Snáď nám bankrot Cypru otvorí oči na všetky strany

Vodohospodárske podniky a inštitúcie či na Slovensku, alebo na Cypre vždy bránili lacnejším, komplexnejším a systémovým riešeniam. Riešenia, ktoré doteraz vyhovovali v technologickej rutine so zaužívaným prístupom personálu vo vodohospodárskych inštitúciách sú už prekonané. Je výzvou pre vodohospodárov prinavrátiť si spoločenskú vážnosť i uznanie. To sa stane iba vtedy, ak sa sami rozhodnú pre zásadnú inštitucionálnu reformu zefektívnenia vodného hospodárstva s hľadaním i nájdením lacnejších, efektívnejších a komplexnejších riešení aj na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Ak sa k tomu kroku vodohospodári neodhodlajú, ostanú iba ťarchou pre spoločnosť a prispejú k neúnosnej ekonomickej situácii, podobnej na Cypre. Tam tiež vodohospodári postavili 108 priehrad na rozlohe štátu, ktorý sa dá prirovnať Prešovskému kraju. A nestačí to. Pečatenie zemského povrchu a tým úbytok vody v malých vodných cykloch dospel do stavu, že priehrady i následné odsoľovanie vody pletené štátom, nedokáže pokrývať ani úbytok zrážok na Cyperskom ostrove a nieto mať ešte na viac.

A tak aj cyperské vodné hospodárstvo prispieva k bankrotu štátu. Slovenské je tiež na ťarchu spoločnosti. Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo to čo dostávame z nebies zadarmo vo forme dažďa si nevážime. Odsoľovanie i prevádzkovo náročný vodohospodársky systém distribúcie vody na Cypre by mohol byť vážnym varovaním aj pre nás i pre celú Európu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Prečo toľko pesimizmu? Nuž preto, lebo cesty i necesty lesopoľnohospodárskej krajiny, zastrešené, zaasfaltované, zabetónované a odkanalizované plochy urbannej krajiny i dopravnej infraštruktúry, zregulované potoky na Slovensku i v ktorejkoľvek krajine EÚ, vrátene Cypru urýchľujú odtok dažďových vôd do potokov, údolí riek i nížinných oblastí spôsobujú záplavy, sucho a zmenu klímy, ktorá sa prejavuje úbytkom zrážok, nedostatkom vody.

Koncepcia protipovodňovej ochrany z dielne vodohospodárov v krajinách EÚ, orientovaná na kanalizovanie potokov, zväčšovanie ich prietokových profilov, budovanie nových a väčších priepustov a mostov podporuje vznik ďalších a ďalších povodní, vysušovanie krajiny i zmenu klímy. Táto koncepcia a v nej navrhované riešenia vedú štáty do pekla. 

SkryťVypnúť reklamu

Zväčšujúce sa majetkové škody, neúroda a zvyšujúce sa pocity ohrozenia vytvárajú rizikovú spoločenskú atmosféru. Z tohto už nemôžu mať radosť ani vodohospodári, aj keď vzniká dojem, že práve nedostatok vody vytvára prostredie pre nové investície do vodohospodárskeho priemyslu, ako nikdy pred tým. Hlavu v smútku musia mať ministri financii EÚ, ktorí čelia neustále sa zvyšujúcim nárokom na financovanie vodnej infraštruktúry. Z toho nemôžu mať radosť ani politici, ktorí sú zodpovední za riešenie, ktoré nemôže byť financované nad rámec reálnych možností krajín EÚ i samotnej centrály Bruselu.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu