Takže to, že viac ako 7.700 ľudí začalo na Slovensku pracovať na obnove poškodenej krajiny sa investovalo z našich daní 10 mil. eur, je neodpustiteľný hriech a podvod. Neviem, či existuje arogantnejší príklad zneužitia verejnej funkcie v novodobej histórii Slovenska. Pripomínam, že nezamestnaní vytvorili vodozádržné opatrenia v krajine za viac ako 10 mil. m3, ktoré na Slovensku nikto nepotrebuje. Taktiež nikto nepotrebuje ani zvyšovanie výdatnosti prameňov, ani protipovodňovú ochranu. To vyrieši 5-6 priehrad. Preto je načase uvoľniť priestor vodohospodárom, ktorí dokážu postaviť jednu priehradu za 200-300 mil. eur. Tiež je najvyšší čas zastaviť Program revitalizácie krajiny aj formálne na rozhodnutím Vlády SR. Kom ho tu treba. Aj ustráchaná do kúta zatlačená Európska komisia na nás pozerá ako na sprostých, že niekto sa tu snaží o lacné riešenia. Je najvyšší čas vysporiadať sa aj s nespratníkmi, ktorí vystrkujú rožky a znepríjemňujú život lacnými riešeniami. No povedzte, kto ich potrebuje. Nikto!
Ozaj teraz trochu vážne. Nastal čas prehodnocovať kompetencie štátnych podnikov, ktoré ani formálne nespravujú nejaké drobné potoky. Ochrana vlastného sociálneho zabezpečenia a neschopnosť či neochota konať svoje poslanie v prospech spoločnosti dohnala vodohospodárov až do pozície mstiť sa všetkým, ktorí prinášajú efektívnejšie riešenia pri ochrane nášho najvzácnejšieho prírodného dedičstva a šikanovať tých , ktorí neboli ochotní donekonečna trpieť povodňové rizika a dokázali si pomôcť aktívnym prístupom riešiť si ochranu pred povodňami sami.
Taktiež ochranári si ani nevšimli, že na Slovensku vyrástla armáda ochrancov prírody z nezamestnaných, Rómov, malých firiem i starostov v priebehu jedného roka. Tí využili príležitosť urobiť niečo v prospech seba, ochrany svojej komunity i poškodenej krajiny na ochranu vôd. Chytili sa príležitosti a priniesli vlastne nápady a riešenia v prevencii pred povodňami a namiesto toho, aby boli povzbudzovaní, nechápavo krútia hlavou, ako je možné tak lacné a efektívne riešenia zastaviť. Robota na revitalizácii krajiny prinášala ľuďom nie len radosť z dobre vykonanej práce, ale ich začala zbavovať sa frustrácie z neužitočnosti i pocitu bezradnosti nájsť si prácu.
Čo si myslia priami aktéri realizácie projektov Programu revitalizácie krajiny, prináša záverečná 8. časť hodnotenia názorov a skúsenosti starostov, ktorú uverejnili Obecné noviny. To si môžete prečítať tu : http://www.npoa.sk/uploads/File/pdf-doc/ozdravovanie-obehu-vody-viii.pdf.