Tak ako pri množstve iných ambicióznych projektoch, aj tento projekt okrem spomínaných benefitov nesie v sebe veľké riziko neúspechu. Najväčším rizikovým faktorom je kultúra prostredia, v ktorom sa projekt realizuje. V prostredí zdeformovaných, zakomplexovaných až paranoidných duší, ktoré majú panický strach zo straty osobného prospechu bez vykonanej práce, je ťažko očakávať férovú hru a súťaž o riešenia. Preto sa na likvidáciu konkurencie používajú klamstvá a metódy psychického teroru. Ak sa v dnešnej dobe niekto pomocou metódy klamstva a manipulácie s verejnou mienkou snaží o zastavenie projektu, ktorý prináša mnohonásobné ekonomické a environmentálne úžitky a prácu tisíckam ľudí, je samovrah.
Materiál pani Tomanovej je súborom účelovo pospájaných informácií a subjektívnych názorov s cieľom vyvolať dojem, že išlo o činnosť, ktorá je vo viacerých smeroch nekalá. Autori fakty vytrhávajú z kontextu a manipulujú s nimi, takže u čitateľov bez poznania ďalších informácií a súvislostí môžu naozaj vyvolať uvedený dojem. Z celej konštrukcie je zjavné, že autori si vytýčili oblasti a schémy diskreditácie vládneho programu. Následne hľadali fakty, ktoré by mohli do týchto schém dosadiť. To aj urobili. Ale tak, že miešajú hrušky s jablkami a viaceré tvrdenia si doslova protirečia. Jediným „dôkazom" sa tak stáva len ich tvrdenie, čo v niekoľkých prípadoch formuláciami typu „máme za to, že..." sami priznávajú. Vymenovali osoby a firmy a vyhlásili o nich, že sú prepojené a hotovo (na základe čoho - že získali niekoľko zákaziek v niekoľkých etapách, alebo že roky pracujú v lesníckej brandži?)
Analytici pani Tomanovej uvádzajú, že programom ide len o hradenie bystrín, čo nie je protipovodňovým opatrením a to údajne priamo vylučuje podporu podľa § 50j zákona o službách zamestnanosti, podľa ktorého bol "Príspevok na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie" zneužitý za účelom neoprávneného obohatenia sa. Na druhej strane však žiadajú, aby bol materiál posudzovaný podľa zákona č. 24 o dopadoch na životné prostredie, lebo zákon si údajne vyžaduje posudzovanie vplyvu na životné prostredie v prípadoch protipovodňovej ochrany bez limitu. Aká účelovo orientovaná vynaliezavosť na zastavenie projektu revitalizácie krajiny!
Poslankyňa Viera Tomanová, ktorá sa v nadchádzajúcich voľbách opätovne uchádza o našu priazeň, upriamuje na svojej webovej stránke pozornosť na údajné pochybenia pri projektoch revitalizácie krajiny z obcí Brehy a Vyhne. Požiadal som starostov oboch týchto obcí, aby sa k tomu vyjadrili. Tu sú ich výpovede:
http://www.youtube.com/watch?v=FOhb9l4Lkr8 (Brehy)
http://www.youtube.com/watch?v=OIk62n2FeiE (Vyhne)
V materiáli pani Tomanovej sa podsúva verejnosti aj manipulácia s verejným obstarávaním a zvýhodňovanie firiem, ich politické prepojenia a ďalšie nezmysly. Na to reagujem týmto konštatovaním:
MVO Ľudia a voda, kde som do polovice mája 2011 pôsobil a kde sa celý koncept programu revitalizácie krajiny rodil v priebehu 15 rokov, poskytla služby obciam, či zhotoviteľom v prvom realizačnom projekte. Za tieto služby MVO Ľudia a voda získala 107 543 EUR (0,63 % z celkového finančného objemu prvého realizačného projektu). Služby boli poskytnuté za spracovanie projektov, koordinácie prác a porealizačné zameranie.
Stranícka príslušnosť starostov obcí, v ktorých sa projekty realizovali a realizujú, nepotrebuje žiadny iný dôkaz o transparentnosti prideľovaní finančnej podpory. Ak analytici pani Tomanovej pochybujú o morálnych kvalitách starostov - nominantov strany Smer-SD, ktorí majú nateraz vo vládnom projekte 36% zastúpenie, tak potom verejnosť musí pochybovať o kvalite práce vedenia tejto politickej strany so svojou členskou základňou.

Keď som sa opýtal starostu Rudna nad Hronom (Smer-SD), čo si o tom myslí, tak mi povedal, že je to veľká urážka obce i občanov, ak si poslanec NR SR dovolí vysloviť názor, že zamestnávali fiktívnych ľudí na projekte, samotný projekt robili fiktívne a nedodržiavali platné zákony. V príspevku pani Tomanovej je veľký priestor venovaný spriaznenosti firiem a ich prepojenosti na stranícke centrály súčasnej vládnej koalície. Nuž, pravda je presne opačná. Dovolím si tvrdiť, že na Slovensku neexistuje viac diverzifikovaný systém účasti firiem na zhotovení projektov.

Z 11,58% finančného podielu programu si obce realizovali projekt svojpomocne sami. Z 32,63% finančného podielu sa do programu zapojili firmy, ktoré získali len jeden projekt. Väčšinou ide o drobné firmy prevažne priamo z obcí, v ktorých sa projekty realizovali, resp. susedných obcí. Z 13,68% finančného podielu programu projekt získali firmy, ktoré realizovali po 2 projekty, z 11,05% podielu programu získalo sedem firiem projekty v troch obciach. Tri „prominentné" firmy vysúťažili po 11 projektov a ich podiel na finančnom vyčíslení programu je po 5,79%. Medzi tieto firmy patrí aj firma VODALES Zvolen, ktorej majiteľom je ing. Miroslav Hríb, ktorého poznám od chvíle, keď som prišiel na kontrolu ním realizovaného projektu na Gemeri (http://www.youtube.com/watch?v=PF7q2ee9dnk). Týka sa to aj firmy UNISTAV a KAPING Prešov. Medzi tri „prominentné" firmy patrí aj firma EKOSTAV Oščadnica, ktorej majiteľom je môj priateľ ing. Pavol Šuty, ktorého poznám 21 rokov. Je to človek, ktorý v lesoch robí viac ako 30 rokov. On získal realizáciu projektov v 11 obciach.
Ďalej priznávam, že až dvoch starostov poznám osobne v obciach, v ktorých realizuje projekt môj priateľ Pavol Šuty - Jána Šejirmana (Smer-SD), starostu obce Krivany a Jána Podmanického (Smer-SD), starostu obce Stará Bystrica a súčasne poslanca NR SR. Títo dvaja starostovia majú podrobné informácie o tom, ako som „ovplyvňoval" výber obcí i realizátorov jednotlivých projektov. Ostatných starostov, kde je zhotoviteľom firma EKOSTAV, som spoznal prvýkrát až pri monitoringu realizácie projektov v ich obciach. V niektorých obciach som bol viackrát a to tam, kde bolo potrebné poradiť alebo usmerniť.
Krátka inventúra prvého realizačného projektu (http://kravcik.blog.sme.sk/c/284426/Governments-flood-prevention-program-in-Slovakia.html):
- zrealizovaných bolo viac ako 40000 opatrení s vodozádržným objemom 6,1 mil. m3;
- prácu získalo 2400 dlhodobo nezamestnaných na 6 mesiacov;
- bolo zorganizovaných 18 regionálnych stretnutí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 900 účastníkov;
- za projektami v jednotlivých obciach som po Slovensku najazdil viac ako 65000 km za obdobie od júna 2011;
- osobne som navštívil 98 obcí, v ktorých som robil monitoring realizovaných prác;
- vytvoril som si databázu viac ako 5000 fotografií z realizácie projektov priamo v teréne;
- osobne som riešil 58 konfliktných situácií na miestnej úrovni - najčastejšie išlo o nedorozumenie medzi lesníkmi, farmármi a vodohospodármi;
Možno som mal pracovať ešte s vyšším nasadením a efektívnejšie. Chcel som, aby boli na portáli Úradu vlády sprístupnené všetky projekty. Každý objekt vizuálne aj so súradnicovým systémom - aby sa mohol informovať každý záujemca o problematiku. Aby nevznikali podozrenia, kde presne v teréne sa nachádza ten - ktorý realizovaný objekt a aby ktokoľvek mohol priamo v teréne zmapovať jeho stav i jeho trvácnosť.
Pre mňa je najväčším potešením fakt, že ľudia začali pracovať na ochrane svojich obydlí. Priamo v teréne som zažil množstvo nádherných chvíľ s ľuďmi, ktorí často po dlhých rokoch získali pracovnú príležitosť a aktívne sa zapojili do ochrany a tým aj rozvoja svojej komunity. Pochopil som, že sa rodí unikátny program, ktorý má dušu a okrem iného dáva príležitosť na obnovu ľudskej dôstojnosti. Som však smutný z toho, že sa mi nepodarilo presvedčiť tých, ktorí majú výhrady k vládnemu programu revitalizácie krajiny, aby prišli do terénu a osobne spoznali to, čo bolo dopriate mne. Verím, že tí, ktorým aspoň trochu záleží na ďalšom osude Slovenska, nebudú brániť v pokračovaní obnovy našej poškodenej krajiny. Krajina a ľudia, ktorí ju obývajú, si to zaslúžia!