Poloz na hrad!

Zažili sme krásny večer, keď naše „baby“ vyhrali nad vicemajsterkami sveta v hádzanej. Tréner zmobilizoval dievčatá k heroickému výkonu. V športe je raz darmo. Všetko je na očiach verejnosti a klamať sa nedá. Ani podvádzať. Ani priživovať sa na úkor tých, ktorí na to majú. Zvlášť na medzinárodnom poli. Ak by sa v športe rozhodovalo tak, ako v politike, tak by sme sa dožili veľkej hanby. Našťastie aspoň v medzinárodnom športe platia princípy férovosti a rovnej súťaže bez podvodov. Pri sledovaní výkonu našich hráčok mi však vírili hlavou myšlienky o vplyve kormidelníka na spoločný výkon tímu, aby sa dokázali sústrediť a zmobilizovať pre spoločný úspech.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Viete si predstaviť, že by sme mali takého kormidelníka na čele štátu? Ak sa zamyslíme nad tým, že by bol takto zmobilizovaný pospolitý ľud na Slovensku k spoločnému heroickému výkonu, ako naše hádzanárky, Slovensko by sa v priebehu jedného roka stalo zázračnou krajinou šťastných ľudí. Vieme si predstaviť, aký by bol výsledok, ak by kormidelníkom hádzanárok bol extrovert typu Róberta Fica, ktorý by z namiesto mobilizácie tímu pre spoločný úspech vnášal chaos a ohováranie iných za vlastný neúspech? Nie nevieme si predstaviť ani nechceme na to pomyslieť! Preto nechápem, ako 40% občanov Slovenska verí v to, že extrovert Róbert Fico dokáže vyviesť Slovensko z biedy na cestu prosperity.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na poslednom TEDx v Kežmarku som mal možnosť vypočuť si úžasnú prednášku od americkej právničky Susan Cain o výnimočnom talente introvertov a ich schopnosti mobilizovať ľudí pre spoločné dobro (http://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts?language=sk). Podľa Susan Cain bol výnimočným introvertom Mahátma Gándhí, ktorý dokázal nenásilnou formou zmobilizovať pospolitý ľud Indie k nezávislosti. Dovolím si povedať, že tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz je typickým introvertom, ktorý dokázal zmobilizovať naše hádzanárky k úžasnému výkonu, ktorého sme boli svedkom. A takých Polozov by sme mali mať všade a mali by mať náležitú spoločenskú úctu, podporu i priestor na to, aby pospolitý ľud pomohli vyviesť na cestu prosperity a spoločenského dobra. 

SkryťVypnúť reklamu

Len tak na okraj pripomínam, že v súčasnej marketingovej kultúre agresivity extrovertov, je ťažké, ba priam zahanbujúce byť introvertom. Susan Cain vo svojej zanietenej prednáške hovorí, že introverti prinášajú svetu výnimočný talent a schopnosti. Preto si zaslúžia mať väčší vplyv na spoločenský život ako extroverti. Skúsme sa nad tým zamyslieť.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu