Našim najchudobnejším regiónom je Prešovský kraj. Jeho tri prirodzené regióny s unikátnou históriou, prírodou, kultúrou i ľuďmi - Spiš, Šariš a Zemplín - majú päť smutných prvenstiev na Slovensku (nezamestnanosť, chudoba, chorobnosť, emigrácia, cena vody). Prešovský kraj je dokonca na tretej priečke spomedzi všetkých regiónov v Európskej únii - a to v nezamestnanosti.
Príčina zbedačovania regiónov spočíva v centrálnom rozhodovaní o ich potrebách. Gniavi to akúkoľvek iniciatívu, kreativitu či originalitu tých ľudí v regiónoch, ktorí majú nápady a chcú riešiť ekonomické, sociálne, environmentálne či kultúrne problémy svojej rodiny, komunity, regiónu.
Že sa to nedá, že na to niet peňazí? Dá sa to a sú aj peniaze. Príklad? Za 332 miliónov eur, ktoré chce vláda Roberta Fica za každú cenu preinvestovať na výstavbe priehrady Tichý Potok, možno v Prešovskom kraji zapojiť do obnovy poškodenej krajiny viac ako 10 tisíc tých najchudobnejších ľudí. Svojou prácou môžu prispieť k lokálnemu znižovaniu dopadov čoraz častejších extrémov počasia - povodní i sucha. Môžu tak prispieť k dostatku kvalitnej vody pre ľudí i prírodu - teda k rozvoju lokálnej ekonomiky. Prečo sa to nedá? Lebo z takéhoto riešenia nemožno kradnúť. Preto sa súčasní kompetentní obrátili na Čínu (!), aby projekt priehrady zafinancovala, keďže Európska komisia výstavbu priehrady Tichý Potok odmietla zaradiť do Partnerskej zmluvy na nasledujúce programovacie obdobie. Politickí povaľači teda radšej krajinu ešte viac zadlžia, než by mali dať prácu občanom, ktorí ich svojou dôverou poslali do úradov.
Na Slovensku a ani v Bruseli nepotrebujeme politických povaľačov, ale aktívnych ľudí. Potrebujeme zmenu a tou môžu byť obyčajní ľudia. V prezidentských voľbách sme predsa dokázali sebe i svetu, že my - občania - sme politicky zrelší ako stranícki povaľači. Takouto využitou šancou na zmenu nech sú aj voľby do Európskeho parlamentu 24. mája!
Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Dost-bolo-politickych-povalacov