z verejných zdrojov - aby monopoly mali istotu svojich príjmov. Všimli ste si masívnu kampaň Asociácie vodárenských spoločností, že sme zo zákona povinní napájať sa na verejnú kanalizáciu? Robia to len preto, aby si zabezpečili ďalšie stabilné poplatky od občanov pre svoj honosný život.
Inovatívne technológie čistenia odpadových vôd by na Slovensku vytvorili pracovné príležitosti priamo v komunitách. Riešilo by sa životné prostredie, znižovala spotreba energie a naštartovali procesy rozvoja lokálnej ekonomiky. Ľuďom na vidieku by sa o to ľahšie žilo. Zatiaľ musia za prácou dochádzať i stovky kilometrov od svojich domovov, v ktorých už len prespávajú a rodiny tým doslova trpia. Dokedy však možno naťahovať strunu zvyšovania spotreby? Aj riešeniu týchto problémov sa budem, v prípade získania vašej dôvery, venovať ako poslanec Európskeho parlamentu.