Vláda môže hneď vytvoriť 3.000 pracovných príležitostí bez dotácií

V obciach na východnom Slovensku Nižný Hrabovec, Chminianske Jakubovany, Kurov, Lomné, Kľušov, Ďapalovce, Šarišské Čierne, Hrabské, Banské, Čirč a Plavnica sa idú regulovať potoky s celkovou investíciou cca 30 mil. eur. Zmenou už schválených projektov v spomínaných obciach z regulácii potokov na budovanie diverzifikovaného protipovodňového systému v poškodených štruktúrach krajiny prostredníctvom vodozádržných prvkov je možné zabezpečiť protipovodňovú ochranu oveľa efektívnejšie, ako reguláciou potokov a navyše je možné dať prácu 3.000 nezamestnaným, ktorí trú biedu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

V poškodených štruktúrach krajiny by sa vytvorilo viac ako 7 mil. m3 vodozádržných prvkov, ktoré ochránia nie len obce, v ktorých sa budú realizovať projekty, ale pomôžu chrániť aj tie obce, ktoré sa nachádzajú po prúde riek až po štátnu hranicu s Maďarskom. Zo spomínaného objemu peňazí sa navyše vráti do štátneho rozpočtu na odvodoch a daniach 10 mil. eur.

V terajšej zložitej situácii, keď Vláda zúfalo hľadá riešenia a ponúka rôzne bonusy a stimuly pre podnikateľské subjekty za desiatky miliónov eur, je investovanie do obnovy poškodenej krajiny niekoľko násobne efektívnejšie aj preto, lebo štátu, obciam, farmárom i občanom nebudú vznikať povodňové škody i škody zo sucha. Je to investícia do budúcnosti, do stability, prosperity a bezpečnosti krajiny, pretože budúcnosť občanov Slovenska je v ochrane pôdy a vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vybudované vodozádržné opatrenia v poškodenej krajine prispejú k ozdraveniu vitálnych funkcií krajiny, posilneniu biodiverzity i jej zatraktívneniu. V potokoch bude viac rýb, v katastroch obcí vznikne množstvo atraktívnych plôch, rybníkov a vitálnych ekosystémov s nádhernou florou a množstvom divo žijúcej zveri s rajom nie len pre poľovníkov, ale aj turistov.

Európska komisia sa uberá týmto smerom. Potvrdzuje to dokument oznámený Európskemu, parlamentu, Rade Európskej únie, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru i Výboru regiónov ku koncepcii ochrane vodných zdrojov Európy 14. novembra 2012 a jeho schválenie v Rade Európy pre životné prostredie 17. decembra 2012. Za Slovensko to podpísal Vojtech Ferencz, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia. Štvrtý bod rozhodnutia Rady ZDÔRAZŇUJE, že EÚ sa musí zamerať na ekologický rast a musí efektívnejšie využívať zdroje, aby dosiahla udržateľné východisko zo súčasnej hospodárskej a environmentálnej krízy, prispôsobila sa zmene klímy a vybudovala si odolnosť voči katastrofám; PRIPOMÍNA, že riešenie týchto výziev môže výrazne zlepšiť konkurencieschopnosť, rast a zamestnanosť v európskom sektore vodného hospodárstva, ako aj iných súvisiacich sektoroch, a ZDÔRAZŇUJE potrebu rámca, ktorý podnieti a podporí inováciu v sektore vodného hospodárstva, a tým zvýši prevádzkovú efektívnosť. Ministerstvo v rozpore s týmto prijatými uznesením Rady v januári vypísalo verejne obstarávanie na reguláciu vodných tokov v hore uvedených obciach.

SkryťVypnúť reklamu

V obciach, sa idú realizovať projekty, ktoré sú v rozpore s týmto rozhodnutím a je čas na zmenu. Tá zmena dáva príležitosť pre zelený rast, tvorbu tisícov pracovných príležitostí. V dotknutých obciach by vznikal turistický raj, čo by obciam značne pomohlo rozvíjať lokálnu ekonomiku. Je to historická príležitosť, ktorá sa už viac nevyskytne. Obce s poškodenou krajinou s masívne zregulovanými potokmi, sotva budú lákať ľudí užiť si krásu prírody. Je legitímne právo pre občanov spomínaných obcí žiť v bezpečnom prostredí a zdravom prostredí. Je tiež ich legitímne právo žiadať, aby v ich obciach sa realizovali projekty v zmysle rozhodnutia Rady Európy pre životné prostredie aj s efektívnym narábaním verejných peňazí. 

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu