Deň nášho úpadku sa neodvratne blíži

Výkriky a komentáre okolo dizertačnej práce Jána Figeľa, tak ako množstvo podobných káuz, ma presviedčajú o tom, že Slovensko je na ceste k úpadku. Spomínam si na nevypočuté odporúčania nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku Wassilya Leontieffa Michailovi Gorbačovovi pri perestrojke. Wassily Leontieff bol sovietsko-americký ekonóm, ktorý sa narodil v Nemecku v roku 1905 v rodine ruského profesora ekonómie a svoj profesionálny život štartoval v Sovietskom zväze. Po viacerých konfliktoch s ruskou tajnou službou v roku 1925 emigroval do USA. Ak by to neurobil, „zhnil" by vo vyhnanstve v niektorom z ruských gulagov na Sibíri. Tým že emigroval, dožil sa úctyhodného veku 94 rokov a vo svojej profesionálnej kariére vychoval ďalších troch laureátov Nobelových cien. Keď prišla Perestrojka, na pozvanie radil Gorbačovovi ako má ekonomicky rozvíjať štát. Bohužiaľ, jeho návrhy neboli vyslyšané, keďže odporúčania išli po zásadnej systémovej zmene riadenia štátu. A tak Wasilly Leontieff nepochodil. Bolo to až príliš revolučné. Stojí zato si to pripomenúť aj v kontexte smerovania Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Čo vlastne radil Wasilly Leontieff Gorbačovovi? Navrhoval mu systémovú zmenu riadenia ekonomiky prostredníctvom zákonov, ktoré budú ľudí motivovať robiť a nie kradnúť. Aby ľudia získavali svoj profit tvrdou prácou a nie špekuláciami, aby sa ľudia živili čestne a nie podvodmi, aby boli ľudia motivovaní vzdelávať sa a na základe toho získavať pracovné i spoločenské postavenie - nie na základe sformalizovaných kariérnych pečiatok a diplomov.

Leontieff vysvetľoval Gorbačovovi, že systém socializmu je síce krásny a ideálny, ale len pre cca 2 - 3% populácie kdekoľvek na svete, pre ktorých netreba vytvárať žiadne zákony, lebo táto minoritná skupina aj tak bude robiť čestne, svedomito, s láskou i oddanosťou pre spoločnosť. Až na poslednom mieste tejto skupiny je vlastný prospech. Zvyšok populácie (97 - 98%) sú ľudia, ktorí zneužívajú deravý systém, aby sa ľahšie dostali k svojmu prospechu, k moci, k peniazom a k vzdelaniu hlavne pre seba a na úkor celej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto Leontieff Gorbačovovi vysvetľoval, že treba zasiahnuť systémovo do zákonov tak, aby motivovali 97% ľudí pracovať na svojom spoločenskom postavení, prosperite i bohatstve prostredníctvom práce a nie špekulácií, prostredníctvom kvalitného vzdelania a nie prostredníctvom kúpených diplomov, prostredníctvom čestnej súťaže a efektívnejšími riešeniami na trhu a nie ohováraním, manipuláciami a intrigami proti konkurencii. Že keď túto systémovú zmenu urobí, Rusko bude odsúdené na úspech.

Gorbačov odvahu na naštartovanie takejto rozsiahlej systémovej zmeny nenabral a ostatné už vieme, ako dopadlo. Výsledok je, že v postkomunistických spoločnostiach výrazne prevláda falošná ilúzia prosperity, korupcia, podvody, bezprávie a oligarchia, ktoré udupávajú minoritnú skupinu duchovných filantropov a štát duchovne upadá. Rodí sa monštrum, ktoré zákonite vedie ešte k väčšiemu úpadku, aj keď sa tvári ako prosperuje. Vytvára sa hon na čarodejnice a efekt stáda sa rozrastá hlavne proti tým, ktorí majú problém podriadiť sa falošnej ilúzii prosperity.

SkryťVypnúť reklamu

Tak aj my šliapeme na ceste vytvárania falošnej ilúzie prosperity k svetlým zajtrajškom úpadku. Prečo? Lebo na Slovensku sa za 20 rokov nenašla odvážna skupinka politikov, ktorá by mala záujem nastoliť takú systémovú zmenu zákonov, že nekradnúť, byť čestný a spravodlivý, dôstojne žiť zo svojej práce, hovoriť pravdu a byť zodpovedný za svoje sociálne, ekonomické, kultúrne i environmentálne potreby, je vrchol demokracie - občianskej spoločnosti, zodpovednosti a spravodlivosti.

Všimnime si, čím nás občanov kŕmia politici, koľko narcisov sa v tomto prostredí pohybuje a ako sa nám vtierajú do súkromia a marketingovo nám tlačia do hláv svoje pravdy o tom, že im záleží na našich istotách. Vedzte, vážení občania, že všetci tí, ktorí nám takto ponúkajú istoty, nás len zbavujú zodpovednosti za naše rodiny, za naše životné prostredie a robia z nás len stádo ľudí, ktoré z času na čas potrebujú použiť vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Občianska spoločnosť je však o občanoch, nie o stáde. Jej kvalita sa prejavuje najmä občianskou aktivitou - živým záujmom o veci verejné a aktívnym kreovaním čo najkvalitnejšieho spoločenského prostredia. Pretože len takéto prostredie má šancu, aby z jeho stredu vzišli kvalitnejší verejní zástupcovia. Takí, ktorí z ľudí nebudú robiť stádo, ale budú si ich vážiť ako občanov a budú k nim tak aj pristupovať.

Nebojme sa preto o tom hovoriť nahlas, nedajme sa zastrašiť! Inak sa len naďalej budeme utápať v beznádeji s falošnou ilúziou prosperity.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu