Je čas zbaviť sa vlastného tieňa

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa nám akosi nedarí spravovať krajinu tak, aby v spoločnosti vládol duch zodpovednosti, spolupatričnosti a vzájomnej úcty. Prevláda pocit dusna, diskusie nie sú skutočnými diskusiami, výmena názorov je sledom reakcií, ktoré  sú obvykle len agresívnym monológom autorov, cieľom ktorého je oponenta znemožniť, prípadne „popraviť", podľa možnosti v priamom prenose. Rastie agresivita a arogantnosť, čo vedie k pocitu bezmocnosti a frustrácie. Dokážeme nájsť cestu z tohto marazmu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Šťastnejším trendom v spoločenskej komunikácii je nenásilná komunikácia. Od kvantitatívne dominujúcej, ktorá je svojou podstatou založená na emocionálnej manipulácii a použití moci, nenásilná komunikácia vychádza z toho, že jej zmyslom je, aby sa ľudia dohodli na tom, čo sú ich spoločné záujmy a potreby. Jej zmyslom je spájať, nie rozdeľovať (dá sa naučiť).

Skúsme pouvažovať nad analógiou medzi správaním sa jednotlivca, spoločnosti ako celku a reakciami prírody. Prebytok i nedostatok vody v krajine vyvoláva agresívnejšie a nevypočítateľnejšie prejavy počasia, tak ako sa to stalo naposledy v strednej Európe, čo spustilo dramatické povodne na Dunaji i Labe. Pričom po povodniach príde pravdepodobne extrémne sucho. Podobne sa správa človek, ktorý je dehydrovaný. Podlieha negatívnym emóciám, ktoré sa navonok môžu prejaviť aj priamou agresiou. Obvykle mu pomôže, ak sa napije a naje. Rieši to akútnu situáciu, ale neodstraňuje príčiny, ktoré toto správanie vyvolali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúsme preto hľadať cestu k harmónii ľudského ducha prostredníctvom harmónie v prírode. Dbajme o to, aby sme prírode nespôsobovali také rany, že sa stáva hladnou a smädnou. Príroda je v kŕčoch a reaguje živelnými pohromami. Dramatické zmeny počasia, povodne na malých i veľkých tokoch, extrémne sucho a horúčavy - to všetko ohrozuje existenciu človeka. Reakcie sú však často také, že to nie my, ale niekto iný je za to zodpovedný. Našou povinnosťou je však naše chyby voči prírode si priznať a pokúsiť sa ich napraviť. Posledné udalosti na Dunaji môžu takéto snahy iniciovať. Cestou k náprave je nastolenie prirodzenej rovnováhy v prírode, čo sa časom určite priaznivo prejaví v spoločenskej harmónii. Nevyháňajme preto vodu z prírody, pretože vyháňame život a s ňou aj potrebnú harmóniu.

SkryťVypnúť reklamu

Terajšia zložitá situácia, keď vláda určite aj úprimne, ale predsa len zúfalo hľadá riešenia na množstvo problémov, je výzvou aj pre občiansku spoločnosť. Aby sa zaktivizovala pri hľadaní východísk z ekonomickej, sociálnej a environmentálnej biedy. Verím, že sa to môže podariť. Pretože verím, že na Slovensku je viac zodpovedných ako nezodpovedných občanov.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu