Aká je však pravda? Stačí si pozrieť webovú stránku Speleoklubu Šariš (http://www.speleosaris.estranky.cz). Dozvieme sa, že v oblasti Tichého Potoka sú zmapované dve pseudokrasové jaskyne. Jedna na pod Šarišskou (južný hrebeň údolia Torysy) pri obci Oľšavica. Druhá pri Tichom Potoku (severne od údolia Torysy) s názvom Židova jaskyňa. Z doterajších zmapovaných jaskynných priestorov sa potvrdilo, že ide o dve najdlhšie pseudokrasové jaskyne na Slovensku. V jaskyni pod Šarišskou sa zmapovalo viac ako 760 metrov jaskynných chodieb a v Židovej jaskyni sa zatiaľ zmapovalo 305,73 m. Podľa jaskyniarov ide o dosť komplikovaný niekoľkoúrovňový labyrint s priepasťami a komínmi, hodný získavania nových poznatkov z hľadiska geológie. Je ukážkovým príkladom rozvíjania podpovrchovej plazivej poruchy s typickým zosuvným územím.
Zo spomínanej webstránky citujeme: „Židova jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 778 m n.m. na juhovýchodnom konci pozdĺžneho hrebeňa masívu Čierna hora. Vznikla v zosuvnom pásme vytvorenom v štvrtohorách. Chodby jaskyne sú založené na otvorených puklinách, pozdĺž ktorých sú pieskovcové lavice rozblokované a následne poklesávané. Masívne pieskovce sú stredne až hrubozrnné. Majú výraznú prevahu oproti kalovcom a ílovcom. V jaskyni sa našli aj malé sloje uhlia". Podľa speleológov ide o dosť veľké zosuvové územie, v ktorom nie je šťastným riešením stavať priehradu."
Minister Žiga vyhlásil, že jeho ministerstvo je pripravené stavať viacero veľkých vodohospodárskych projektov. Spomínal Tichý Potok i Slatinku. Minimálne v prípade Tichého Potoka ministerstvo nie je dostatočne pripravené. Ak bez akceptácie zložitosti geologického prostredia ministerstvo postaví priehradu Tichý Potok, bude to najväčší hazard s obyvateľmi povodia Torysy. Je neakceptovateľné, že navrhovaná priehrada prešla posudzovaním vplyvu stavby na životné prostredie. Tu končia srandy.
Rada Európy pre životné prostredie schválila 17. decembra 2012 Koncepciu vodného hospodárstva krajín EÚ na princípe zadržiavania vody v krajine. Zrejme si vodohospodári z ministerstva toto vykladajú, že to je šanca pre nich oživiť éru výstavby priehrad na Slovensku. Mohli by si však prečítať aj to, že Európska komisia to chce robiť prostredníctvom zelenej infraštruktúry. Priehrady podľa Bruselu patria do kategórie hnedej infraštruktúry a tie nebudú financované z eurofondov.