Reforma vzdelávania bude úspešná, až keď ju začnú učitelia z dola

Čína ekonomicky rastie tempom, na ktoré mnohí hľadia s obdivom i závisťou. Napriek tomu sú aj triezve hlasy, ktoré vyslovujú pochybnosti nad ekonomickou prosperitou budúcnosti a to pre zle nastavený systém vzdelávania - uprednostňuje bifľovanie pred rozmýšľaním. Tieto triezve hlasy tvrdia, že z dlhodobého hľadiska vedie takýto systém vzdelávania k spoločnosti, ktorej jedinci dokážu urobiť len čo je už je vymyslené. Aj to je dôvod, prečo medzinárodné spoločnosti fungujúce v Číne vyberajú ľudí na pozície, ktoré vyžadujú tvorivosť a schopnosť pozerať sa na riešenie problémov z viacerých strán, zo zahraničia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Čína samozrejme môže zaistiť pre veľkú časť svojich žiakov najpokročilejšie technológie, aby sa adaptovali na svet, ktorý je stále viac ovplyvňovaný okamžitým prístupom k informáciám. To ale samo osebe ešte neznamená, že sa čínske deti naučia posudzovať informácie kriticky a objavovať svoje vlastné cesty v myslení a teda aj v riešení problémov. Čínske školstvo ostáva zviazané ideologickou doktrínou a tých, ktorí sa ju pokúšajú prekonávať, úrady stíhajú. Názorne o tom hovorí príbeh o príprave študentov na maturitu z Číny. Keď vedenie školy chcelo zlepšiť výsledky na hodinách angličtiny, na ktorých neprehovoril jediný žiak, tak nariadilo všetkým učiteľom používať PowerPoint. Výsledok je samozrejme komický.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale nepripomína nám to niektoré nezmysly na našich školách? Na začiatku 90. rokov sa aj náš systém vzdelávania snažil zbaviť ideologických nánosov, ktoré ťažili reformu vzdelávacieho systému na Slovensku. Po formálnej stránke sa to určite podarilo. Ale predstava, že stopy 40-ročného ideologického vplyvu v školstve sa už vytratili, je príliš naivná. Pamätáme si veľmi dobre, že školy vychovávali žiakov v duchu, že na otázku existuje iba jedna odpoveď. Navyše klásť otázky učiteľovi bolo nevhodné. Ako sa však za tých vyše 20 rokov tento princíp zmenil? Mladý človek, dlhodobo vychovávaný takzvaným katedrovým jednosmerným spôsobom (učiteľ vyskúša žiakov, ako vedia zreprodukovať naučenú látku), sa stáva pasívnym a utiahnutým na vyučovacích hodinách, navyše spokojným, ak na hodine nebol vyskúšaný. Toto však vedie k dvojitému mysleniu. V krčme hrdina s prehnaným sebavedomím, na verejnosti utiahnutý bez sebavedomia a strachom, že niečo ho prekvapí.

SkryťVypnúť reklamu

Mal som zaujímavú diskusiu v roku 1999 so slovenským Američanom, ktorý bol šokovaný, že jeho dcéra, keď prišla študovať na slovenské gymnázium po roku 1989, nezvládala učivo napriek tomu, že v Amerike patrila k špičkovým študentom. Z toho si urobil záver, že školy na Slovensku sú oveľa kvalitnejšie než v Amerike. Keď som vysvetlil, že nie je dôležité, koľko v hlave má človek naukladaných informácií, ale ako vie s nimi narábať, pochopil, že to s kvalitou vzdelávania na Slovensku nie je bohviečo. Pretože nie je dôležité pre študenta vedieť, v ktorom roku sa napríklad začala veľká hospodárska kríza, ale prečo sa začala.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínam si tiež na jednu unikátnu televíznu diskusiu, v ktorej vystupoval súčasný primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, keď bol ministrom školstva a zástupca asociácie zamestnancov v školstve (dúfam, že som nepoplietol). Spomínam si, ako minister Ftáčnik rozhorčene reagoval na zástupcu asociácie, že je veľmi nebezpečná trúfalosť presúvať kompetencie a zodpovednosť z ministerstva na nižšie stupne riadenia, lebo ministerstvo by nemalo čo kontrolovať. Keď som bol mestským poslancom v Košiciach, dominantnou náplňou mestského šéfa Odboru školstva boli investície do rekonštrukcie škôl. Pochopil som, že celý systém nášho školstva je najmä o forme, nie o obsahu. Možno prvým úspešným krôčikom reálnej reformy školstva by bolo premenovanie ministerstva školstva na ministerstvo vzdelávania. Aby sa už konečne na Slovensku hovorilo s plnou vážnosťou o vzdelávaní k tvorivosti, samostatnosti a zodpovednosti a o originalite v prístupoch učiteľov posilňovať myslenie a rozvíjanie schopnosti našich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Taoistický filozof Lao Tse hovoril, že hodnota budovy nie je v múroch, ale v priestore, ktorý obklopujú. Tak aj hodnota nášho školstva je zakódovaná v atmosfére na našich školách. Zbavme sa preto strachu, že to nemôžeme zmeniť. Môžeme predsa rozvíjať tvorivosť, originalitu, rozmýšľanie i zodpovednosť a môžeme začať už teraz a nie až keď prídu peniaze. Peniaze predsa nemôžu byť základnou podmienkou reformy. A čas už ukázal, že predstava, že by reformu mohol uskutočniť nejaký politický nominant, je naivná. Vážení učitelia, nenechávajte zodpovednosť za nutnú reformu na ministrov! Iniciujte ju zdola! Súčasne dosiahnete vyššie spoločenské uznanie i lepšie ohodnotenie vašej práce.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 242x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 853x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 434x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 073x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 345x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 205x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Jozef Tvardzík

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Na zákulisných informáciách mohli zarobiť ľudia z okolia prezidenta.

  • 2h
Fico zrušil účasť v televíznej diskusii. Miloš Zeman tvrdí, že mu prišlo zle pre zranenia po atentáte
DPOH prekvapivo povedie Vladislava Fekete. Vstupenky chce predávať ako letenky a v divadle mať veľké mená
Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Peter Schutz

Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Slovensko sa posúva mimo bezpečnej zóny.

  • 10. apr
reklama
SkryťZatvoriť reklamu