Zavšivavená spoločnosť trollami s podporou SME?

Písmo: A- | A+

Rast agresivity, nenávisti, či xenofóbie je živený trollami cez internetové diskusie. Jeden digitálny analytik spoločnosti Atlantic Media zistil, že ľudia, ktorí čítajú negatívne diskusné príspevky, boli viac náchylní posudzovať článok, ako menej kvalitný bez ohľadu na jeho obsah a spochybňovali fakty, ktoré prinášal. A to je voda na mlyn nie len náhodným anonymným diskutérom na webových portáloch, ale aj riadenému trollovaniu pri vážnych spoločenských, zvlášť politických diskusiách.

V poslednom období je cítiť riadené skupinové trollovanie ruských diskutérov spochybňovať pravdu na Ukrajine, či realita korupčných škandálov na Slovensku. Zásada týchto trollov je opľuť, pošpiniť, pourážať, či udávať, že diskutér porušil kódex diskutéra a tým aj znechutiť autora názoru, aby sa vzdal ďalšieho názoru písať niečo, čo politickým, či ekonomickým záujmom monopolných skupín nevyhovuje. Napríklad z mojich posledných 20 reakcii na príspevky anonymných trollov na www.sme.sk bolo 11 zrušených pre údajné porušenie KÓDEXu diskutujúceho.

Pár krát sa trollom podarilo, aby ma redakcia dala mimo výber. Po vysvetlení, správca blogu odblokoval filter. Z 627 príspevkov na www.sme.blog.sk, ktoré som napísal za 5 rokov a ktoré navštívilo viac ako 1,4 mil. čitateľov, bolo posledných 20 príspevkov odfiltrovaných. Trollom sa tak podarilo znechutiť správcov blogu na SME presne tak, ako tvrdí analytik Atlantik Media (http://komentare.sme.sk/c/7532537/o-ludoch-a-internetovych-trolloch.html). Zrejme preto, aby som aj ja neohrozoval záujmy monopolných skupín. Znechutili už aj mňa a presvedčili ma, že nemá význam viesť spoločenskú diskusiu s trollami.

Je možné internetové trollovanie riešiť? Sú názory, že sloboda prejavu by mala byť anonymná. Otázkou je, či udržiavanie anonymity pre armádu diskutérov, z ktorých istá skupina ju zneužíva na vytváranie atmosféry agresivity, intolerancie, či xenofóbie je to, čo otvorená občianska spoločnosť potrebuje. A to niekomu veľmi vyhovuje. Anonymný virtuálny svet prináša aj tvrdý úder slobodnému prejavu a napomáha záujmovým skupinám zneužívať prostredie na likvidovanie prostredia, ktoré generuje netradičné názory i minoritné hlasy. SME nemá záujem chrániť to? Zvláštne, čoho sme sa po 25 rokoch dožili. 

Skryť Zatvoriť reklamu