Angličania sa prebúdzajú z povodňovej mory. A my? Išli sme spať...

Ďalšia vlna záplav na Britských ostrovoch ohrozuje potravinovú bezpečnosť monarchie. Farmári i ekologickí aktivisti obviňujú vládu z malej snahy riešiť dopady zmeny klímy v pobrežných i vidieckych oblastiach. Vlny záplav vidieckych oblasti Britského kráľovstva potvrdili varovanie Výboru pre životné prostredie Európskeho parlamentu. Vybor v minuloročnej správe uviedol, že systém prideľovania financií na ochranu pred povodňami je viac orientovaný do mestského prostredia. Preto zanedbávanie protipovodňovej ochrany vidieka predstavuje veľké riziko pre potravinovú bezpečnosť, lebo najcennejšie pôdy sa nachádzajú práve v záplavových územiach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Ministerstvo pre životné prostredie, potraviny a vidiek argumentuje, že od roku 2020 do roku 2080 sa zvýši povodňové riziko pre vysoko kvalitnú záhradnícku a poľnohospodársku pôdu viac ako trojnásobne, pokiaľ nedôjde k zmene súčasnej koncepcie protipovodňovej ochrany. Neil Sinden, líder kampane na ochranu vidieka povedal: „Musíme vnímať krajinu komplexnejšie a nie len ako miesto pre stavby. Vláda musí akceptovať prioritu potravinovej bezpečnosti do budúcnosti.

Peter Kendall, predseda Národného zväzu farmárov tvrdí, že 58 % anglickej najproduktívnejšej poľnohospodárskej pôdy leží v nivách a že vlna záplav je budíčkom pre krajinu, ktorá príliš dlho verila, že s výrobou potravín nie je veľký problém". " Sme svedkami intenzívnych extrémnych poveternostných javov, ktoré ohrozujú ľudstvo sa uživiť". Kendall tiež kritizuje agentúry životného prostredia, že uprednostňujú vtáky pred ľuďmi tým, že veľkú pozornosť venujú podpore biodiverzity a ochrane mokradí a zanedbávajú vodné toky. Jeho kritika bola poslednou salvou pre lorda Smitha, ktorý masívne podporuje ochranu voľne žijúcej zveri. Pre Observer povedal: „Napokon je to vláda, ktorá zaviedla politiku, ktorá ochromila povodňové plánovanie". Guy Shrublsole z Priateľov zeme s kritikou vlády ide ešte ďalej: "Táto vláda demontuje schopnosť krajiny riešiť záplavy a pripraviť sa na zmenu klímy".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

David Cameron obvinil v piatok pri bleskovej návšteve povodňami postihnutých oblastí Somersetu bývalú vládu zo zanedbania protipovodňovej ochrany v regióne. Jeho vyhlásenie nedalo na seba dlho čakať. Našli sa dôkazy, že po nástupe Camerona do funkcie sa znížili finančné prostriedky na protipovodňovú ochranu o 97 mil. libier. A aké je ponaučenie pre Slovensko? Kto bude koho obviňovať, keď prídu ďalšie záplavy? Po historických povodniach v roku 2010 Vláda Ivety Radičovej schválila program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu, ako hospodársky rozvojový program, ktorý mal riešiť aj povodne, aj sucho, aj klimatickú zmenu a navyše generovať pracovné príležitostí na vidieku. Program sa začal ambiciózne realizovať s vytváraním pracovných príležitostí práve vo vidieckych oblastiach. Nástupom Vlády Róberta Fica sa financovanie programu zastavilo a prinavrátilo financovanie protipovodňovej ochrany do miest.

SkryťVypnúť reklamu

Príkladom toho sú Košice, kde sa bude investovať do protipovodňovej ochrany 40 mil. eur na ešte väčšie zregulovanie Hornádu v intraviláne Košíc. Poškodená lesopoľnohospodárska krajina Spiša nedokáže pri intenzívnych dažďoch zadržiavať vodu v krajine. Preto najväčším rizikom pre Košice je poškodená krajina Spiša a zanedbaná Ružínska priehrada nad Košicami, ktorá pri podobnom nápore povodňovej vody, aké bolo v roku 2010, nemusí vydržať. Potom Košiciam už ani pán Boh nepomôže, nie nejaké zregulovanie rieky v intraviláne. Bude zaujímavé sledovať, kto ponesie politickú i odbornú zodpovednosť za zvyšovanie rizík všeobecného ohrozenia, ak verejnosť disponuje informáciami o takýchto rizikách. Už ani nespomínam, že nároky na odškodňovanie farmárov za poškodenie úrody povodňami, suchom, či klimatickou zmenou sa budú z roka na rok zvyšovať. Proste ponáhľame sa rýchlejšie a rýchlejšie do úpadku.

SkryťVypnúť reklamu

Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Anglicania-sa-prebudzaju-z-povodnovej-mory-my-Isli-sme-spat.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu