Ak to ozaj takto v Bruseli chodí, eurokomisár odhaľuje biedu európskej politiky. Dúfam, že sa nenahnevá, ak tieto praktiky pomenujem „kšeftovičovo". Čo to vlastne znamená?: „Ak sa chceme v Bruseli, Štrasburgu presadiť, nepotrebujeme ľudí, ktorí vedia najagresívnejšie útočiť, ale ľudí, ktorí v európskej politike „vedia chodiť", majú medzinárodne kontakty, vedia rokovať, získať si dôveru a spojencov a dosahovať tak výsledky pre našu krajinu. Tak hovorí moja skúsenosť". Ďalšie slová pána Šefčoviča. „Kšeftovičovo" je teda vlastne nástroj politickej moci, ktorý sa tvári, že rieši problém y. Samotné riešenia zložitých ekonomických, sociálnych a environmentálnych problémov multikultúrnej Európy sú však druhoradé.
Takže pán eurokomisár. Vy možno viete „kšeftovičiť" a my ostatní len agresívne útočiť... Ale čo ak práve vďaka „kšeftovičovcom" sa projekt spoločnej zjednotenej Európy nedarí zmysluplne rozvíjať? My, obyčajní ľudia zo všetkých kútov Európy, zatiaľ nevnímame zjednotenú Európu ako náš spoločný domov. Európsku úniu vnímame najmä ako priestor na kšeftovanie a politické intrigy - kto s kým a proti komu a najmä za koľko. Preto to chceme zmeniť.
Ak má projekt zjednotenej Európy prežiť, musí skoncovať s „kšeftovičovom" a prestať sa tváriť, že dáva príležitosť ľuďom, ktorí vedia ako riešiť zložité európske problémy. Moje skúsenosti v komunikácii so svetom sú, že v dnešnej zložitej dobe sú zaujímavejší ľudia, ktorí niečo vedia, ako tí, ktorí ovládajú nástroje politickej moci. Stačí sa pozrieť na východ od zjednotenej Európy - na Ukrajinu - na to, čo dokážu ľudia, ktorí prostredníctvom nástrojov moci zbedačujú slabšie národy. Pred ľuďmi, ktorí uprednostňujú nástroje moci sa preto musí Európa brániť a nie vynášať ich na piedestál.
Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Bruselske-kseftovicovo