Čo vlastne radil Wasilly Leontieff Gorbačovovi? Navrhoval mu systémovú zmenu riadenia ekonomiky prostredníctvom zákonov, ktoré budú ľudí motivovať robiť a nie kradnúť. Aby ľudia získavali svoj profit tvrdou prácou a nie špekuláciami, aby sa ľudia živili čestne a nie podvodmi, aby boli ľudia motivovaní vzdelávať sa a na základe toho získavať pracovné i spoločenské postavenie - nie na základe sformalizovaných kariérnych pečiatok a diplomov.
Leontieff vysvetľoval Gorbačovovi, že systém socializmu je síce krásny a ideálny, ale len pre cca 2 - 3% populácie kdekoľvek na svete, pre ktorých netreba vytvárať žiadne zákony, lebo táto minoritná skupina aj tak bude robiť čestne, svedomito, s láskou i oddanosťou pre spoločnosť. Až na poslednom mieste tejto skupiny je vlastný prospech. Zvyšok populácie (97 - 98%) sú ľudia, ktorí zneužívajú deravý systém, aby sa ľahšie dostali k svojmu prospechu, k moci, k peniazom a k vzdelaniu hlavne pre seba a na úkor celej spoločnosti.
Preto Leontieff Gorbačovovi vysvetľoval, že treba zasiahnuť systémovo do zákonov tak, aby motivovali 97% ľudí pracovať na svojom spoločenskom postavení, prosperite i bohatstve prostredníctvom práce a nie špekulácií, prostredníctvom kvalitného vzdelania a nie prostredníctvom kúpených diplomov, prostredníctvom čestnej súťaže a efektívnejšími riešeniami na trhu a nie ohováraním, manipuláciami a intrigami proti konkurencii. Že keď túto systémovú zmenu urobí, Rusko bude odsúdené na úspech.
Gorbačov odvahu na naštartovanie takejto rozsiahlej systémovej zmeny nenabral a ostatné už vieme, ako dopadlo. Výsledok je, že v postkomunistických spoločnostiach výrazne prevláda falošná ilúzia prosperity, korupcia, podvody, bezprávie a oligarchia, ktoré udupávajú minoritnú skupinu duchovných filantropov a štát duchovne upadá. Rodí sa monštrum, ktoré zákonite vedie ešte k väčšiemu úpadku, aj keď sa tvári ako prosperuje. Vytvára sa hon na čarodejnice a efekt stáda sa rozrastá hlavne proti tým, ktorí majú problém podriadiť sa falošnej ilúzii prosperity.
Tak aj my šliapeme na ceste vytvárania falošnej ilúzie prosperity k svetlým zajtrajškom úpadku. Prečo? Lebo na Slovensku sa za 20 rokov nenašla odvážna skupinka politikov, ktorá by mala záujem nastoliť takú systémovú zmenu zákonov, že nekradnúť, byť čestný a spravodlivý, dôstojne žiť zo svojej práce, hovoriť pravdu a byť zodpovedný za svoje sociálne, ekonomické, kultúrne i environmentálne potreby, je vrchol demokracie - občianskej spoločnosti, zodpovednosti a spravodlivosti.
Všimnime si, čím nás občanov kŕmia politici, koľko narcisov sa v tomto prostredí pohybuje a ako sa nám vtierajú do súkromia a marketingovo nám tlačia do hláv svoje pravdy o tom, že im záleží na našich istotách. Vedzte, vážení občania, že všetci tí, ktorí nám takto ponúkajú istoty, nás len zbavujú zodpovednosti za naše rodiny, za naše životné prostredie a robia z nás len stádo ľudí, ktoré z času na čas potrebujú použiť vo svoj prospech.
Občianska spoločnosť je však o občanoch, nie o stáde. Jej kvalita sa prejavuje najmä občianskou aktivitou - živým záujmom o veci verejné a aktívnym kreovaním čo najkvalitnejšieho spoločenského prostredia. Pretože len takéto prostredie má šancu, aby z jeho stredu vzišli kvalitnejší verejní zástupcovia. Takí, ktorí z ľudí nebudú robiť stádo, ale budú si ich vážiť ako občanov a budú k nim tak aj pristupovať.
Nebojme sa preto o tom hovoriť nahlas, nedajme sa zastrašiť! Inak sa len naďalej budeme utápať v beznádeji s falošnou ilúziou prosperity.