Minister, ktorý je politicky zodpovedný za ochranu životného prostredia, by mal vedieť aspoň toľko, že voda v krajine má životodarnú silu a nielen to, že spôsobuje ohrozenie, keď sa z poškodenej krajiny veľa dažďovej vody zleje do korýt tokov. Projekt „hrádzok" je systémovým opatrením minimálne preto, lebo prispieva k zadržiavaniu dažďovej vody v krajine a nie k jej vysušovaniu. Nesystémovým opatrením vodného hospodárstva je práve regulácia tokov.
Prečo? Regulácia na ktoromkoľvek úseku toku môže síce vyriešiť ochranu pred povodňami v danom konkrétnom úseku, ale automaticky posúva povodňovú vlnu susedom v dolnej časti toku na hlavu. To je v rozpore s princípmi trvalo udržateľného života a minister životného prostredia by to mal vedieť.
Odvodnená vysušená krajina sa prehrieva. Z krajiny zmizli pôvodné rybníky, mokrade, meandre a mnohé pôvodné prírodné druhy vymizli. Poklesli hladiny podzemných vôd a pôda sa degradovala práve aj pre dlhodobú reguláciu tokov. A súčasný minister považuje práve reguláciu tokov za systémové opatrenie. Regulácia tokov by sa mala zo zákona zastaviť.
Takže. Systémovým opatrením protipovodňovej ochrany je zadržiavanie dažďovej vody v krajine a to aj projektom „hrádzok". Pretože potrebujeme v krajine viac vody pre prírodu, ľudí, potraviny i zdravú klímu. To je systémové opatrenie. Nesystémové opatrenie je regulácia tokov, lebo nedobre slúži a navyše ubližuje tým, ktorí žijú nižšie po prúde tokov. Ak to pán minister nevie a nechce si dať poradiť, mal by zvážiť, či je kompetentný zastávať takúto významnú verejnú funkciu, platenú z daní občanov Slovenskej republiky.
Ak súhlasíte s názorom, môžete hlasovať tu: http://vybrali.sme.sk/c/Uradnici-statu-pomahaju-zvysovat-povodnove-rizika