Stav vegetácie i záznamy v obecnej kronike, potvrdzujú, že erózia pochádza z augusta 1960. Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo živé stromy s obnaženými koreňmi na vrchole eróznych rýh sú mladšie ako 80 rokov. Zápis v kronike o strašnej povodni, ktorú obec zasiahla 6. augusta 1960 hovorí aj o tom, že ani 70-80 roční starci takýto úkaz nezažili. Kronika a erózne ryhy s obnaženými koreňmi stromov potvrdzujú, že zmena hospodárenia na poľnohospodárskej pôde po založení Jednotného roľníckeho družstva prispela k povodní i k poškodeniu krajiny.
A aby analýza bola kompletná, tak len pripomínam, že založenie Jednotného roľníckeho družstva v Slovenskej Volovej sa uskutočnilo v roku 1954. Vieme, že zo zakladaním družstiev prišlo do chotárov rozoranie medzí a s tým naštartovaná erózia pôdy i častejší výskyt povodní.
S dedičstvom kolektivizácie poľnohospodárskej pôdy sa nevieme akosi vysporiadať ani po vstupe do EÚ. Obnova poškodenej poľnohospodárskej krajiny sa zvrhla na tzv. mulčovanie poľnohospodárskej pôdy. Pán premiér po rokovaniach Európskej komisie o rozpočte na ďalšie programovacie obdobie zvestoval Slovensku, že sa podarilo pri rokovaniach presadiť navýšenie priamych platieb poľnohospodárom z doterajších 210 eur na 246 eur. Tiež povedal, že toto navýšenie pôjde na úkor rozvoja vidieka.
Takže milí občania vidieka, na Slovensku nič nové pod Slnkom. Dominantnou farmárskou praxou v chudobných regiónoch Slovenska bude naďalej mulčovanie poľnohospodárskej pôdy bez úžitku a ľuďom z vidieka sa budú distribuovať prebytkové potraviny od farmárov zo západu. To že pôda na celom Slovensku je poškodená, že prestáva rodiť to akosi slovenských politikov netrápi.
Som zvedavý, kto bude vinníkom pri najbližších povodniach. Ešte nedávno boli vinníci starostovia, ktorí údajne sa nestarali o čistenie priepustov od nánosov v obciach, ktoré často spôsobovali lokálne záplavy. Starostovia v 488 obciach zrealizovali tisíce vodozádržných protipovodňových opatrení v chotároch nad svojimi obcami a tak si odstránili príčinu upchávania priepustov konármi, ktoré povodňové vlny donášali do dedín počas povodní. Teraz sú obce šikanované, že to robili neodborne a fušersky. Nuž takto to nejako na Slovensku chodí: Ten kto robí dobré tak je bitý a ten kto robí zlé je velebený. Vivat Slovakia!
Keďže zo satelitov to nevidieť, tak sa kochajme z pozemského raja, ako to v skutočnosti je...

Dedinka v údolí: Slovenská Volová

Také sú pohľady na poľnohospodárske lány v nejednom chotári na Slovensku....

Bežné erózne ryhy pod poľnohospodárskymi lánmi, ktoré sa mulčujú za eurofondy a budú aj za navýšené na úkor rozvoja vidieka...

Erózia v rokline 70 metrov od poľnohospodárskej krajiny...

...50 metrov nižšie...

...ešte 50 metrov nižšie...

... rokliny sa prehlbujú s každým metrom...

Tu sa spájajú dve erózne ryhy, hlboké viac ako 10 metrov (od poľa cca 180 metrov)...

Obnažené korene stromu nad eróznou ryhou...

Rokliny sa prehlbujú každým rokom a stromy do nej padajú...

Poľnodiaľnica nad dedinou privádzajúca ďalšiu dažďovú vodu do dediny

...a takto je to už na rovine. Stačí krátke oteplenie a povodeň sa dostaví...

Nuž čo poviete? Kto zaplatí túto škodu? Trpezliví občania okolo svojích príbytkov robia ochranné hrádze, aby ich nezalievalo a eurofondy potečú na mulčovanie poľnokrajiny bez ochrany dedín pred povodňami...

Tu je zápis v kronike o povodní 6. augusta 1960...
Čo z toho vyplýva? Viac povodní, viac sucha, častejšie zmeny počasia, viac poškodená krajina, drahšie potraviny, drahšia voda a život na šnúrke europanstva a manažérov, ktorí satelitmi by radi ovládali celý svet.