reklama

Bratislava šiestym najbohatším regiónom EÚ. Západné Slovensko 239-tým…

V rokoch 2014-2020 dostane z Eurofondov 14 mld. eur. Údajne budú peniaze slúžiť  predovšetkým na vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi. Ako sa vyvíjali Slovenské regióny doteraz? Nuž tak, že kúpyschopnosť obyvateľov Bratislavy sa za posledných 7 rokov zvýšila zo 160 na 187% a východného Slovenska zo 46 na 51% priemeru EÚ. To je zvýšenie o necelých 11%, kým v Bratislave o takmer 17%. A čo ostatné regióny Slovenska? Obyvateľstvu Západného i Stredného Slovenska vzrástla kúpyschopnosť ani nie o 10%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

A o čom točia kompetentní politici, odborníci i predstavitelia „think-tankov“? Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV tvrdí: „Umelé tlačenie peňazí do regiónov nepomôže. Po vyčerpaní eurofondov totiž opäť prepadávajú do chudoby a ľudia ostávajú bez práce“. Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu zašiel ešte ďalej. Tvrdí, že decentralizáciou eurfondov sa decentralizuje korupcia. A čo politici? Nuž náš najvyšší vodca Róbert Fico už veľa krát sa nechal počuť, že ak by neboli eurofondy, tak by to bolo o ničom. Tak veru, milí priatelia, všetci tí skvelí odborníci i politici rozumejú presne tomu, ako rozdeľovať eurofondy. O prioritách a potrebách regiónov Slovenska nemajú ani páru. Nie nadarmo začína sa mobilizovať ulica.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf OECD José Angel Gurria tvrdí, že významné zahraničné firmy, či čerpanie eurofondov nie sú na Slovensku rovnomerne rozdelené naprieč regiónmi. Preto sú hladové doliny. Ja dodávam, že nie len naprieč regiónmi, ale naprieč mestám. Stačí si pripomenúť smutné investície do „kultúrnej infraštruktúry“ v Košiciach v roku 2013 za 63 mil. eur, či najnovší nákup 28 električiek za 40 mil. eur. V tom istom čase, v tom istom meste bojujú o primitívne prežitie chudobní ľudia v Košickej kolónii Mašličkovo. Ľudskoprávna aktivistka Ingrid Kosová sa nechala počuť: „Každý deň sa stretávam s tým, že si ľudia nemajú čo obliecť a nemôžu si dovoliť základné veci. Ich nezaujíma, že na Slovensku vyrastie diaľnica z eurofondov. Potrebujú sa najesť a ošatiť“. To fakt sme takí nenažraní, že nedovolíme ostatným sa nadýchnuť bez kšeftovania z verejnými peniazmi?

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Chceme príklad? Tu je jeden z mnohých. Na hornej Toryse prebieha nedôstojný konflikt vodohospodárskych bosov s občanmi 5-tich historických obcí len preto, lebo sa tam črtá kšeft megainvestície za 393 mil. eur v podobe priehrady Tichý Potok. Toľko, koľko klamstiev uviedli „projektanti“ na argumentáciu výstavby nezmyselnej priehrady pre územné konanie, nemá obdobu v histórii Slovenska. Keď Brusel odmietol Slovensku zahrnúť výstavbu priehrady Tichý Potok do Programovej dohody čerpania eurofondov pre roky 2014-20, tak premiér súčasnej vlády sa rozhodol poškuľovať po jej financovaní v Číne.

Stačilo by, aby Slovensko akceptovalo alternatívu ekosystémovej ochrany vôd (Modrá alternatíva), Brusel by akceptoval financovanie z eurofondov s radosťou. V Prešovskom kraji by vzniklo tisíce pracovných príležitostí pre tých, ktorí trú biedu, čím by sa zvýšila kúpyschopnosť obyvateľstva celého Prešovského kraja. A čo viacej? „Experti“ by nemali dôvod šíriť bludy o posúvaní korupcie do regiónov, či škodenie regiónom eurofondami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ekonóm Masarikovej univerzity z Brna Igor Kiss má predsa len triezvejší úsudok, ako Slovenskí experti. On totiž tvrdí, že dôležité je správne nastavenie priorít a zefektívnenie čerpania eurofondov. A toto Slovensko nerobí. Prečo? Lebo súčasný korupčný systém eurofondov vyhovuje všetkým tým, ktorí o ich využívaní rozhodujú. Preto sa regióny prepadávajú ešte do väčšej sociálnej biedy, na ktoré sa slovenskí experti prizerajú cez krivé zrkadlá. Je najvyšší čas postaviť hrádzu barbarskému zneužívaniu verejných financií.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu