Rómovia z osád vedia robiť. Musia však dostať šancu

Ponúkam príbeh z Jarovníc, ktorý sa odohral v roku 2011 a ktorý je hodný povšimnutia. V Jarovniciach v Sabinovskom okrese žije jedna z najväčších rómskych komunít na Slovensku. Svet sa o nej dozvedel v roku 1998, kedy sa rómskou osadou prehnala povodňová vlna, v ktorej našlo svoju smrť 49 Rómov - najmä detí. Po povodni prišli inžinieri, nakreslili projekty a zregulovali riečku Svinku v Renčišove, Uzovských Pekľanoch i v samotných Jarovniciach. Z verejných peňazí sa na reguláciu riečky použili asi 4 milióny eur. Následne vodohospodári povedali, že týmto sa problém vyriešil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Prešli už roky a našťastie sa podobné dažde v oblasti nezopakovali. Aspoň zatiaľ. Určite sa však zopakujú, pretože horský masív Bachureň zvláštnym spôsobom priťahuje k sebe mraky spôsobujúce extrémne prívalové dažde. A ak lokálne padne toľko vody, ako v júli 1998, následná povodeň bude v Jarovniciach ešte extrémnejšia. Jednoducho preto, lebo zregulovanými úsekmi Svinky sa povodňová vlna priženie do Jarovníc ešte rýchlejšie, ako v júli 1998. Regulácia potokov nie je protipovodňové riešenie a nechráni obce pred povodňami. Ochrániť nás môže iba riešenie, ktoré spomalí prítok dažďovej vody z povodia do vodného toku. Len vtedy možno reálne predchádzať povodni. Takže posilňovanie vodozádržnej kapacity povodia Svinky bude prospešné pre všetkých - v tomto prípade tak pre gadžov, ako aj pre Rómov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu sa začína spomínaný príbeh. V roku 2011 pracovalo na budovaní vodozádržných protipovodňových opatrení desať dlhodobo nezamestnaných Rómov. O tomto snažení som písal tu: http://kravcik.blog.sme.sk/c/276259/Romovia-revitalizuju-krajinu-a-uspesne.html.

Čo som však nepísal je, že sa matky s deťmi z osady chodili do lesa pozerať, ako ich manželia i otcovia pracujú. V Jarovniciach, ako aj v ďalších obciach s osadami, pracovalo sedem rómskych tímov - za minimálnu mzdu robili poctivo. Za všetkých citujem jedného z rómskych robotníkov: „Z prvej výplaty som si kúpil jedno a z druhej druhé okno. Z tretej výplaty som si kúpil dvere. Potom som deťom kúpil posteľ, aby mohli dôstojnejšie spávať. A teraz? Čo mám robiť? Chcel by som pokračovať, ale to zastavili a nevieme prečo. Snažil som sa robiť dobre. Aj gadžovia v obci boli radi, že robíme, lebo mali pocit, že ochraňujeme aj ich. Začali si ma bieli vážiť, nielen preto, že nekradnem a mám peniaze na jedlo pre rodinu, ale preto, že robím aj na ich ochrane..."

SkryťVypnúť reklamu

Vrátim sa k použitému riešeniu po tragickej povodni. Prišli odborníci a povedali - bude sa to riešiť takto. Miestnych sa nepýtali, ani ich nezapojili do aktivít na ochrane pred povodňami. Stovky nezamestnaných Rómov z Jarovníc sa prizerali, ako im „gadžovia" realizujú projekt na zvýšenie ich bezpečnosti. „Vybrali" sa firmy, ktoré urobili regulácie miestnych tokov a ľudia majú mať pocit väčšieho bezpečia. Pýtam sa, či im tento pocit bezpečia vydrží aj po tom, keď im celú osadu spláchne povodňová vlna - a to vinou zlého vodohospodárskeho riešenia.

Preto tvrdím - tí, ktorí pracovali na zastavení vládneho Programu revitalizácie krajiny majú teraz maslo na hlave - a to aj v súvislosti s nárastom agresivity, nenávisti a xenofóbie v našej spoločnosti! Program revitalizácie krajiny ľudí spájal a nie rozdeľoval, búral múry neznášanlivosti - dával prácu aj tým ľuďom, ktorými väčšinou opovrhujeme a zaškatuľkovali sme ich do kategórie nielen menejcenných, ale aj príživníkov. Ak by napríklad z osady v Jarovniciach pracovalo v miestnom chotári 500 Rómov na budovaní ochrany pred povodňami, títo ľudia by vytvorili hodnoty, ktoré by prispeli k väčšej ochrane celej komunity - teda aj bielych. Platili by pritom dane štátu i odvody poisťovniam. Zveľaďovali si svoje príbytky a lepšie sa starali o svoje rodiny. Ale politici budú radšej Rómov naďalej prehliadať a problémy s rómskou komunitou budú narastať. Aj preto následne voliči na ich „vyriešenie" pošlú Kotlebovcov!

SkryťVypnúť reklamu

Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Romovia-z-osad-vedia-robit-Musia-vsak-dostat-sancu

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu