Lajčákova (nekvalifikovaná) diplomacia

K napísaniu tohto blogu ma inšpiroval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák svojím blogom „Kaníkova (nekvalifikovaná) kampaň". Prečo? Lebo pán minister dostal príležitosť ponúknuť skúsenosť zo Slovenska pri presadzovaní novej cesty európskej diplomacie a nevyužil ju. Miroslav Lajčák bol osobne informovaný, že na Slovensku sa zrodil koncept novej vodnej politiky, ktorú hravo mohol ponúknuť svojim európskym kolegom pri budovaní architektúry bezpečnejšej Európy i sveta prostredníctvom vody. A nevyužil to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nie je to tak dávno, čo Európskej únii predsedal Cyprus. Jeho predsedníctvo otvorilo cestu aj vodnej diplomacii. Stalo sa tak jednoducho preto, lebo Cyprus sužovaný drastickým suchom pochopil, že riešenie problémov vody, kuriózne na ostrove uprostred vody, je zásadnou témou ekonomickej, environmentálnej, sociálnej i kultúrnej bezpečnosti nielen Cypru, ale aj ďalších vyschýnajúcich regiónov sveta.

Toto smerovanie „vodnej diplomacie" Európskej únie potvrdilo pondelkové stretnutie ministrov zahraničných vecí v Bruseli. Ministri dokonca chcú využívať vodnú diplomaciu ako nástroj posilňovania bezpečnosti v rizikových zónach sveta. Znie to síce sexi, ale ide o zaujatie postoja bez štipky sebareflexie a poznania reality. Prečo? Lebo európske krajiny zašli až tak ďaleko vo vysušovaní svojho kontinentu, že Európa sa už pohybuje na hrane s vlastnou ekonomickou, environmentálnou, sociálnou i kultúrnou bezpečnosťou. A toto ponúkať svetu ako riešenie jeho problémov s vodou je ako ponúkať hasenie smädu ľudí s prázdnym džbánom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minister Lajčák šancu na prezentáciu skúseností zo Slovenska nevyužil možno aj preto, lebo v skupine svojich kolegov ťahá za kratší koniec a možno len nemá „ťah na bránku". Alebo je len konformným ministrom, tak ako väčšina z politikov, ktorí sa dostanú do funkcií. „Vodná diplomacia" tak putuje zo Slovenska občianskymi kanálmi. Po svete začínajú vznikať ako huby po daždi vodní ambasádori a zdá sa, že diplomacia sa na tom chce zviesť bez toho, aby pochopila o čo vlastne ide.

Kuvičie hlasy tiež tvrdia, že na tejto vlne Novej vodnej paradigmy sa chcú priživiť aj tí, ktorí občianske úsilie presadzovania novej vodnej politiky za posledných 20 rokov zosmiešňovali či dokonca kriminalizovali. Aj na to im má slúžiť predsedníctvo Slovenska v Európskej únii v roku 2016. Tí, ktorí takto uvažujú, akoby zabudli, že politické a ideologické hranice s obmedzenou možnosťou komunikácie so svetom padli v roku 1989. Takže nemyslím si, že takýto postup je diplomatickým v období otvorených hraníc a voľného toku informácií. Na tom sa asi zhodneme, však pán minister?

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu