Spoločnosť urobila veľkú chybu tým, že neriešila črtajúci sa problém zásadne a komplexne a uspokojila sa s tým, že posilňovala sociálne dávky. Súčasný stav naznačuje, že občanom, a nielen rómskym, z hľadiska osobnej zodpovednosti za svoj vlastný život a svoju rodinu neprospelo nezmyselné a demotivačné poskytovanie sociálnych dávok. Do diskusie k riešeniu problémov Rómov ponúkam zadefinované princípy, na ktorých by mohol odštartovať rozvoj rómskych komunít. Princípy vzišli z komunikácie s Rómami ešte v roku 2002 v projekte ROMAGENDA21 a dovolím si tvrdiť, že tieto princípy neboli prekonané aj preto, lebo sú to v zásade princípy trvalo udržateľného rozvoja.
Princíp diverzity
Je viacero príkladov z minulosti o tom, že koncentrácia Rómov vyvoláva konflikty priamo v rómskej komunite a spôsobuje sociálne napätie, kriminalitu, drogovú závislosť, rozvrátenosť rodín, chudobu, choroby, úžerníctvo, environmentálnu záťaž. Pokusy o asimiláciu resp. o integráciu Rómov zlyhali, pretože boli aplikované neprirodzeným (násilným) spôsobom. Koncentrovaná forma bývania (vznik rómskych osád) sa datuje od obdobia 50. rokov, keď komunistický systém prinútil Rómov k trvalému pobytu. Najextrémnejší príklad koncentrácie Rómov z Košického sídliska LUNIK IX na Slovensku pozná takmer každý. Košický Lunik IX potvrdzuje, že koncentrovaná kolektívna zodpovednosť je v rozpore z princípom diverzity v zodpovednosti za svoje ekonomické, sociálne, kultúrne i environmentálne prostredie. Preto je čas to zmeniť. Uplatňovanie princípu diverzity pre Rómov je kľúčom k úspechu.
Princíp kultúrnej a spoločenskej integrity
Násilná asimilácia, či integrácia Rómov do spoločnosti, narušila ich prirodzené väzby a sociálne vzťahy, pretože sme im zobrali zodpovednosť za ich potreby. Vybudovali sme systém sociálnej, ekonomickej, kultúrnej i environmentálnej závislosti rómskej minority na majoritnej spoločnosti.
Ak chceme podporovať kultúrnu a spoločenskú integritu u rómskej minority, potrebujeme Rómom vrátiť stratenú zodpovednosť za ich ekonomické, sociálne, kultúrne i environmentálne prostredie. Teraz sme povinní naštartovať programy, ktoré budú u Rómov znovu objavovaním zodpovednosti posilňovať ich kultúrnu a spoločenskú integritu.
Princíp tolerancie
Princíp tolerancie je potrebné posilňovať predovšetkým vo vnútri rómskej komunity. Je potrebné odštartovať pre rómske osady také programy, ktoré dajú členom komunity príležitosť aktívne riešiť vlastné problémy. Tým je možné posilňovať ich sebavedomie, a to bude zasa postupne posilňovať vzájomné tolerantné vzťahy. Súčasný stav riešenia rómskych problémov posilňuje závislosť a nesamostatnosť Rómov v rozhodovaní i v konaní. Bráni im pri riešení vlastných potrieb.
To má dramatické vplyvy napríklad na úžerníctvo v rómskych komunitách. Samostatnosť a zodpovednosť v rozhodovaní posilňuje toleranciu a vzájomnú úctu k sebe i k svojim partnerom. Preto je možné princíp tolerancie posilňovať prostredníctvom programov, ktoré posilňujú samostatnosť i aktívny prístup Rómov pri riešení vlastných potrieb. Odštartovanie takýchto programov posilní toleranciu medzi majoritou i rómskou minoritou.
Princíp emancipácie
Je zrejmé, že nie je možné vrátiť všetko do pôvodného stavu, keď správanie sa Rómov bolo po generácie ovplyvňované úsadlíckou formou bývania. Je to však výzvou, aby Rómovia výraznejšie vstupovali do rozhodovacích procesov prostredníctvom komunitnej samosprávy a zároveň, aby boli vytvorené dostatočné podmienky pre regionálnu rómsku samosprávu.
Voči tejto stratégií je veľa výhrad, no treba si uvedomiť, že bez navrátenia zodpovednosti rómskym lídrom za ich socio-ekonomické, kultúrne i environmentálne prostredie, nie je možné uvažovať o vyriešení rómskej chudoby.
Princíp solidarity
Majorita by mala voči Rómom prejaviť dostatok dobrej vôle a ústretovosti, aby pomohla zmierniť riziko napätia. Rómske osady potrebujú pomocnú ruku. Nie však takú, ktorá im bude dávať dary a „sociálne odpustky", ale takú, ktorá ich naučí určitým štandardným zvyklostiam, ktoré neovládajú.
Princíp solidarity znamená, že silnejší podáva pomocnú ruku slabšiemu. Bezradnosť Rómov často vyplýva z vnútornej frustrácie a nedostatku vlastného sebavedomia. A vedie k vonkajším prejavom agresivity.
Princíp subsidiarity
Uplatňovanie princípu subsidiarity na individuálnej úrovni znamená, že všetko, čo je možné robiť na úrovni občanov, nech sa urobí, a malo by to dostať podporu. Ide o posilňovanie individuálnej zodpovednosti za vlastné prostredie (napríklad za bývanie a prácu).
Všetko to, čo nie je možné robiť na individuálnej úrovni, nech je v plnej kompetencii komunity (komunitná samospráva) a treba to politicky podporiť. Ide o verejnoprospešné služby v rámci rómskej komunity (infraštruktúra, verejné priestranstvá, komunitná komunikácia, vzdelávanie, služby a pod.).
Všetko to, čo nie je možné riešiť na úrovni komunity, nech sa rieši na úrovni regiónu (mikroregiónu) so všeobecnou politickou podporou. Jej výsledkom by mala byť medzikomunitná kooperácia a výmena skúseností. Napríklad prostredníctvom regionálnej rómskej samosprávy.