Medzi množstvom informácií ma zaujala informácia primátora Košíc k poslancom, že navštívil projekt ekologického bývania v španielskej Zaragoze (http://youtu.be/pDScg5w2SXM). Verím, že pána primátora získané skúsenosti inšpirujú k tomu, aby poslancom predložil návrh na prijatie uznesenia, že mesto začne podporovať a presadzovať novú kultúru v bývaní, tak ako ju zadefinoval program „Bývanie v 21. storočí v Košiciach[1]". Jeho hlavným leitmotívom je „Hodnota domu nie je v múroch, ale v prostredí, ktoré múry obklopujú". Napriek tomu, že program vznikol ešte v roku 2003 a schválilo ho Mestské zastupiteľstvo, nič sa z jeho rámca nerealizuje! Skôr naopak, zohyzďujú sa aj tie mestské lokality, ktoré po desiatky rokov pôsobili uceleným dojmom a umožňovali svojim obyvateľom žiť v relatívne zdravom životnom prostredí.
Keď volení zástupcovia mesta nekonajú, tak sa zvyčajne začnú mobilizovať občania, ktorí si chcú svoje prostredie chrániť. Politici sú predsa na to, aby chránili občanov a ich prostredie. Tu je text petície, ktorý za štyri dni podpísalo takmer 1200 občanov mesta Košice:
My, občania mestskej časti Košice Sever, ale aj iných mestských častí, formou petície žiadame, aby v územnom pláne mesta Košice, resp. aj v iných príslušných právnych predpisoch bolo ustanovené, že v mestských zónach (častiach) s prevažnou väčšinou nízkopodlažných rodinných domov (v územnom pláne označených ako obytné plochy nízkopodlažnej zástavby) bude možné stavať nové objekty len typu rodinného domu a len najviac s dvoma nadzemnými podlažiami plus podkrovie.
Zároveň žiadame, aby v regulatívnej časti územného plánu mesta Košice bol definovaný pojem nízkopodlažná zástavba rodinných domov ako je vyššie uvedené, so stanovením maximálnej miery zastavania stavebného pozemku a minimálneho podielu bytových domov.
Tieto podmienky musia byť dodržané aj pri rekonštrukcii jestvujúcich stavieb. Súčasne žiadame zachovať počet nadzemných podlaží u jestvujúcich bytových domov.
V platnom územnom pláne mesta Košice, ani v stavebnom zákone, nie je definovaný pojem nízkopodlažná zástavba, takže v týchto zónach je možné v súčasnosti umiestňovať stavby s ľubovoľným počtom podlaží.
Odporúčame preskúmanie prebiehajúcich územných a stavebných konaní tykajúcich sa schvaľovania všetkých stavieb typu bytových domov v lokalitách s prevažnou zástavbou rodinných domov a pozastavenie nových povolení v mestskej časti Košice - Sever, kým sa právne nevysvetlí či takýto typ zástavby je v súlade s územným plánom mesta Košice alebo nie. Za týmto účelom odporúčame aj zvolanie odborného fóra k územnému plánu, na ktorom mesto zdôvodní svoj postup pri povoľovaní stavieb takéhoto typu.
Keďže politikom ťažko veriť, tak aj keď dnes odovzdáme petíciu voleným zástupcom mesta, budeme pokračovať v zbieraní podpisov. Je to treba robiť aj preto, lebo na stole je už od spracovateľa Ing. arch. Jána Sekana návrh zmien a doplnkov územného plánu mesta Košice. Môžu developerom zlegalizovať výstavbu bytoviek v lokalitách s rodinnými domami v meste Košice. Údajne preto, aby predišli pochybnostiam a sporom. Takže doterajšia výstavba bytoviek je nelegálna a ten kto takého stavby povolil, koná v rozpore zo zákonom. Ak sa chcete pridať k petícii, aby nevznikali takéto typy "ekologického bývania" http://www.youtube.com/watch?v=QRXdO4LIGXw&feature=relmfu, kontaktujte prosím predsedu petičného výboru na mailovej adrese tenai@statocnych.sk. Pošle vám petičný hárok.

Otočí sa primátor mesta Košíc chrbtom k občanom podpísaných pod petíciou?