Zákon o slobodnom prístupe k informáciam možno aj zneužiť

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám slúži verejnosti už 12 rokov a iste zohral a zohráva významnú úlohu v stransparentnení využívania verejných zdrojov i v prevencii pred klientelizmom, korupciou a ďalšími neduhmi v našej spoločnosti. To by sme ale neboli my, Slováci, ak by sme nedokázali zneužiť aj tento zákon na podivné ciele. Ponúkam príklad, ktorý mi dovoľuje pochybovať o dobrých úmysloch istej mimovládnej organizácie. Tá žiada obce, v ktorých sa realizujú projekty protipovodňovej prevencie, odpovedať na 17 predložených otázok. Posúďte sami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

V Galante dňa: 3.01.2012
Vec: Ž i a d o s ť o poskytnutie informácie podľa zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií)V rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky pre rok 2011 Vám boli schválené finančné prostriedky. V súlade so zákonom č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov Vás žiadame o nasledovné informácie:
1) Uveďte schválenú výšku príspevku, ktorú Vašej obci schválil Úrad vlády SR
2) Uveďte, či si projekt obec zabezpečujete vlastnými kapacitami alebo si realizáciu projektu resp. jeho časť zabezpečujete externe. Ak áno presne identifikujte rozsah prác, ktoré máte zabezpečené externe.
3) Uveďte, či ste vykonali verejné obstarávanie a či išlo o zákazku s nízkou hodnotou, podprahovú zákazku resp. iné. Špecifikujte.
4) Uveďte sumu finančných prostriedkov, za ktorú ste obstarávali
5) Uveďte zoznam subjektov, ktoré ste oslovili s cieľom, aby Vám predložili cenové ponuky
6) Uveďte zoznam subjektov, ktoré predložili ponuku
7) Uveďte názov úspešného uchádzača, s ktorým ste uzatvorili zmluvu
8) Žiadame predložiť kópiu uzatvorenej zmluvy obce s úspešným uchádzačom vrátane všetkých príloh a dodatkov
9) Predložte nám podrobný rozpočet realizovaného projektu
10) Uveďte názov právnickej/fyzickej osoby, ktorá vykonáva odbornú garanciu za správnosť realizovaného projektu.
11) Uveďte názov právnickej/fyzickej osoby, ktorá spracovala projektovú dokumentáciu.
12) Uveďte úlohy odborného garanta a priložte nám zmluvu medzi obcou a odborným garantom (právnickou/fyzickou osobou)
13) Uveďte počet osôb, ktoré pracujú na projekte, a na ktoré dostávate príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
14) Uveďte celkovú výšku príspevku, ktorú má Vaša obec zazmluvnenú s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
15) Uveďte na aké obdobie (začiatok a koniec) má Vaša obec uzatvorenú zmluvu s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
16) Predložte nám zmluvu uzatvorenú medzi Vami a úradom práce, sociálnych vecí a rodiny
17) Uveďte akú čiastku z celkového rozpočtu Vám už úrad práce, sociálnych vecí a rodiny refundoval a za aké obdobie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je mail, ktorý som dostal od jedného z množstva pohoršených starostov:

„Pozdravujem, posielam Vám e-mail od nejakej mimovládnej organizácie. Neviem, čo sa to deje s tou revitalizáciou, ale je to hrôza. Treba s tým niečo robiť, lebo nás všetkých prevalcujú. Neviem ako mám na to reagovať, lebo keď mi bude posielať také e-maily každá mimovládka, tak nič nebudeme tu robiť len odpisovať. Najskôr nám treba zistiť, čo to je za mimovládka. Vidím, že je z Galanty a projekty sa robia na severe. Zdá sa mi, ako by sme my všetci, čo robíme tieto aktivity spáchali najnehoráznejší trestný čin, čo to je za štát. S pozdravom. Starosta ..."

SkryťVypnúť reklamu

Musím konštatovať - nejde o akúsi kontrolu, aj keď oficiálne sa to tak tvári. Vládny Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky, ako aj jednotlivé projekty, ktoré sa v jeho rámci realizujú, obsahuje účinné kontrolné mechanizmy. Na základe mojich doterajších skúseností počas realizácie tohto vládneho projektu preto tvrdím, že ide o súčasť narastajúcich snáh čo najviac komplikovať, prípadne úplne zabrzdiť realizácie projektov v jednotlivých obciach.

Ako dlhoročný občiansky aktivista som presvedčený, že takýmito iniciatívami si mimovládne organizácie nezískajú prirodzenú autoritu a spoločenskú podporu svojich aktivít. Toto je jeden z príkladov, keď sa stávajú len hráčmi v plánoch a rukách rôznych lobistických skupín. Obávam sa, že práve vďaka takto zneužitým mimovládnym organizáciám sa stráca prestíž občianskeho sektora v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ostáva mi len veriť, že vďaka takýmto aktivitám občiansky sektor nedopadne v očiach verejnosti podobne, ako lekári so svojimi odborárskymi bosmi.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu