Ministerstvo pre životné prostredie, potraviny a vidiek argumentuje, že od roku 2020 do roku 2080 sa zvýši povodňové riziko pre vysoko kvalitnú záhradnícku a poľnohospodársku pôdu viac ako trojnásobne, pokiaľ nedôjde k zmene súčasnej koncepcie protipovodňovej ochrany. Neil Sinden, líder kampane na ochranu vidieka povedal: „Musíme vnímať krajinu komplexnejšie a nie len ako miesto pre stavby. Vláda musí akceptovať prioritu potravinovej bezpečnosti do budúcnosti.
Peter Kendall, predseda Národného zväzu farmárov tvrdí, že 58 % anglickej najproduktívnejšej poľnohospodárskej pôdy leží v nivách a že vlna záplav je budíčkom pre krajinu, ktorá príliš dlho verila, že s výrobou potravín nie je veľký problém". " Sme svedkami intenzívnych extrémnych poveternostných javov, ktoré ohrozujú ľudstvo sa uživiť". Kendall tiež kritizuje agentúry životného prostredia, že uprednostňujú vtáky pred ľuďmi tým, že veľkú pozornosť venujú podpore biodiverzity a ochrane mokradí a zanedbávajú vodné toky. Jeho kritika bola poslednou salvou pre lorda Smitha, ktorý masívne podporuje ochranu voľne žijúcej zveri. Pre Observer povedal: „Napokon je to vláda, ktorá zaviedla politiku, ktorá ochromila povodňové plánovanie". Guy Shrublsole z Priateľov zeme s kritikou vlády ide ešte ďalej: "Táto vláda demontuje schopnosť krajiny riešiť záplavy a pripraviť sa na zmenu klímy".
David Cameron obvinil v piatok pri bleskovej návšteve povodňami postihnutých oblastí Somersetu bývalú vládu zo zanedbania protipovodňovej ochrany v regióne. Jeho vyhlásenie nedalo na seba dlho čakať. Našli sa dôkazy, že po nástupe Camerona do funkcie sa znížili finančné prostriedky na protipovodňovú ochranu o 97 mil. libier. A aké je ponaučenie pre Slovensko? Kto bude koho obviňovať, keď prídu ďalšie záplavy? Po historických povodniach v roku 2010 Vláda Ivety Radičovej schválila program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu, ako hospodársky rozvojový program, ktorý mal riešiť aj povodne, aj sucho, aj klimatickú zmenu a navyše generovať pracovné príležitostí na vidieku. Program sa začal ambiciózne realizovať s vytváraním pracovných príležitostí práve vo vidieckych oblastiach. Nástupom Vlády Róberta Fica sa financovanie programu zastavilo a prinavrátilo financovanie protipovodňovej ochrany do miest.
Príkladom toho sú Košice, kde sa bude investovať do protipovodňovej ochrany 40 mil. eur na ešte väčšie zregulovanie Hornádu v intraviláne Košíc. Poškodená lesopoľnohospodárska krajina Spiša nedokáže pri intenzívnych dažďoch zadržiavať vodu v krajine. Preto najväčším rizikom pre Košice je poškodená krajina Spiša a zanedbaná Ružínska priehrada nad Košicami, ktorá pri podobnom nápore povodňovej vody, aké bolo v roku 2010, nemusí vydržať. Potom Košiciam už ani pán Boh nepomôže, nie nejaké zregulovanie rieky v intraviláne. Bude zaujímavé sledovať, kto ponesie politickú i odbornú zodpovednosť za zvyšovanie rizík všeobecného ohrozenia, ak verejnosť disponuje informáciami o takýchto rizikách. Už ani nespomínam, že nároky na odškodňovanie farmárov za poškodenie úrody povodňami, suchom, či klimatickou zmenou sa budú z roka na rok zvyšovať. Proste ponáhľame sa rýchlejšie a rýchlejšie do úpadku.
Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Anglicania-sa-prebudzaju-z-povodnovej-mory-my-Isli-sme-spat.