Čas však vždy vyskúša zrelosť ambícií ľudí, ktorí sa uchádzajú o dôveru občanov, či im ide o presadzovanie základných posolstiev, ktoré si vycapia na čelo, alebo verbálne prezentujú len to, s čím ich vnútro zápasí. Minulotýždňový výsledok politickej turbulencie potvrdil, že niektorí politici nemajú úctu k hodnotám, ktoré si lepia na čelo. V zložitých situáciách sa u politikov vytráca trpezlivosť a namiesto atmosféry mobilizujúcej spoločnosť k riešeniu problémov spoločnosti, vytvoria atmosféru ešte väčšej neslobody a nesolidarity. Povrchnosť a plytkosť argumentácie ľudí z politického prostredia, ktorí údajne principiálne a zásadovo chránia slobodu i solidaritu, nevedia čo činia. Dovolím si tvrdiť že sami vyvolávajú chaos a robia z ľudí lokajov na posilnenie svojho ega.
V čase keď pán Sulík bol poradcom ministra financií (2002), som si dovolil na pôde Európskeho parlamentu na konferencii o prístupovom procese prezentovať názor, že systém prerozdeľovania eurofondov bude podporovať korupciu v krajinách, ktoré vstúpia do EÚ. Keď pán Sulík, ešte ani nepomýšľal o založení politickej strany, dovolil som si v roku 2004 spraviť analýzu rozdeľovania peňazí na podporu regiónov Slovenska. Z nej jednoznačne vyplynulo, že zdroje EÚ sú neefektívne využívané nie len v Grécku, ale aj na Slovensku. Bruselské kancelárie boja proti korupcii i klientelizmu v krajinách EÚ mi dali telefonický najavo, že im tieto informácie nestačia.
O tom som si dovolil písať aj neskôr na svojom blogu http://kravcik.blog.sme.sk/c/227484/Eurofondy-brzda-socialneho-a-ekonomickeho-rozvoja-Slovenska.html, http://kravcik.blog.sme.sk/c/228856/Brusel-taha-ku-dnu-celu-Europu.html. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že treba múdro a zodpovedne sa rozhodovať i prinášať obete, zvlášť vtedy, keď celá Európa i svet sa dostáva do nebývalých turbulencií a nie len kričať z poza plota, ako nejaký fagan. Ak si niekto myslí, že Slovensko môže byť „OSTROVOM SLOBODY", je nie len amatér, ale aj hazardér s občanmi Slovenska. Stačí si pozrieť na Kubu, kde sa pestuje syndróm ostrova slobody.
Taktiež si dovolím tvrdiť, že treba spolupracovať a kooperovať naprieč politickým stranám a hľadať riešenia, ako dať ľuďom prácu, ako posilňovať nie len slobodu občanom, ale dať aj zodpovednosť ľuďom za ich sociálne, ekonomické, kultúrne i environmentálne prostredie. Politické strany sú na to, aby sa dohodli na najvhodnejších riešeniach pre prosperitu a sociálnu spravodlivosť nás všetkých a nie robiť s ľudí rukojemníkov svojho EGA.
Ako občan Slovenskej republiky očakávam, že slovenskí politici budú mať dostatok múdrosti a kultúrnej zrelosti na to, že nebudú z nás občanov robiť lokajov svojich chorých ambícií, ale svojim zodpovedným správaním prispejú k takému modelu rozvoja Slovenska, že Slovensko bude krajinou, v ktorej sa oplatí žiť a že sa staneme vzornou krajinou pre iné štáty i budeme dôveryhodným partnerom pre spoločnú budúcnosť v Európskom Dóme. Prajem si, aby sa tak stalo, milí politici!