Aspoň pokus o integráciu Rómov? Za primátora Rašiho? Zabudnite!

Písmo: A- | A+

Populizmus ponúka vždy pre väčšinu občanov - voličov ľúbivé a zdanlivo jednoduché riešenia. V prípade najťaživejšieho problému mesta Košice však na Luníku IX určite nestačí len búrať zdevastované „vybývané“ obytné bloky. Pretože sa len rozrastajú nelegálne osady. Problém s nelegálnymi osadami je na Slovensku najväčší práve v Košiciach. A môže za to Magistrát pod vedením Richarda Rašiho. Je Rašiho zodpovednosťou, že dopustil, aby sa problém, ktorý bol ako-tak sústredený v jednej mestskej lokalite, rozšíril doslova po celom území mesta. V Košiciach to, okrem iného, prudko zhoršilo bezpečnosť a kvalitu života obyvateľov.

Od roku 2008 dalo mesto zbúrať už skoro tretinu Lunika IX - už šesť obyvateľmi zdevastovaných panelákov spolu s 210 bytmi. Niektorí ľudia dostali náhradné, iných prichýlili známi či šli do zahraničia. Mnohí sa však stali nelegálnymi osadníkmi. Napríklad v Mašličkove, ktoré vzniklo v roku 2011. Táto prudko sa rozrastajúca nelegálna osada je doslova produktom Magistrátu pod vedením Richarda Rašiho. Toto načierno obsadené územie pritom patrí mestu, ktoré nekoná. V Košiciach je pritom aktuálne už 16 nepovolených osád. Len sa odhaduje, že sa v nich zdržiava 1000 až 2000 neprispôsobivých a sociálne vylúčených osôb. Žijú v rôznych chatrčiach, ako zdroj energie využívajú sviečky, za zdroj vody im často slúži potok. Čo bude s týmito ľuďmi, ak príde tuhá zima? Opäť dopustíme, aby im pomrzli deti?

Samozrejme, každý si musí riešiť sám svoju bytovú otázku. To však platí pri skupinách obyvateľstva, ktoré sa o seba dokážu postarať. Ľudia v osadách to nedokážu. Najmä preto, lebo sa s nimi systematicky nepracuje. Napríklad - v meste by logicky mal pôsobiť najvyšší počet sociálnych terénnych pracovníkov na Slovensku. Je ich pritom len zlomok z potrebného počtu. Mesto má pritom za úlohu na základe ešte minuloročného (!) uznesenia vlády vytvoriť stratégiu riešenia rómskej problematiky na svojom území. Stále ju nemá. Vďaka Rašimu a spol. na Magistráte tak tento problém v meste narastá do neúnosných rozmerov. Aj preto nemôže Richard Raši v sobotňajších voľbách dostať od Košičanov dôveru a ich hlas v primátorských voľbách!

Skryť Zatvoriť reklamu