Chcem sa dotknúť istôt. Jednou zo základných, ktorú si občania naozaj zaslúžia, a to doslova naprieč politickým spektrom, je istota bezpečia - napríklad pred živelnými pohromami. Veľmi živo si pamätáme rok 2010, keď takmer každú dedinu na Slovensku ohrozoval vodný živel. Trauma z povodní a rozsiahlych zosuvov, ktoré našou spoločnosťou otriasli, zmobilizovali vtedy novú vládu Ivety Radičovej k prijatiu viacerých opatrení. Okrem iného vznikol Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Obciam, ohrozovaným povodňami, dáva príležitosť riešiť ochranu obydlí, majetku a v neposlednom rade aj životov svojich obyvateľov.
Tak sa od mája 2011 v už stovkách obcí na Slovensku dejú až unikátne veci. Už viac ako sedem tisíc dlhodobo nezamestnaných občanov spolu so zhotoviteľmi a autormi projektov, postupne, po malých krokoch, revitalizujú krajinu. Zrejme to nahnevalo a hnevá všetkých tých, ktorí boli v minulosti zvyknutí za financie z verejných zdrojov dlhodobo diskutovať, polemizovať a nastavovať rôzne protipovodňové programy, aby napokon konštatovali, že sa nedajú realizovať.

Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej, umožňuje veľmi rýchlo a hladko štartovať a realizovať potrebné projekty. Početné obce, a to najmä v chudobných regiónoch - z pohľadu centra v postavení zapadákovov - tak často až s nadšením svojpomocne prispievajú nielen k nutnej revitalizácii krajiny, ale súčasne si posilňujú svoj vlastný pocit bezpečia. Uvádzam niekoľko príkladov, ako to čo zrealizovali ľudia funguje v čase dažďa.






O tom, že ide o pravdivé tvrdenie, svedčí aj reakcia občanov obcí, ktorí sa spojili do občianskej iniciatívy na podporu tohto vládneho programu. V priebehu dvoch dní iniciatíva vyzbierala na Slovensku vyše 6600 podpisov: http://www.vlada.gov.sk/predsednicka-vlady-sr-iveta-radicova-„protipovodnovymi-opatreniami-sa-snazime-vratit-fungovanie-krajiny-a-prirody-k-normalu-“/). Občianska iniciatíva vznikla na podporu schválenia tretej fázy Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny. Dôvodom bol tlak lobistických skupín na zastavenie projektov prevencie povodní.
Kuriózne je, že do tohto konfliktu vstúpila poslankyňa NR SR za stranu Smer-SD Viera Tomanová, ktorá v texte: http://www.vieratomanova.sk/takto-si-prisypali-eura-po-ruskom-pomoci-proti-povodniam/ prejavuje znepokojenie, že sa agenda ochrany obcí pred povodňami zneužíva na údajné kšeftovanie s vloženými peniazmi. Ak by chcela pani poslankyňa úprimne poznať skutočnosť, tak by si fakty jednoducho overila aspoň v jednej alebo v dvoch obciach, zapojených do vládneho programu, v ktorých sú starostami nominanti strany Smer-SD (takýchto obcí je vo vládnom projekte takmer tretina - konkrétne 32%). Musela by dospieť k poznaniu, že to, čo sa jej dostalo do rúk, je úplný nezmysel a že sa ju len niekto snaží zneužiť s cieľom tento vládny program zastaviť. Dôvod je jednoduchý - aby sa peniaze z programu presunuli na analýzy, numerické modelovania, siahodlhé štúdie a vedecké diskusie a nie na konkrétnu realizáciu potrebných projektov priamo v teréne.
Poslankyňa Viera Tomanová sa opätovne uchádza o dôveru občanov v marcových voľbách pod volebným heslom ĽUDIA SI ZASLÚŽIA ISTOTY a pritom na svojom webovom portáli zverejňuje záujmy lobistických skupín. Ak si je pani poslankyňa vedomá, čo spravila, tak potom mi neostáva nič iné, len skonštatovať, že strana Smer-SD aj prostredníctvom pani Tomanovej dokazuje, že istoty si ľudia zaslúžia, ale len niektorí. Ľudia, ktorých ohrozujú lokálne povodne v regiónoch, však medzi nich určite nepatria.
Možno sa pani poslankyňa dala presvedčiť o pravde lobistov aj preto, lebo sa opierajú o tvrdenia časti našej vedeckej obce. Tvrdím, že to nič neznamená. Prečo? Lebo aj vedci sa môžu mýliť a zlyhávať. Jeden z príkladov zlýhania vedcov, ktoré presahuje hranice Slovenska súvisí s udalosťou, ku ktorej došlo 28. februára 2010. Na Slovensko v ten deň dopadol meteorit: (http://korzar.sme.sk/c/5310123/astronomovia-nasli-pri-vysnom-klatove-zvysky-meteoritu.html). Vedci našli úlomky tohto bolidu, nevedeli však nájsť jeho jadro. Našli ho jednoduchí ľudia. Čo je však až šokujúce, keď po nájdení kontaktovali kompetentných, tak tím im povedali, že ide o obyčajný kameň a poradili im, aby ho zahodili! Tu je dôkaz, že jadro tohto meteoritu existuje a váži 13,5 kg (takýchto meteoritov so známym rodokmeňom, je na planéte Zem iba 13!):

Vyplýva mi z toho jednoduché posolstvo: ĽUDIA SI ZASLÚŽIA PRÍLEŽITOSŤ. Najmä príležitosť! Potom je šanca, že ľudia nadobudnú viac istôt aj na Slovensku. Viac istôt nielen v pocite vlastnej bezpečnosti, ale aj pri budovaní tolerancie, solidarity a verím, že následne aj prosperity. Tak im tú príležitosť neberme! Lebo všetci ĽUDIA POTREBUJÚ PRÍLEŽITOSŤ!
Pani poslankyňa Tomanová však môže urobiť reparát, ak príde vo štvrtok do Hranovnice pri Poprade, kde sa uskutoční v poradí už štvrtá regionálna vodná konferencia. Získa podrobný prehľad o tom, ako sa „kšeftuje" s vloženými peniazmi do protipovodňovej ochrany. Pozývam zástupcov všetkých politických subjektov, ktoré kandidujú v marcových voľbách. Príďte sa presvedčiť o tom, ako sa realizujú projekty v rámci vládneho programu ešte predtým, než naletíte lobistickým skupinám, ktoré majú zaručené správy zneužívania finančných prostriedkov! Zatiaľ sa priamo do terénu prišli presvedčiť iba dvaja poslanci Národnej rady za SDKÚ-DS (Kaník a Pado). Do terénu prišli aj zástupcovia z nemeckej univerzity z Greifswaldu, kde robia sociologický výskum vplyvu revitalizácie krajiny na komunity. Mimochodom, ďalší dôkaz o tom, že slovenská vedecká obec je natoľko zaneprázdnená, že nestíha reagovať na spoločenské výzvy, ktoré sa rodia na Slovensku a presahujú jeho hranice.