Nuž veru tak. Zrejme premiérovi tejto krajiny jeho želania ministri neplnia. Asi majú iné potreby. Cieľ premiéra Fica konsolidovať verejné financie neplní minimálne jeden člen jeho kabinetu. Ostatní členovia kabinetu nie sú na tom lepšie. Ani si nevšimli, že Program revitalizácie krajiny dával Slovensku príležitosť hospodárskeho rastu práve reštrukturalizačnými opatreniami vo vodnom hospodárstve na získanie inovačných technologických procesov, ktoré nie len Slovensko, ale aj Európa i svet potrebuje.
V tomto príspevku uverejňujem tú časť Programu revitalizácie krajiny, ktorý nie len spomína konsolidáciu verejných financií, ale aj navrhuje ako prostredníctvom hospodárskych impulzov, reštrukturalizácie, legislatívnych a inštitucionálnych zmien, podporou inovácií a motivačných nástrojov dosiahnuť konsolidáciu verejných financií pre hospodársky rast.
Komplexné projekty integrovaných území prostredníctvom zmluvných partnerstiev a reštrukturalizačných procesov
Predmetom činnosti a obsahom práce Zmluvných partnerstiev povodí/územia/krajiny bude predovšetkým príprava, spracovanie a realizácia spoločného Komplexného projektu programu integrovaného povodia/územia/krajiny, participácia na jeho financovaní a tiež na zabezpečení dlhodobého prevádzkovania a udržiavania[1] všetkých technických opatrení, vodohospodárskych a krajinných diel, drobných i väčších stavieb a ostatných úprav povodia/územia/krajiny, vytvorených príslušným Komplexným projektom programu, ako deklarácia ich spoločnej vôle prevziať zodpovednosť za stav povodia/územia/krajiny, s cieľom znižovať riziká.
Motivácia zainteresovaných subjektov v povodiach/území/krajine pre takúto zmluvnú integráciu, spolu s určujúcimi stimulmi Zmluvných partnerstiev pre prípravu, spracovanie a realizáciu Integrovaného/Komplexného projektu programu budú vyplývať :
(i) z adresnej zodpovednosti, vyplývajúcej z požiadaviek právnych noriem etablovaných Interaktívnymi procesmi legislatívnych zmien
(ii) a budú podporované kritériami a pravidlami poskytovania finančných zdrojov programu, ktoré predloženie spoločného Komplexného projektu programu zainteresovanými subjektmi povodia/územia/krajiny, integrovanými formou Zmluvných partnerstiev stanovia ako jednu z nevyhnutných podmienok jeho schválenia a poskytnutia finančných zdrojov programu na jeho financovanie.
Multisektorová participácia na Štartovacích projektoch vo fáze Aktivácie programu, ale najmä na realizácii Komplexných projektoch programu v etape jeho Komplexnej realizácie nebude možná bez aktívnej účasti nielen zainteresovaných ministerstiev a ich rezortných podnikov a inštitúcii, ale aj ostatných sektorov hospodárstva. To si bude vyžadovať významné doplnenie a/alebo zmenu ich priorít, čo nevyhnutne povedie k ich reštrukturalizácii, zefektívneniu činnosti a následnému potrebnému a želanému zvýšeniu ich spoločenskej užitočnosti. Program, ako medzirezortný a hospodársky nástroj revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR sa tak stane jedným z významných príspevkov k úsiliu vlády o konsolidáciu verejných financií a k zvýšeniu makroekonomickej efektívnosti správy krajiny.
Hospodárske impulzy programu prostredníctvom interaktívnych legislatívnych procesov a multiplikačných hospodárskych efektov
V tejto etape Programu budú pokračovať interaktívne procesy legislatívnych zmien ako výsledok spätnej reflexie, zabezpečenia dynamiky a aktuálnosti programu, pre zabezpečenie jeho celoplošnej realizácie, rozšírenia v prostrediach intravilánoch obcí a miest a v neposlednom rade, v rámci procesov inovácií, pre strategicky dôležitú cielenú podporu implementácie jeho impulzov do hospodárskych procesov zavedenia nových výrob a poskytovania služieb.
V dôsledku realizácie Programu bude zadržaná dažďová voda v krajine nielen účinným preventívnym prostriedkom na zníženie rizík povodní, ale v mnohých prípadoch sa stane aj vzácnym a dôležitým zdrojom pre ďalšie hospodárske využitie. Bude poskytovať príležitosti, ktoré môžu byť ďalej realizované zainteresovanými štátnymi podnikmi, verejnými inštitúciami aj súkromným podnikateľským sektorom. V závislosti od prostredia, v ktorom budú konkrétne projekty Programu realizované, bude zadržaná dažďová voda v revitalizovanej krajine dostupným, efektívnym a obnoviteľným multifunkčným prírodným zdrojom.
V lesnej krajine bude :
kvalitným zdrojom pitnej vody[2] ako strategického avzácneho prírodného produktu, určujúceho súčasné i budúce limity hospodárskeho rozvoja rozsiahlych území, regiónov acelých ekonomík
zdrojom zvýšenia výdatnosti vodných prameňov anásledného zvýšenia energetického potenciálu vodných tokov vkrajine
zdrojom zvýšenia prírodnej biodiverzity adiverzity ekosystémov lesnej krajiny
V poľnohospodárskej a vidieckej krajine sa stane :
zdrojom zvýšenia produkčného potenciálu poľnohospodárskej pôdy zastavením jej vysušovania a degradácie, znížením eróznych procesov azvýšením jej biodiverzity
efektívnym zdrojom úžitkovej vody pre pôdohospodárstvo (zavlažovacie nádrže)
zdrojom posilnenia diverzifikácie hospodárskych činností vytváraním prirodzeného prostredia pre územne typickú a charakteristickú vodnú faunu a flóru (rybníky a vodné farmy)
nenahraditeľným zdrojom vytvárania atraktívneho prostredia pre hospodársky rozvoj vidieka (agroturistické relaxačné a edukačné záhrady)
V urbánnom prostredí bude dostupným a efektívnym zdrojom pre:
hospodárske projekty ozdravovania klímy v mestských aglomeračných zónach, v intenzívne urbanizovaných a vysušených prostrediach a územiach intravilánoch miest a obcí vhodným využitím nových inovatívnych technológií, ako sú bioklimatické záhrady, vodozádržné strešné klimatické systémy, dažďové záhrady, retenčné nádrže na recykláciu dažďovej vody a ďalšie nové progresívne technológie a technické riešenia vodozádržných systémov
potrebné municipálne servisné činností (protipožiarne nádrže, zásobníky úžitkovej vody pre údržbu a čistenie cestných komunikácií)
uplatnenie ostatných inovatívnych prístupov k integrovanému manažmentu vôd v povodí/krajine (využitie sofistikovaného a vysoko účinného biotechnologického čistenia odpadových komunálnych vôd)
Impulzy pre inovácie
Praktickou realizáciou, revitalizáciou a zadržiavaním dažďovej vody v krajine, bude Program nielen priamo napĺňať svoj hlavný obsah - budovanie preventívnych protipovodňových opatrení a opatrení na znižovanie ostatných rizík, ale bude tiež cielene vytvárať sekundárne hospodárske efekty, impulzy pre inovácie, vytvárať dopyt po nových inovatívnych technológiách, technických zariadeniach, nových produktoch a následne aj službách. Bude tak dlhodobo vytvárať príležitosti pre vyššiu zamestnanosť a hospodársky rast.
Prezieravé strategické myslenie a cielená podpora inovácií, zavedenia nových výrob a produktov v oblasti efektívneho využitia potenciálu dažďových vôd a integrovaného manažmentu povodí/území/krajiny môže byť pre tuzemské podniky a investorov neopakovateľnou príležitosťou etablovať sa odvetví, ktoré má v celosvetovom kontexte perspektívu dynamického rastu[3].
Etablovanie tuzemských technologických firiem v tomto odvetví v najbližších rokoch by mohlo byť pre slovenskú ekonomiku významnou konkurenčnou výhodou v čase, keď vedomosti, znalosti, technológie, technické riešenia, strojné a výrobné zariadenia a súvisiace služby tohto odvetvia/sektora budú žiadané a vysoko zhodnocované tak na trhoch vyspelých ekonomík s vysokou koncentráciou intenzívne urbanizovaných území (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Španielsko, Taliansko, Grécko, Japonsko), ako aj na trhoch v súčasnosti rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík s veľkou dynamikou spriemyselňovania (Čína, Rusko, India, Rumunsko, Bulharsko). Už v súčasnosti mimoriadny dopyt po produktoch tohto sektora možno zaznamenať v krajinách Stredného východu (Saudská Arábia, Izrael, Turecko), severnej a južnej Afriky (Alžírsko, Maroko, Egypt, Líbia a Juhoafrická republika) a v Austrálii. Dostatočné obchodné a investičné príležitosti v strednodobom časovom horizonte budú poskytovať aj trhy susedných krajín (Česká republika, Maďarská republika, Poľsko a Ukrajina), ako dôsledok ich intenzívnej urbanizácie a necitlivého budovania priemyselnej a dopravnej infraštruktúry v nedávnej minulosti.
Technologické projekty programu
Nevyhnutnou súčasťou Programu preto budú projekty aktivujúce inovatívne myslenie a využitie odborného ľudského potenciálu, od škôl, univerzitných a akademických pracovísk, vedeckých inštitúcií verejného sektora, až po profesionálne kapacity podnikateľského sektora. Cieľom bude účinne podporovať formovanie produktívnych technologických tímov a prostredníctvom zmluvných multisektorových partnerstiev znásobovať ich synergiu k vytváraniu efektívneho fungovania technologických centier programu, ako účinného nástroja pre sformovanie tuzemských technologických firiem v sektore RWM[4] a ich úspešné etablovanie v konkurenčnom prostredí medzinárodného trhu.
Technologické projekty programu v oblasti manažmentu dažďových vôd vytvoria neopakovateľné príležitosti pre tvorivý potenciál univerzitných a vedeckých pracovísk v oblasti aplikovaného výskumu, pre uplatnenie inžinierskych schopností technických vývojových tímov privátneho sektora z viacerých odvetví priemyslu, nevynímajúc aktiváciu činnosti študentských inovačných centier RWM.
Participáciu študentských konštrukčných a vývojových tímov v procesoch inovácií, zavedenia nových výrob a implementácií inovatívnych technológií, s využitím technického vybavenia a akademického zázemia bude Program umožňovať aj prostredníctvom predkladania absolventských projektov programu a vytvárať tak príležitosti pre efektívne využitie ich odborných vedomostí, znalostí a nesporného kreatívneho potenciálu.
Ľudský potenciál a jeho aktivácia
Ľudské zdroje a využitie ich odborného potenciálu rozhodujú o úspechu každého ľudského úsilia. O to dôležitejší význam majú pri tak obsahovo a časovom náročnom projekte, aký medzirezortný hospodársky Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR predstavuje.
Program bude preto svojím zameraním v etape jeho Komplexnej realizácie cielene aktivovať ľudský potenciál, adresnou motiváciou a vytváraním príležitosti pre efektívne využitie jeho odborných znalostí, vedomostí a schopností.
Aktivácia ľudského potenciálu a správne nastavenie motivácií bude nepochybne jednou z najdôležitejších, ale určite tiež najnáročnejšia úloha manažmentu Programu.
Nastavenie systému motivácie
Pre ďalšie rozpracovanie a zabezpečenie efektívneho využitia Programom vytvoreného vodného, energetického, produkčného a komerčného potenciálu lesnej, poľnohospodárskej a urbánnej krajiny, a pre nevyhnutnú aktiváciu a uplatnenie odborného ľudského potenciálu, je potrebné, pri dôslednom dodržiavaní ekosystémového prístupu ochrany vôd a krajiny, vytvoriť legislatívnym procesom zákonné pravidlá pre :
(i) systém ekonomických stimulov pre komplexné/celoplošné zadržiavanie dažďovej vody v povodí/území/krajine,
(ii) adresnú efektívnu alokáciu týchto ekonomických stimulov pre investorov, prevádzkovateľov vodozádržných systémov a pre výrobcov sofistikovaných inovatívnych technológií a technických riešení, umožňujúcich potrebné zadržiavanie dažďovej vody,
(iii) motivujúci a zároveň makroekonomicky efektívny spôsob časovej alokácie stimulov v priebehu doby zadržiavania dažďovej vody, resp. doby prevádzkovania vodozádržného systému.
Program revitalizácie krajiny dával príležitosť súčasnému kabinetu podporiť hospodársky rast a konsolidovať veľkú časť verejných financií v rezortoch životného prostredia, pôdohospodárstva i hospodárstva minimálne tým, že by to zamestnalo armádu 60 tisíc nezamestnaných na revitalizácii poškodenej krajiny, namiesto platenia dávok v nezamestnanosti. Premiér by si mal prečítať osobne toľko hanobený program a nie nechať sa opíjať jóbovkami o tunelovaní verejných financií Programom revitalizácie krajiny i jeho aktérmi.
[1] Dlhodobé prevádzkovanie a udržiavanie funkčnosti všetkých krajinných diel a technických stavieb, vytvorených príslušným Komplexným projektom programu na zníženie rizík bude jeho nevyhnutnou súčasťou, vrátane nákladov na tieto činnosti, povinne zahrnutých do celkových rozpočtových nákladov projektu.
[2] Running pure, analytická štúdia Svetovej banky (november 2002) uvádza, že produkcia neporovnateľne kvalitnejšej pramenistej pitnej vody z lesného ekosystému je až 7-násobne efektívnejšia ako doteraz uplatňované technológie založené prevažne na budovaní veľkokapacitných vodárenských nádrží.
[3] Na trhu v USA je už v súčasnosti etablovaných množstvo firiem ponúkajúce produkty a služby ekosystémových inovácií, predovšetkým pre urbánne zóny (zelené strechy, dažďové záhrady a pod.).
[4] Rain Water Management (RWM) - Manažment dažďových vôd pre revitalizáciu krajiny, protipovodňovú prevenciu, pre znižovanie rizík vysušovania krajiny a ostatných rizík.