Horí Austrália? Budeme aj my!

Keď v roku 2010 na Slovensku intenzívne pršalo, Rusko postihli katastrofálne požiare. Vtedy vyplávali na svetlo božie rozhodnutia ruských politikov, ktorí schválili zákon na zasypávanie vodných plôch. Údajne preto, aby spriazneným developerom nezavadzala jedna vodná plocha. A tak padlo veľa vodných plôch za obeť politickému rozhodnutiu. Keď nebolo čím hasiť, spomenuli si na pozadie schváleného zákona. Teraz podobný úkaz zasiahol Austráliu. Neznesiteľné horúčavy a z toho vzniknuté požiare jasne poukazujú na to, že je niečo prehnité v hospodárení s vodou aj v krajine u protinožcov - podobne však aj v Amerike, Európe, Ázii či v Afrike. Katastrofálne sucho a požiare striedajú intenzívne lejaky a katastrofálne povodne. Prečo? Lebo princípy vodného hospodárstva kdekoľvek na svete sú postavené krátkozrako: Dnes hojno, zajtra hovno. Keď nám nebesá pridelía vody viac, tak ju čo najrýchlejšie posielame do mora. Ako keby zajtra sme ju už nepotrebovali. Prakticky sme pozabudli na to, že pre vznik požiaru je kľúčový index zavlaženia. A ten sa odvíja od stavu vody v krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Slovensko v tejto veci za vlády Ivety Radičovej ponúklo samo sebe, Európe i svetu riešenie, ktoré lacno, efektívne a pomerne rýchlo vnášalo nástroje a mechanizmy zastavenia vysušovania krajiny. Dôkazom bol fakt, že sa v priebehu jedného roka podarilo zmobilizovať takmer 500 obcí, ktoré riešili konkrétne projekty zadržiavania dažďovej vody v krajine. Stálo to 42 miliónov eur. Obce navyše dali zmysluplnú prácu viac ako siedmim tisíckam dlhodobo nezamestnaným ľuďom, často v ekonomicky najzaostalejších regiónoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A ako sa dnes správajú do seba zahľadení politici, úradníci, odborníci, občianski aktivisti na vodu, sídliaci väčšinou v Bratislave? Ani si nevšimli, že ľudia na zvyšku územia Slovenska potrebujú žiť v bezpečnom, zdravom a prosperujúcom prostredí. Politici škrtli vládny program revitalizácie krajiny a peniaze z verejných zdrojov presmerovali do prevádzky vodohospodárskeho podniku. Úradníci opäť intenzívne naštartovali podporu financovania projektov betónovania a kanalizovania vodných tokov v našich obciach. Momentálne prebieha výzva na hľadanie zhotoviteľov regulácií potokov v jedenástich obciach spolu za takmer 30 miliónov eur. Voda sa tak opäť bude tunelovať aj za pomoci eurofondov. Výsledkom bude, že v období sucha bude naša krajina ešte viac presušená. Tu je prehľad investícií do spomínaných jedenástich obcí:

SkryťVypnúť reklamu

· Nižný Hrabovec - ochrana pred povodňami - 3 971 394,64 eur

· Chminianske Jakubovany, protipovodňová ochrana - 1 627 642,94 eur

· protipovodňové opatrenia v obci Lutila - 3 685 000,45 eur

· protipovodňové opatrenie v obci Kurov - 3 870 000,45 eur

· protipovodňové opatrenie v obci Lomné - 3 221 788,23 eur

· protipovodňové opatrenie v obci Kľušov - 4 320 000,35 eur

· úprava vodného toku v obci Ďapalovce - 2 624 215,12 eur

· protipovodňová ochrana - Šarišské Čierne - 1 197 530,11 eur

· protipovodňové opatrenia v obci Hrabské - 2 878 874,23 eur

· protipovodňové úpravy v obci Banské - 1 979 002,63 eur

Za tieto peniaze by sa dala sprostredkovať práca pre viac ako päť tisíc ľudí, aby zabezpečili kompletnú ochranu v chotároch viac ako 250 obcí s vytvorením vodozádržných objektov. Tie by zvýšili zásoby vody v krajine o viac ako 20 miliónov m3 ročne. Slovensko by sa tak mohlo stať atraktívnejšou, bezpečnejšou a konkurencieschopnejšou krajinou na streche Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Nestane sa však tak, lebo tunelovanie slovenských vôd podporuje celá odborná komunita našich vodohospodárov - jednoducho sa im páčia skanalizované potoky. Odborná komunita si už odchovala aj občiansku skupinu, ktorá teraz zamestnáva kontrolné úrady od Bratislavy až po Brusel sťažnosťami s cieľom, aby sa z eurofondov už nepodporovali environmentálne bezpečnejšie, sociálne spravodlivejšie a ekonomicky prospešnejšie riešenia. Zlodeji tak kričia: „Chyťte zlodeja!" a to aj za významnej asistencie médií.

Túto primitívnu kultúru má podporiť aj odborná konferencia „Protipovodňová ochrana - účasť verejnosti na príprave plánov manažmentu povodňového rizika", na ktorej sa má 15. januára v Bratislave - v sídle SHMÚ - rozprávať aj o protipovodňovej ochrane na Slovensku. Jej účastníci sa zrejme dozvedia „veľkú pravdu" o tom, ako sa zneužilo 42 miliónov eur na vládny Program revitalizácie krajiny. Pripomínam len, že do každej jednej z takmer 500 zapojených obcí, smerovalo v priemere 120 tisíc eur - teda doslova len omrvinka z vyššie uvedených plánovaných investícií.

SkryťVypnúť reklamu

Takže, vážení občania Slovenska, to že horí vzdialená Austrália na opačnej strane našej zemegule, ešte neznamená, že raz podobne nezhoríme aj my. Menej vody v krajine znamená aj viac požiarov v krajine a naši politici, vodohospodárski odborníci i niektorí občianski aktivisti to podporujú. Po ničivých povodniach v roku 2010 vládne od roku 2011 na Slovensku dlhodobé sucho. Ďalšími projektmi na tunelovanie vôd z našej krajiny sa sucho bude len prehlbovať - čím riziká požiarov stúpnu. Prosím, kričím, apelujem: Zastavme sa bratia, lebo zo lží a nenávisti sa nedá žiť!

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu