Aká je pravda o Košickej Rómagende? Vznikla na základe mojej dobrovoľnej a finančne neohodnotenej iniciatívy ako poslanca mesta Košice vo volebnom období v rokoch 2002-2006. Nešlo teda o iniciatívu tých občianskych aktivistov či zástupcov mimovládneho sektora, pre ktorých je charakteristické, že aj keď čerpajú nemalé peniaze na riešenie rómskej problematiky, nikdy rómsku osadu na vlastné oči nevideli. Ako poslanec mesta som cítil zodpovednosť za smutne známy príbeh na košickom sídlisku Luník IX. Ide o jeden z najvypuklejších príkladov nezvládnutia rómskej problematiky - tak zo strany mesta, ako aj, samozrejme, zo strany štátu. Košickú Rómagendu som teda predložil ako svoju iniciatívu na schválenie Mestskému zastupiteľstvu. Po diskusii v jeho pléne sa tak aj stalo. Opakujem - na prípravu projektu, ako aj na jeho realizáciu sa nepoužil ani cent - zato opakovane a dlhoročne sa u nás investuje množstvo peňazí do udržiavania chudoby a žalostnom stave biedu Rómom v Košiciach.
Celá Rómagenda bola postavená na zdanlivo jednoduchých komponentoch- pokúsiť sa dať Rómom z Luníka IX prácu, popri práci ich vzdelávať a motivovať k vyššej zodpovednosti za svoj život a k zvýšeniu šancí na zlepšenie svojho života a života svojich detí. Celý projekt bol inšpirovaný riešením problémov chudobných ľudí v mesta Talsa, v štáte Oklahoma v USA. V roku 2000 som mal možnosť spoznať úspešný projekt, ktorým miestna samospráva dávala príležitosť chudobným prisťahovaleckým vrstvám emancipovať sa do reálneho života.
Poslanec Richard Sulík, ako ekonomický expert bez znalosti pozadia celého projektu, ponúkol čitateľom svojom blogu vytrhnuté čísla - zrejme aby ešte viac utvrdil verejnosť v presvedčení, že problém Rómov je neriešiteľný. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo si poslanec NRSR vybral práve projekt, na ktorý sa použil akurát môj čas a energia a čas mestských poslancov na prerokovanie i na rozmnoženie 16 strán textu, ako inflagrantný príklad biznisu na Rómoch. Ak by sa aspoň trochu zahĺbil do čísiel, prišiel by ako ekonóm na to, že navrhovaná investícia, ktorá ho tak trápi, dosahovala 2300 Sk (77 eur) na mesiac na jedného Róma na Luníku IX. Ak si pán poslanec myslí, že sociálny systém, ktorý sa aktuálne u nás realizuje v prostredí chudobných ľudí, je lepší, tak ja už nemám k tomu čo dodať.
Mimochodom, pán Sulík, čo ste pre zlepšenie situácie Rómov na Slovensku urobili Vy osobne - napríklad v období, keď ste boli predsedom Národnej rady? Očakávam preto od Vás, že ako volený verejný činiteľ predložíte v Národnej rade aspoň jeden taký poslanecký návrh, ktorý reálne prispeje k zlepšeniu tragickej situácie Rómov. Poprípade, že budete aspoň iniciovať opakované poslanecké prieskumy priamo v teréne - v osadách. Pretože katastrofálna situácia Rómov, najmä na východe Slovenska, sa len špekulovaním na hradnom vrchu v Bratislave sama od seba nevyrieši.