O čom vlastne rokuje envirorezort s Bruselom? V návrhu Partnerskej dohody v operačnom programe „Kvalita životného prostredia", ktorý do Bruselu poslalo MŽP SR, a na ktorý sa minister odvoláva, je napísané: „Slovensko potrebuje zvýšiť do roku 2075 objem aktívne ovládanej vody trojnásobne." Na to Slovensko potrebuje 400 miliónov eur z eurofondov. V dokumente sa tiež spomínajú vodné nádrže Tichý Potok a Slatinka a nie protipovodňové opatrenia, ako to povedal minister. Jednoducho - plánované vodárenské nádrže Tichý Potok a Slatinke pre priemyselné využitie minister vysvetľuje ako protipovodňové opatrenia.
Preto dobrou správou pre Prešovský, Banskobystrický i Košický kraj je, že traja kandidáti na županov (Ľubomír Vasilišin, Ľudovít Kaník a Vladimír Gurtler) si všimli, že je oveľa užitočnejšie a spoločnosti, krajine i vode prospešnejšie využiť 400 miliónov eur na zamestnanie armády nezamestnaných v krajoch a realizovať prírode blízke opatrenia na zadržiavanie dažďovej vody v krajine.
Ak by sa stal zázrak a všetci traja by sa stali županmi, tak majú cestu do Bruselu vydláždenú a ich návrhy Brusel nielen schváli, ale ich aj pomôže financovať. Prečo? Lebo podľa novej vodohospodárskej koncepcie, ktorú Rada Európy schválila 17. decembra 2012 sú pre ochranu vôd v krajine prioritou mäkké vodozádržné opatrenia, ktoré komplexne a systémovo riešia nielen ochranu pred povodňami, ale aj suchom a klimatickou zmenou. Voliči Prešovského, Banskobystrického i Košického kraja - môžete tak byť aktérmi historického nasmerovania k lepšej budúcnosti svojich regiónov s výnimočným prínosom pre Slovensko i celú Európu.
[1] http://www.ta3.com/clanok/1029356/protipovodnove-opatrenia-by-mali-stat-viac-ako-miliardu.html