V príspevku študenta vodného hospodárstva „...ani na jednej prednáške som o vás a vašich prehrádzkach som nepočul pekne slovo.. a keď nám ukázali obrázky vašich prehrádzok, tak sa v aule spustil nekontrolovateľný smiech a mysleli sme si, že to je len zlý vtip za 42 miliónov...". Odpoveď pre pána študenta: Možno by bolo pre študentov vodného hospodárstva významným prínosom počuť prednášku aj z úst toho, kto je na Stavebnej fakulte zosmiešňovaný a dehonestovaný. Mali by existovať zásady a princípy vo výchove novej generácie odborníkov na vodu, aby dostali také vzdelanie, ktorým by dokázali riešiť zložité vodohospodárske problémy komplexne, integrovane a holistický i mali širší rozhľad v problematike vodného hospodárstva bez toho, aby im ich pedagógovia bránili prístup k informáciám. Ako študent vodného hospodárstva na Stavebnej fakulte v rokoch 1975 - 80 som študoval aj zahraničnú literatúru, aby som sa o vode dozvedel viac, ako mi rozprávali učitelia. Preto mi prepáčte pán študent, že viem toho viac a ak by som mal možnosť vám urobiť prednášku osobne, možno by nastal by vo vašej hlavičke šok z prosperity vedomosti. Aj keď bol socík, študoval som zahraničnú literatúru. Ak učitelia vám bránia poznať Novú vodnú paradigmu - Voda pre ozdravenie klímy (www.vodnaparadigma.org), z ktorej vzišli aj princípy realizácie vládneho programu revitalizácie krajiny, tak vám odporúčam preštudovať si napríklad Cows Save The Planet http://www.amazon.com/Cows-Save-The-Planet-Improbable/dp/1603584323
Ku komentáru diskutéra Greena: „... Treba pánovi Kravčíkovi pripomenúť, že vo vládnom materiáli k programu revitalizácie krajiny (na ktorom participoval aj Kravčík) sa počítalo s 3,8 mil m3 vodozádržných opatrení pre celkovo 350 obcí, čo je 10857 m3 pre jednu obec. V obci Brehy sa tento plán podarilo prekročiť 3 násobne (30 000m3) a aj tak to nestačilo. Dnes Kravčík čosi básni o 80 000 m3. Sám pôvodne s Kováčom navrhol 10 000m3 na 1 obec...", odpovedám. Greenom spomínaný objem bol predmetom 2-hého. realizačného projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a nie celého Programu. Celý Program revitalizácie krajiny navrhoval vytvorenie 250 mil. m3 vodozádržných opatrení, čo na priemernú obec je to okolo 100.000 m3. V 1. realizačnom projekte, ktorý sa realizoval v 190-tich obciach bolo zrealizovaných v priemere cca 30.000 m3odozádržných opatrení. Projekt na vytvorenie spomínaného objemu vodozádržných opatrení sa zrealizoval aj v časti obce Brehy. Systém sa navrhol tak preto, aby v každej obci sa zrealizovali projekty vodozádržných opatrení v priebehu 3-4 rokoch. Aby počas toho obdobia sa vytvárala prevencia pred povodňami od jednoduchších opatrení po zložitejšie, aby ľudia tomu porozumeli a zároveň sa vytvárali pracovné príležitostí systémovo na dlhšie obdobie.
Obidvom diskutérom odporúčam najsamprv sa oboznámiť dôkladne s Programom revitalizácie krajinyi s jednotlivými realizačnými fázami. To, že horliví odporcovia nemajú dostatok informácii o celom programe ani o jednotlivých realizačných projektoch, nesiem istú vinu aj ja. Prečo? Pretože sa mi v čase štartovania realizácie jednotlivých projektov nepodarilo presvedčiť Úrad vlády, aby zainteresované subjekty mali viac informácii o hĺbke a šírke celého Programu. Terajšie diskusie to potvrdzujú. Potvrdzujú aj to, že odporcom sa podarilo presvedčiť Vládu SR, aby v Programe sa nepokračovalo. Za to nesú plnú zodpovednosť tí, ktorí sa na lobistických intrigách podieľali a podľa slov študenta Stavebnej fakulty, sú medzi nimi aj pedagógovia, ktorí vychovávajú budúcu generáciu vodohospodárov, ktorí budú vedieť stavať priehrady vo vyschnutej krajine.